דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

מה משותף ליוגה ולתמנון?

נכון, שמונה. גם ליוגה וגם לתמנון יש 8 זרועות-איברים שמרכיבים אותם.

בין אם אתם תלמידים בקורס מורים ליוגה לילדים או לא

אתם כבר יודעים שהיוגה היא מדע עתיק, וגם דרך ללכת בה ולחיות על פיה, דרך חיים, שהייתה נכונה לפני אלפי שנים ממש כמו היום.

לא ממש ברור מי היה היוגי הראשון ויש בתרבות ההודית אגדות וסיפורים רבים על אלים שונים שהלכו בדרך היוגה. מה שמשותף לכולם הוא שהם מאוד אהבו את הטבע, חיו קרוב לטבע, היו שמחים, דברו אמת, לא פגעו והעליבו אף אחד, חיו חיים פשוטים והיו מאוד מסורים וממושמעים.

פטנג'לי היה אחד מיוגים אלה ואולי המפורסם שבהם. סיפור הולדתו של פטנג'לי הוא סיפור יוצא דופן, ואם אין לכם סבלנות לחכות לשמוע את הסיפור שאני מספרת אותו בקורס מורים ליוגה לילדים אז אספר לכם אותו עכשיו. אימו של פטנג'לי, גוניקה, הייתה אישה אדוקה שהאמינה בכל ליבה באלוהים. בוקר אחד עת רחצה בנהר התפללה לאל השמש ואמרה: "הו אדוני, אנא ברך אותי ותן לי בן נהדר, יוצא דופן ומיוחד במינו. אל השמש ביקש מהנחש החכם ששה להיוולד מחדש בדמות בנה של גוניקה. ששה הפך בן רגע לנחש קטנטן שנפל לתוך כפות ידיה של גוניקה שהיו צמודות אחת לשנייה במחווה של תפילה.

מייד הפך הנחש הקטן שבתוך כפות ידיה של האישה לתינוק יפהפה. גוניקה נתנה לתינוק שלה את השם פטנג'לי.

פטה משמעותו נפל ואנג'לי משמעותו כפות הידיים בתפילה. פטנגלי גדל והיה לאיש מבריק יוצא דופן. חוכמתו ויכולתו ללמוד היו נדירות. הוא חיבר 3 עבודות. האחת, חיבור מבריק שמסביר את כללי הדקדוק של שפת הסנסקריט הקשה והעתיקה, השני ספר שעוסק במדע איורוודה (מדע הרפואה ההודי הקדום) והשלישי- יוגה סוטרה, 196 משפטים קצרים וקצביים בסנסקריט שמזכירים שורות של שיר (סוטרה=חוט), שמסבירות בדיוק רב ושיטתי מהי יוגה?

פטנג'לי מסביר, שליוגה 8 איברים, או בסנסקריט אשטנגה יוגה.

שמונת השלבים הם: יאמה, ניאמה, אסאנה, פראניאמה, פרטיהראה, דהרנה, דהינא, סמדהי. מי שמתרגל את שמונת השלבים הוא יוגי. מי שמתאמן בהתמדה במסירות ומתרגל את שמונת איברי היוגה יכול יגיע לפסגת היוגה: כשהראש שקט לגמרי ממחשבות ויציב, להרגיש משוחרר לגמרי מכל הפרעה מבחוץ ומבפנים ולהרגיש אחד עם היקום כולו. במצב זה, כך מתאר פטנג'לי, מציפה אותנו תחושת אושר אינסופית, סמדהי.

בקורס מורים ליוגה לילדים אנחנו משתמשים בשמונת איברי היוגה כבסיס לכל תהליך ולכל אימון יוגה

אי-פגיעה, א-הימסה היא הוראת היאמה הראשונה באשטנגה יוגה,  וגם המפורסמת ביותר. זו ההתחייבות לא לפגוע באף אחד, לא במעשה ולא במחשבה כולל עצמנו ואף לא להיפגע, ואת זה חשוב מאוד ללמד את הדור הבא, ואנו בקורס מורים ליוגה לילדים עוסקים בכך באופן מעמיק.  מ.ק. (מוהנדאס קרמצ'נד), מהטמה גנדהי, מנהיג הודי מיוחד בתולדות האנושות שדמותו צרובה בלב כל הודי, החליט שחייו יהיו ניסיון לגלות איך אפשר לחיות ללא אלימות? גנדהי אכן הצליח לנצח את הבריטים ולהשיג עצמאות להודו בשנת 1947 במאבק ללא אלימות. זה עצוב, אבל בסופו של דבר גנדהי בעצמו נרצח...

מאת: אסנת ישראלי, מורה בכירה ליוגה ויוגה לילדים, מרכזת ומנחה את קורס מורים ליוגה לילדים במכללה האקדמית בוניגייט.

לפרטים נוספים והרשמה לקורס מורי יוגה לילדים לחצו כאן

מאמרים רלוונטים נוספים

טיפול בכאבים אורתופדיים ובפציעות ספורט

02/06/2014

קרא עוד

התעמלות במים לשיפור הכושר הגופני

23/12/2015

קרא עוד

GIVE ME MOR

25/07/2019

קרא עוד

המקום בו הסבל איננו קיים

03/02/2015

קרא עוד

הדרכת ואימון כדור-סל

30/01/2013

קרא עוד

תרומת לימודי השיאצו לתלמיד

03/02/2015

קרא עוד