דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

איך עוזרים לפו-הדב?

מי אינו מכיר את פו הדב: פו הדוב: (Winnie-the-Pooh) הוא ספר ילדים שחיבר הסופר הבריטי אלן אלכסנדר מילן. ספרי פו הדוב משכו את לבם של ילדים ומבוגרים כאחד. הספר מכיל אמירות פסיכולוגיות-פילוסופיות שונות. פו למשל מעיד כי הרגע המאושר ביותר בחיים הוא הרגע שלפני אכילת הדבש. כיום בחברה המודרנית המפותחת אנו עדים לאינספור ילדים, בני נוער, בוגרים ומבוגרים אשר מושא ההתמכרות שלהם הוא הדבר הכי משמעותי עבורם בחייהם.

כפי שפו-הדוב מעיד שהרגע המאושר בחייו הוא הרגע שלפני אכילת הדבש, כך ילדים מעידים שהריגוש לממתק הבא, לאייפון הבא, למחשב הבא, לבגד הבא, לתמונת הסלפי הבאה אותו רגע שלפני העלאת הסלפי לפייסבוק הוא הרגע המאושר ביותר. בבגרות מופיעים "סמים קלים" כמו אלכוהול, נייס גאי, חגיגת, גראס, חשיש, וכל מכור שהוא יאמר לכם שהרגע שלפני העישון, לפני הכוסית הראשונה, לפני ההסנפה הראשונה, זהו הרגע המאושר ביותר .

אכלנים כפייתיים מתרגשים מהרגע שלפני הבולמוס הבא כפי שפו מתרגש, בולמיות מתרגשות מהקאת האוכל, המכורים לקריירה מתרגשים מהציונים באוניברסיטה, עומדים רגע לפני פרסום התוצאה אחוזים בריגוש רגעי שעוד מעט חולף, מהמרים כפייתיים חיים את הרגע שלפני פרסום מספרי הלוטו, זה הרגע המופלא ביותר, הנה מייד זה יקרה והם יהפכו למיליונרים הבאים.

למרות שהשיווק של פו-הדוב הוא של דוב חביב, שכל ההוויה שלו היא "דבש", בעידן הקפיטליזם החזירי שבו לתאווה אין שובע, חיי מאות מיליונים בעולם סובבים סביב אינספור התמכרויות, שמקבלות אישור של צרכנות יתר, של תרבות שפע, של עוד ועוד דבש.

טאותרפיה זו גישה ייחודית, חדשנית ביחס שלה לטיפול במתמכרים, בני משפחותיהם , בני הזוג והסביבה החברית. טאותרפיה משלבת אינספור טכניקות ייחודיות מעולמות שונים, שמתבססות על גישת 12 הצעדים, גישה שעברה בטאותרפיה מהפך והסבה לעבודה קלינית מקצועית .

ניר הוא ילד בן 16.5 מהרצליה, הוא נעצר לפני שנה וחצי על שימוש בסמים בבית-ספר, עישן נייס גאי. ניר היה מאוהב בנייס גאי, הוא מכיתה ג' לא עבר מבחן במקצוע כלשהו, ניר היה ספורטאי, אך הסמים, החברים, חוסר היכולת להתמיד, חוסר העקביות גרמו לכך שהוא נשר מכל המסגרות. כאשר ניר פנה אליי, וניסה להסביר לי כמה גראס הוא חיוני ומשמעותי, לא התווכחתי איתו , הרי מי יתווכח עם פו-הדב שטען "הדבר הכי משמעותי עבורי בחיים זה הדבש", דרך עבודה על מגוון טכניקות מטאותרפיה, של שילוב 12 הצעדים, ע"פ פסיכותרפיה דינמית, בודהיסטית, היום ניר בתהליך של עבודה רוחנית. לראשונה בחייו עשה מבחני בגרות , ארבעה מבחנים וסיים בממוצע של 85. התוצאה פחות חשובה, הדרך היא העיקר, התובנות, השלווה שהוא קיבל, התקפי הזעם שנעלמו, חברים שמגיעים להתייעץ איתו, על החיים, על התמכרויות, מבקשים שהוא ישתף אותם בהצלחה שלו, אלו הם הדברים המשמעותיים ביותר בדרכו.

איך מוצאים משמעות עבור פו-הדוב שטוען בתמימות שללא ה"דבש" אין לו משמעות בחיים, אין על מה לקום בבוקר, אין על מה להתאמץ, אין בשביל מה לחיות , זהו מצב קיומי עבור רבים בחברה המודרנית , של חוסר משמעות, ריקנות, בדידות ועוד .

כתב אבי מזרחי, רכז הקורס הייחודי טאותרפיה- טיפול בהתמכרויות בשיטת 12 הצעדים, במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט). 

מאמרים רלוונטים נוספים

נפלאות התנועה

01/01/2013

קרא עוד

מה משותף ליוגה ולתמנון?

15/07/2019

קרא עוד

ספורט למיוחדים במינם

19/11/2014

קרא עוד

קורס מורי דרך

25/06/2013

קרא עוד

כיצד מדריך טיולים מוסמך מעשיר את חווית הטיול

25/06/2015

קרא עוד

רפואה משלימה-לימודי שיאצו

11/02/2013

קרא עוד