דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

כיצד תרגול יוגה באופן סדיר תורם לכושר הגופני?

לא בכדי הפכה היוגה לאחת משיטות התרגול הפופולאריות ביותר כיום, הן בקרב נשים והן בקרב גברים, הן בארץ והן ברחבי העולם כולו. תרגול של יוגה באופן סדיר, מעבר לשלווה העצומה שהוא משרה, לתחושת הנוחות הניכרת המופיעה לאחריו וגם לריכוז הרב הנלווה לו, כזה שיכול לתרום בלא מעט תחומים בחיים, הוא גם תורם לא מעט לכושר הגופני, ובכך – לבריאות עצמה. תרגול יוגה מומלץ לכל אחד ובכל גיל, ואפילו ישנם ילדים צעירים הנוהגים לתרגל אותה. ישנם סוגים שונים של תרגילים אותם מבצעים במהלך התרגול כולו, כאשר לכל אחד מהם מאפיינים שונים ושפע יתרונות.

המשותף לפעילות ספורטיבית ולתרגול יוגה

לאימון הספורטיבי וגם ליוגה עצמה יש מטרה אחת זהה: חיזוק הגוף. כל אחת משיטות אימון אלו עוזרת להגיע אל היעד באמצעים שונים ומותאמת באופן נקודתי למתאמנים. אך מה שאינו ידוע לכולם הוא שתרגול של יוגה יכול גם לפתח את הכושר הגופני ולשפר את תפקוד המערכות הלוקחות בכך חלק.

את תרגול היוגה, כמו גם פעילויות ספורטיביות אחרות, אפשר לבצע בכל מקום ובכל זמן, ואפילו בחדר הכושר. בכל חדר כושר אפשר למצוא פינה שלווה ושקטה או חדר המספק למתאמנים את הסביבה הראויה לתרגול יוגה. אפשר לפזר בחדר מזרנים ולבצע מתיחות וגם תרגילי יוגה שונים. תרגילי היוגה, ובמיוחד על פי שיטת הביקראם יוגה, שמים דגש רב מאד על מתיחות, על מנת למנוע פציעות. התרגילים עוזרים להזרים את הדם בגוף, ובכך משפרים גם את יכולתו של המתרגל להתמודד עם אתגרי התרגילים המורכבים יותר.

כיצד עוזרים תרגילי היוגה לחזק את הגוף?

חלק מהתרגילים דורשים לא מעט ריכוז, כוח פיזי רב ויכולת לאזן את הגוף בצורה מושלמת. הדבר דורש מאמץ רב מאד מהגוף, כפי שקורה בתרגולי ספורט שונים. המאמץ הזה מוביל לחיזוק השרירים ולשיפור תפקודן של מערכות רבות בגוף. כל אלה משפרים משמעותית את הכושר הגופני ובהמשך לכך גם יכולים לסייע למתרגל לבצע פעילויות ספורטיביות מגוונות לצד היוגה. תרגילי היוגה עובדים על אזורים רבים בגוף ויכולים להתאים לצעירים וגם למבוגרים, כאמור, כך שאפשר לבצע אותם בכל גיל ובהתאם ליכולתו האישית של המתרגל.

ככל שמתרגלים יותר – מחזקים את הגוף, מלמדים אותו לעבוד בצורה נכונה ויעילה יותר, מפתחים את השרירים ויוצרים מצב גופני מאוזן ובריא. תרגול היוגה באופן סדיר, מספר פעמים בשבוע, שומר על בריאות הגוף ואף עוזר בחיטובו. שרירי הבטן וגם שרירי הירכיים מתחזקים, הצורך לשמור על שיווי משקל ועל איזון גורם להפעלת השרירים ולחיזוקם, וככל שהמתרגל מבצע יותר ויותר תרגילים, הוא מגיע להישגים מרשימים יותר.

אחד היתרונות ביוגה, כפעילות ספורטיבית בפני עצמה, הוא העובדה שאין צורך במכשור מיוחד – כל מה שצריך הוא מזרן נוח, ולחלק מהתרגילים גם הוא איננו הכרחי. אפשר לתרגל יוגה במקומות רבים וליהנות מגוף חזק ובריא הרבה יותר. 

מאמרים רלוונטים נוספים

למה לי "מצוינים להוראה"?

08/04/2013

קרא עוד

הדרך הטובה והיעילה בהדרכת הכדורגל

18/04/2013

קרא עוד

קורס מדריכי חדר כושר

28/08/2013

קרא עוד

כדור קטן, תרגיל גדול- 7 תרגילים שיחטבו ויאתגרו

12/12/2013

קרא עוד

קורס מדריכי רכיבה על סוסים

11/02/2013

קרא עוד

לימודי ספורט שונים

24/03/2014

קרא עוד