דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יציאה מעבדות לחרות - טיפול בהפרעת פאניקה ואגרופוביה

מירב סבלה מהפרעת פאניקה ואגורפוביה. היא היתה כלואה בבית בשל החרדות שלה. היא טופלה בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית על ידי מטפל LICBT בטיפול ממוקד וקצר בהפרעת פאניקה, בהצלחה מרובה. תוך מספר חודשים חל שיפור מדהים והיא חזרה לחיים רגילים והרגישה מאושרת.

מירב יצאה מעבדות לחרות....

מירב, בת עשרים ותשע, נשואה ומתכננת להביא ילדים בזמן הקרוב. מירב סבלה מהפרעת פאניקה ואגורופוביה, שלא אפשרה לה ליסוע ברכב ולצאת למקומות ציבוריים. עד לפני כשנה מירב היתה בחורה רגילה ושמחה. היא עבדה כפקידה, הכירה את בעלה, התחתנה, אהבה לצאת לקניות ולבילויים עם חברים, בעלה ובני משפחה. לפני שנה מירב עברה תאונת דרכים קלה. היא לא נפגעה פיזית, אך חוותה הלם חזק מאד.  בזמן התאונה הרגישה תחושות של ניתוק מהמציאות, בלבול ואיבוד תחושת הזמן והמרחב. מירב חוותה תחושות נורמליות לתאונה קשה, אך פירשה אותן שמא מתפתחת אצלה מחלת נפש. מירב החלה לפחד מנסיעות, ונמנעה מנהיגה, ומנסיעות עם אחרים. היא החלה להרגיש פחד גם בסופרמרקט, בקניון, במעליות, בכל מקום גדול והומה אדם, ובכל מקום בו היא הרגישה לכודה.

מירב לא הבינה מה קורה. היא הרגישה שכל פעם שנמצאת במקום הומה אדם ומואר, היא חשה דפיקות לב, לחץ חזק בחזה, הזעה, חוסר תחושה ברגליים , בלבול וניתוק מהמציאות...

תחושות אלו הזכירו לה את התאונה, ושאולי מתפתחת אצלה איזה מחלה מפחידה...

כל פעם שחוותה תחושות אלו, הפסיקה ללכת לאותו מקום כי פחדה שזה יחזור...

היא המשיכה ללכת לעבודה ברגל, ולקניות בחנויות הקרובות לביתה, אך לא יותר מזה...

מירב מצאה עצמה כשנה אחרי התאונה, כמעט כלואה בביתה, ללא יכולת ליסוע למקומות שונים.

היא עדיין לא הבינה את פשר הדברים, אך הבינה כי המצב מחמיר ושהיא הופכת לעבד לפחדים שלה. היא חיפשה טיפול מתאים ומצאה מטפל ב LICBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי המתמקד בחרדות.

בשיטת הטיפול LICBT, על פי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, מטפלים בהתקפי הפאניקה באופן ממוקד בדרכי החשיבה ובתגובות הגוף ברגעי ההתקף. מירב קיבלה הסבר מהמטפל, שמדובר בסוג של חרדה, ושלמרות שהתחושה נוראית, היא אינה משתגעת. ביחד בנו תכנית הדרגתית לטיפול. מירב למדה לשנות את דפוסי החשיבה בהתקפים, להירגע, ולצאת למקומות המפחידים באופן הדרגתי עד שלא חוותה בהם יותר התקפי פאניקה ובטחונה חזר אליה.

בעזרת המטפל, חזרה מירב לחיים, ליציאות לבילויים ולנסיעות שאהבה. תוך מספר חודשים לא חוותה יותר התקפי פאניקה ואף לא פחדה יותר שהם יחזרו.

מירב השתחררה מהעבדות לחרדות שלה וחזרה לחיים רגילים. מעבדות לחרות...

קורס LICBT מכשיר מטפלים להתמחות בשיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית לטיפולים ממוקדים בחרדות ודיכאון ברמה קלה עד בינונית. הקורס משלב לימוד השיטה וטיפול מעשי, ומכשיר את המטפל בטיפול היעיל והמהיר של השיטה הקוגניטיבית התנהגותית.

מאמרים רלוונטים נוספים

אירגון חופשה בעזרת מורה דרך מקצועי

26/01/2014

קרא עוד

טיפולים נטורופתיים

20/09/2012

קרא עוד

החיים אחרי הקורונה - התמודדות עם פיטורין: 5 צעדים להתמודדות וצמיחה

03/06/2020

קרא עוד

קורס מדריכי כדורסל במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

16/06/2014

קרא עוד

שתיית מים בפעילות ספורט

25/06/2015

קרא עוד

חינוך גופני- מה התואר כולל?

28/08/2013

קרא עוד