חיפוש סגור

כלים יישומיים לטיפול בילדים ומתבגרים כבדי משקל - מאת ד"ר איתי זיו

השנים האחרונות מאופיינות באורח חיים סדנטרי (יושבני) בקרב האוכלוסייה בכלל ובקרב ילדים – בפרט. השמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער נמצאת בעלייה מתמדת בשנים האחרונות בישראל כמו בעולם המערבי. חשוב לציין שילד שמן הנו בעל סיכוי רב להיות גם מבוגר שמן ולהגדיל את הסיכויים לתחלואה במחלות שכיחות כגון: סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב ועוד. לכן חשוב במיוחד לבצע פעילות גופנית על בסיס קבוע מגיל צעיר ככל שניתן ולמעשה בכל מעגלי החיים.

קצרה היריעה מלפרט הסיבות להשמנת ילדים אך בקווים כללים נציין את: הישיבה הממושכת מול המחשב והטלוויזיה, טלפונים חכמים ועוד. ההורים, שבחלק ניכר מהמקרים, כלל לא מהווים דוגמה אישית לילדים בכל הקשור לביצוע פעילות גופנית ושמירה על אורח חיים בריא, סוג המזון הנצרך בקפיטריות (מרביתן) בבית הספר שאינו תמיד איכותי ובריאותי, מספר השעות המוקצות לשיעורי חינוך גופני בבית הספר (2 בממוצע בשבוע) ולא תמיד כרוכות בהוצאה קלורית משמעותית או בחוויה והנאה באימון, דאגת היתר של ההורים ומידת השימוש בתחבורה (ציבורית, פרטית וכדומה) – רבה במיוחד. כיום ניתן להבחין בחשש ודאגה מוגזמת של ההורים ולכך השפעה שלילית על מידת הפעילות הגופנית אותה הילדים מבצעים מדי יום, שימוש באופניים חשמליים, הסעות של הילדים על ידי ההורים גם למרחקים קצרים ממש, כל אלה קשורים מאוד לעלייה הרבה במימדי ההשמנה אצל ילדים ואף מתבגרים בשנים האחרונות.

כשמדובר על ילדים ומתבגרים הסובלים מעודף משקל חשוב להתנהל, ככל שניתן, נכון ולנסות למגר את הבעיה כשהנה קטנה. להלן כמה הארות הצעות בנושא:

לסיכום, ההשמנה אצל מבוגרים בכלל וילדים – בפרט, הפכה לבעיה מוכרת בעולם המערבי בשנים האחרונות (לרבות בארה"ב) ובעלי מקצוע מתחומים שונים מתגייסים על מנת להיאבק בתופעה מסוכנת זו ולחנך את האוכלוסייה כולה ואת הדור הצעיר – בפרט לאמץ אורח חיים בריא.

ד"ר איתי זיו (Ph.D) עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. מרכז קורסי הכשרה למדריכים בבית ספר להשתלמויות של המכללה בוינגייט. מנהל תחום הסברה בסוכנות למניעת סימום בספורט. הוציא לאור את האנציקלופדיה: "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", ויחד עם פרופסור  דרור שגיא הוציא לאור את הספר:  "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.
itaiziv.w@gmail.com

מאמרים רלוונטים נוספים

איך להיכשל בצורה מועילה?

22/08/2016

קרא עוד

"קשב ושלווה באהבה" - אסטרטגיות ואימון להתמודדות עם הפרעות קשב ותפקוד

05/07/2017

קרא עוד

מדריכי כדורגל- בוינגייט שואפים למצוינות

28/08/2013

קרא עוד

האם ריצה מהירה באמת מזיקה יותר לברכיים?

29/09/2015

קרא עוד

חינוך גופני- מה התואר כולל?

28/08/2013

קרא עוד

לימודי רכיבה טיפולית- כיצד זה עובד?

28/08/2013

קרא עוד