חיפוש סגור

להיות דולה

זה יכול לקרות בכל שעה. באמצע חלום נעים לפנות בוקר, בדרך לארוחה משפחתית, בדייט עם בן הזוג, ביומולדת של חברה או של הבן הגדול, בלילה, בבוקר, בחג או בבוקר יום ראשון....
וברגע שזה קורה, משהו קורה לגוף שלך. האש הוצתה!

כל העייפות שאספת – מתפוגגת, יש חדות ודיוק והתרגשות גדולה.

יש התאספות והתארגנות מחדש. שלך ושל כל המשפחה. חיי דולה.

עוד  משחר ההיסטוריה היו היולדות נתמכות בנשים אחרות ממשפחתן או מהקהילה אליה השתייכו. הלידה הייתה זירה נשית בה נכחו מילדות, מלוות ונשות הקהילה.

לנשים היה תפקיד רחב כיועצות, רוקחות, מלוות והן נחשבו לבעלות ידע רב.

עם השנים, והכנסייה שתופסת מקום מרכזי לצד תקופת התבססות המדע, מתחילה היררכיה של המקצועות הרפואיים. החברה הופכת לפטריארכלית והתרחקות מהידע והתמיכה הנשית. גברים תבעו את מקומם כמטפלים הטובים ביותר ליולדות, קודם בבתי נשות המעמד העליון ואחר כך בקרב נשים בכלל. 

נשים עברו מלחגוג את לידת ילדיהן לצד נשות השבט, לשכיבה על מיטת חולים, קשורות ונטולות כל זכות להחליט על גופן. היולדות נותרו לבדן...

ההגדרה של היריון ולידה כ"מחלה" שינתה את ההתייחסות אליהם מתהליך טבעי לבעיה שיש למצוא לה פתרון וכך עלו גם מספר ההתערבויות בחדר הלידה.

בשנות ה- 60 וה- 70 של המאה ה-20 עלתה המודעות באירופה ובארה"ב לצורך להפוך את הלידה להומניסטית ולמכבדת.

אחד המאבקים הראשונים היה לאפשר את נוכחות הבעל, כדמות שתומכת פיזית ורגשית ברעייתו בלידה. לצד העלייה במספר ההתערבויות בחדרי הלידה, עלה גם הביקוש לתומכות לידה.

היולדות לא הסתפקו בהכנסת בני הזוג ועל פי רוב, פנו נשים, לחברותן הוותיקות יותר והמנוסות בלידה, כאשר חשו בצורך להגן על עצמן בחדרי הלידה.

ניתן אם כן לראות בדולה בעת החדשה בעיקר תופעה חברתית שפרצה מתוך מצוקה של יולדות כנגד 'עוולות הלידה המתועשת'.

הדולה של ימיינו היא אשת מקצוע, העוזרת לאישה ללדת. הדולה מספקת תמיכה רציפה ליולדת ולבן-זוגה עוד בשלבי ההיריון. הדולה נותנת תמיכה גופנית, נפשית ורגשית בעזרת כלים שרכשה. היא משתמשת בטכניקות כמו: רפלקסולוגיה, שיאצו, עיסוי, יוגה, צמחי מרפא ועוד, על מנת לעזור להתמודד עם כאב הצירים, לקידום הלידה, לתיווך מול צוות ביה"ח, לשחרור פחדים, ליצירת תחושת רוגע ושליטה.

הדולה נותנת מידע והדרכה לבני הזוג לגבי התהליכים והפעולות שנעשות במהלך הלידה ועוזרת לאישה להביע את צרכיה, כך שתהיה זו שתבחר את אופן לידת ילדה.

בסקירה של כ- 15 מחקרים, שנעשו בין השנים 1966 ל- 2008, נבדקה חשיבות התמיכה הרציפה לגבי כ- 12,791 נשים. נמצא, כי נוכחות של דולה בלידה משפרת את תוצאות הלידה הן לגבי האם והן לגבי תינוקה. המאמר מציין, כי בקרב נשים שקיבלו תמיכה רציפה נמצאה ירידה של 30% בשימוש במשככי כאב, וירידה של 60% בבקשה לאפידורל. כמו כן 50% פחות ניתוחים קיסריים ופחות לידות מכשירניות. ב- 25% מהלידות משך הזמן התקצר עד ללידה, ו-ב- 40% מהלידות השתמשו פחות בפיטוצין (זירוז לידה). נשים אלו נהנו מחוויית לידה טובה יותר, וסיפוק רב מהלידה, אפילו אם הופיעו סיבוכים בלידה או ילדו בלידה מכשירנית (Berghella, et.al., 2008).

קורס להכשרת דולות במכללה האקדמית בוינגייט פותח שער לעולם המיילדות המרגש.

הלימודים משלבים ידע מקצועי ברמה הגבוהה ביותר, שיועבר ע"י צוות מרצים מתחום המיילדות ביניהם: מילדות בית ובי"ח, פיזיוטרפיסטיות ריצפת אגן, מנחות לBOT, דמיון מודרך ויוגה נשית, רופאי נשים וילדים, מומחיות במקצועות המגע, דולות ועוד. לצד תרגול פרקטי והעמקה רגשית, אישית וחברתית בתקופה מאתגרת זו.

בין הנושאים הנלמדים בקורס:

לימודי דולה הם מסע. היריון שלם.

זו חדוות הנשיות!

לימודי דולה הם לימודי חסד. יש בהם צורך יומיומי, כלל עולמי, כלל חברתי.

לימודי דולה הם לימודים של נשים עבור נשים.

להיות דולה זו אהבה ושליחות, וזה הרבה יותר ממקצוע...

אתר הקורס להכשרת תומכות לידה (דולות) במכללה האקדמית בוינגייט

 

 

מאמרים רלוונטים נוספים

חומות של תקווה

28/01/2014

קרא עוד

מגע בלידה

26/01/2017

קרא עוד

לימודי נטורופתיה - רפואה אלטרנטיבית

23/03/2014

קרא עוד

קורסים לגמול השתלמות

02/12/2013

קרא עוד

שתיית ברד במהלך תחרות טריאתלון

04/08/2013

קרא עוד

תואר שני במכללה האקדמית בוינגייט מוסמך במדעי החינוך הגופני (MPE) ומוסמך בחינוך לאורח חיים פעיל ובריא (MED)

20/06/2019

קרא עוד