דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

אימונים הכרוכים בכאב למתאמנים כבדי משקל – מומלצים? מאת ד"ר איתי זיו

אחת ממטרת האימון השכיחות ביותר הנה הפחתת משקל ואחוז השומן. קשה להאמין מה אנשים שסובלים מבעיית משקל, אסתטיקה ירודה, ריכוז שומן בולט באזורים מסומים, אחוז שומן גבוה מהממוצע (או אף ממוצע), מוכנים לעשות ולהשקיע על מנת לשפר את מצבם הגופני. מדובר, לעיתים, במקרים לא הגיוניים ולא רק. הם כרוכים, בחלק ניכר מהמקרים, גם בהוצאה כספית משמעותית והבעיה הנה שלא תמיד יושגו התוצאות הרצויות או לחילופין – האדם יחזור למצבו הגופני שהיה בו בראשית התהליך ויותר מכך.

בפרק זה נתייחס לאימונים העצימים הכה שכיחים בשנים האחרונות וכוללים, לדוגמה, את האימונים מסוג: קרוספיט, ספינינג מתקדמים, אימונים מטבוליים שונים, אימונים על מחזוריים,  קטלבלס, אימונים אירוביים המבוצעים בסף האנאירובי על בסיס קבוע ומה לא. מדובר על אימונים איכותיים, ללא צל של ספק, ואפקט האימון המושג בהם הנו משמעותי במיוחד. לדוגמה, לא ממש ניתן להשוות אימון חיזוק מסורתי שנעשה בסטודיו או בחדר הכושר לאימון קרוספיט עצים. למרות שהמטרות באימון  באימון קרוספיט, הן שונות לצורך העניין אפקט האימון מוגבר במיוחד. את האימונים הללו פוקדים, מסתבר, לא מעט מתאמנים כבדי משקל מתוך מטרה ברורה למדי – לזרז את תהליך הירידה במשקל, לשפר יכולת גופנית בזמן קצר יחסית וכמובן לשפר ההופעה החיצונית הטעונה שיפור במרבית המקרים. חשוב לציין שמדובר באימונים איכותיים נהוג שהמתאמנים מבצעים את התרגילים והמשימות הגופניות השונות ברמה הגבוהה ביותר האפשרית מבחינתם. אימונים מסוג זה כרוכים, בחלק מהמקרים, בכאבים מסוגים שונים כמו: כאבי שרירים מאוחרים לאחר האימון, ריכוז חומצת חלב במהלך האימון, כאב שלילי כתוצאה מפציעה קיימת או אף חדשה, קוצר נשימה ועוד. כאן עולה שאלה חשובה: "האם תופעות אלו מומלצות או אולי בעייתיות כשמדובר במתאמנים כבדי משקל?"

להלן כמה נקודות להתייחסות בנושא:

 

 

 

 

 

 

 

לסיכום, אימונים הכרוכים בכאב מסוגים שונים (כמובן מדובר באלה – החיוביים) מתאימים לאותם מתאמנים מנוסים ומאומנים אך בספק אם מתאימים לאלה הסובלים מעודף משקל מסיבות שונות שהוזכרו לעיל.

ד"ר איתי זיו (Ph.D) עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. שימש כסגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב.

הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר. יחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.

מאמרים רלוונטים נוספים

מדריך ספורט

17/03/2014

קרא עוד

לחיות בריא - ”גילו של אדם כגיל עורקיו“

13/09/2016

קרא עוד

טיפול והעצמה באמצעות שייט

18/08/2014

קרא עוד

לימודי הידרותרפיה

24/03/2014

קרא עוד

מדריכי כדורגל

28/08/2013

קרא עוד

החברה לרפואת ספורט

25/12/2019

קרא עוד