דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

ראגבי בכסאות גלגלים – ענף ספורט המפתח כושר גופני לאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות ועליונות כאחד

מאת: פרופ' ישעיהו הוצלר

ראגבי בכסאות גלגלים הוא ענף ספורט הנכלל בתוכנית המשחקים הפאראלימפיים החל ממשחקי סידני 2000. הוא מיעוד לאנשים עם מוגבלות, הפגועים בשלוש גפיים, לכל הפחות. בעבר הוא כונה "כדור רצח" (Murder Ball) ו-Quad Rugby. המשחק נערך על מגרש כדורסל (28X15 מטר) באמצעות זהה לכדור-עף ומכל קבוצה נמצאים בו-זמנית 4 שחקנים על המגרש. מטרת המשחק הוא להעביר כדור מעבר לקו השער של הקבוצה האחרת. הקבוצות הן מעורבות לנשים וגברים.  המיומנויות הדרושות במשחק דומות במידה רבה לאלו הנדרשות בכדורסל על כסאות גלגלים כמו: גלגול הכיסא, יכולת תמרון, כדרור, מסירה וחסימות אך מאחר שהשחקנים פגועים גם בגפיים העליונות יש הבדל ביכולת ביצוע המיומנויות האלה. לשחקנים מותר להיות 10 שניות עם הכדור  כאשר הם דוחפים את הכיסא לפני שהם חייבים לכדרר או למסור. המשחק הוא אלים יותר מאשר כדורסל בכיסאות גלגלים מאחר שמותרת התנגשות בין הכיסאות. שחקנים שדרגת הפגיעה שלהם קלה יותר משמשים בדרך כלל שחקני התקפה ואלה בעלי הפגיעות הקשות יותר מתרכזים בהגנה.

מרכיבי הכושר הגופני הנדרשים בענף הם כוח מתפרץ ויכולת אנארובית לצורך גלגול הכיסא לפרקי זמן של עד 10 שניות וגם מידה ניכרת של סבולת אירובית עקב  הצורך לבצע מאמצים אלה פעמים רבות במהלך המשחק. מעט מאוד פעילויות מאפשרות לאנשים עם רמות מוגבלות כאלה לבצע פעילות בעלת אפקט אירובי, שיש לה חשיבות רבה מאוד להפחתת השמנה ולהקטנת הסיכונים הנובעים מאורח חיים בלתי פעיל כגון לחץ דם גבוה, סכרת ומחלת לב.

לשם פיתוח מרכיבי הכושר הגופני למשחק נדרשים שלושה עד שישה אימונים שבועיים שכל אחד מהם נמשך כשעתיים. כל אימון כולל חימום של תנועה חופשית עם כיסאות ומשחק חופשי בכדור , כמו כן, תרגילי כושר ספציפיים לפחות כמחצית השעה בהם מבצעים סדרות ספרינטים במרחקים לא גבוהים עם הפסקות וכן ביצוע מערכי תרגול שונים של חסימות ומסירות בזוגות עם וללא תנועה. לאחר מכן נוהגים לבצע משחקים. מתיחות חשובות במיוחד בסיום האימון, שכן אוכלוסייה סובלת במיוחד מקיצורים ברקמת החיבור הגידית וממנחי יציבה לקויים.

ממצאי מחקר שנערך בארץ על ידי פרופ' ישעיהו הוצלר ותלמידיו הצביעו על שיפור מובהק בסבולת נסיעה למרחק, במבחן מהירות, ובמבחן יכולת תמרון. לתוצאה הזו יש השלכות לא רק לשיפור ביכולת המשחק אלא גם ליכולת התפקודית בחיי היומיום.תוצאות מחקר זה עולות בקנה אחד עם תוצאות מחקרים אחרים שדווחו על שיפור בפעולות יומיומיותכתוצאה מאימוני רוגבי כסאות גלגלים כמו למשל כניסה אל כיסא הגלגלים ויציאה ממנו, כניסה למכונית ויציאה ממנה ותחושת עצמאות מוגברת.

 Judith Berzen, Yeshayahu "Shayke" Hutzler.(2012). EVALUATING PERFORMANCE PROGRESSION IN BEGINNER WHEELCHAIR RUGBY. European Journal of Adapted Physical Activity,5(1), 53-64

מאמרים רלוונטים נוספים

המלצות למתמחה בשנה"ל תשע"ד

28/01/2014

קרא עוד

עבודה בתחום הספורט- פעילות גופנית מותאמת

02/01/2013

קרא עוד

שחייה במים פתוחים

31/10/2016

קרא עוד

קורס מדריכי חדר כושר במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

25/06/2013

קרא עוד

בריאות העור בגישה הנטורופתית

12/07/2017

קרא עוד

פסח בראי הנטורופתי

08/03/2015

קרא עוד