חיפוש סגור

איך להימנע מפציעות ספורט?

המודעות של כולנו לחיים בריאים יותר העלתה אצלנו את הרצון לבצע פעילות ספורטיבית באופן שוטף וכמעט יומיומי. טרנד הבריאות לא מותיר לבדו את המזון הבריאותי אותו אנו משתדלים להכניס לגוף ומצרף אליו את הפעילות הספורטיבית, מרכיב חשוב מאין כמוהו במטרה להפוך את הגוף שלנו לבריא יותר. אך לצד הניסיון שלנו להשיג חיים טובים ובריאים הרבה יותר, דווקא הסיכוי לפגיעה בגוף הולך ועולה. מדוע?

מה הדבר החשוב ביותר עליו יש להקפיד בטרם מתחילים בפעילות ספורטיבית?

בעת שאנו עושים פעילות ספורטיבית ובייחוד אם אנו מתחילים פעילות מאומצת לאחר זמן רב בו בקושי התאמנו או בו לא התאמנו כלל, ישנם מספר דגשים עליהם חשוב להקפיד, אחרת לא רק שלא נשפר את אורח חיינו ולא נהפוך אותם לחיים הרבה יותר טובים, אלא בדיוק להפך, אנו עלולים לפגוע בנו ולהזיק לעצמנו. אחד הדברים החשובים ביותר אותם יש לזכור בטרם מתחילים כל אימון מכל סוג שהוא הינו לעשות מתיחות. בין אם אנחנו מתאמנים בפעם הראשונה ובין אם אנו עושים זאת כבר מספר שבועות רצוף, ביצוע מתיחות בטרם אנו ניגשים לתחילת האימון הינו חיוני ביותר על מנת למנוע או לפחות להפחית את הסיכון לסבול משרירים תפוסים. הדברים נכונים בעיקר לגבי החורף אז בשל הקור השרירים עשויים להיתפס אף מהר יותר, אך גם בקיץ יש להשתדל ולעשות מתיחות כמו שצריך על מנת שתוכלו לא רק לבצע את האימון באופן חד פעמי ולאחר מכן לסבול משרירים תפוסים והתכווצויות במשך ימים או שבועות, אלא כדי לחזור על האימון שוב ושוב.

כיצד מתמודדים עם פרטנר לאימון?

עוד דבר חשוב אותו יש לזכור קשור לפרטנרים שלכם לריצה. אם הנכם מתכוונים להתאמן לבדכם, עליכם לדאוג שאתם אכן שומרים על קצב התקדמות גבוה ולא מתקדמים מהר מדי. דבר זה אפילו חשוב יותר כאשר אתם מתאמנים עם מישהו נוסף, שכן מתאמן מנוסה שעבר כבר כברת דרך, סביר להניח שירוץ יותר זמן מכם ובמהירות גבוהה יותר, או לחילופין ידחוס משקל גבוה יותר מכם, אך עליכם להיות שקולים וסבלניים ולזכור שאתם עדיין לא באותה הרמה לבצע בדיוק את אותם הדברים. דבר נוסף אותו חשוב לציין, בעיקר אם מדובר בריצה, הוא ביצוע הפוגות קצרות ולא לשחוק את עצמכם עד תום כבר באימונים הראשונים, כלומר להקפיד על ריצות נפח ולא על ריצת טמפו, ששמה דגש הרבה יותר גדול על הקצב הקבוע של הריצה.

האם עדיין יכול להיווצר מצב בו נסבול מכאבים לאחר ביצוע הפעילות הספורטיבית?

אך עדיין יכול לקרות מצב בו למרות ההקפדה על כל הדברים הללו, עדיין נאלצים להתמודד עם פציעה, כשלעיתים מדובר בפציעה קלה ולעיתים דווקא בפגיעה טורדנית. שרירים תפוסים, כאבי גב וכאבי מפרקים וצוואר הם כאבים שכיחים מאוד, שלפעמים חולפים תוך זמן קצר ומאפשרים חזרה לשגרת האימונים ולפעמים הופכים לכאב מתמשך, מה שמחייב פנייה לייעוץ רפואי או טיפול של רופא מוסמך. 

מאמרים רלוונטים נוספים

מאלף, מטפל התנהגותי ווטרינר התנהגותי – מה ביניהם?

05/02/2013

קרא עוד

מהו אימון אישי ואיך הוא משנה חיים

14/11/2013

קרא עוד

פעילות גופנית מותאמת לטיפוח איכות חיים של אוכלוסייה עם מוגבלות שכלית התפתחותית

11/12/2014

קרא עוד

אז מה בעצם יש לאימון לתרום ל-NLP, ולהפך??

11/06/2019

קרא עוד

האימון הגופני שמתאים לילדים עם הפרעות קשב

25/12/2019

קרא עוד

מדריך ספורט - מקצוע מאוד חיוני

16/06/2014

קרא עוד