דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

להכיר את ישראל דרך הרגליים

בצהרי היום של ה- 3 ביולי היה חם מאוד. השנה היא 1187 וצבא הצלבנים התקדם באיטיות ובסדר מופתי מאזור צומת גולני של היום לעבר הר הגעש הבולט שברום הגליל המזרחי. הר שצורתו מזכירה במעט זוג קרניים ומכאן שמו- קרני חיטין. אחד הקרבות הדרמטיים והחשובים בהיסטוריה יתרחשו בו למחרת היום. שורות הפרשים עטויי השריון ולצדם הרגליים שניסו כמיטב יכולתם להגן על הפרשים בעוד חייליו הזריזים של צלאח א-דין דוהרים קלי רגלים במדי הבד שלהם טורדים ופוגעים בהם כל הזמן בחיציהם. ההבדל בלבוש נתגלה כקריטי בקרב זה. בעוד השריון הצלבני הכביד עליהם בחום היום, הצבא האיובי של צלאח אדין שמר על קלילות והמוסלמים ידעו להפיק את המקסימום מיתרון זה. במשך יומיים הם זינבו בצלבנים ומנעו מהם גישה למים. עתה, בצהרי היום של ה- 3 ביולי האבירים הצלבנים היו מיוזעים וצמאים עד מות.

להכיר את ישראל דרך הרגליים

 

 

 

 

 

 

 

 

אם קראתם עד לכאן, כנראה שגם אתם נדבקתם בחיידק של אהבת הארץ והתשוקה ללמוד ולחקור אותה. כדי לבנות קריירה בתחום התיירות, חייבים ללמוד על ההיסטוריה של הארץ מהתקופות הפרהיסטורית ועד לימינו, להתוודע לשלושת הדתות המונותאיסטיות ולהכיר תרבויות ועדות רבות החיות בארץ. להכיר את עולם הצומח והחי, להבין את הגאולוגיה המעניינת של אזורינו ועוד ועוד. כמובן שלימודים בכיתה לא יתנו את הפיתרון, חייבים לבקר באתרי המורשת והגנים הלאומיים. אתרי הנצחה, התיישבות, דת וטבע. מוכרחים לכתת רגליים.              

מי מתאימים? צעירים בגיל או צעירים ברוחם המחוברים לארץ ברגליים, אלו ש"באמצע החיים", מחליטים לשנות כיוון ולהגשים חלום ישן, גמלאים שרוצים סוף סוף להכיר את הארץ לעומק לטייל ולהדריך בה. חלקם יודעים שהדרכה היא עתידם, אחרים באו "רק לשמוע וללמוד" ומהר מאוד נסחפים בקסמו של התחום. משותף לכולם הוא אותו חיידק של אהבת הארץ ותשוקה אדירה ללמוד כל פרט אודותיה.

יש באוניברסיטאות ובמכללות לא מעט קורסי ידיעת הארץ, אולם מבחינת האינטנסיביות, רוחב היריעה ובעיקר מבחינת החיבור ההדוק לשטח- אין שני לקורס מורי הדרך! סיפור דוד וגלית מתעורר לחיים בעמדת התצפית מעל עמק האלה, סיפורי ישוע מקבלים משמעות אחרת כשמכירים היכן הדברים התרחשו וכולי.

                                                        מדורה

 

 

 

 

 

 

 

 

ומה קרה לצלבנים? ובכן הטעות הגדולה שלהם באותו יום לא היתה ההצמדות למדים הכבדים ולשיטות הלוחמה המקובלות, אלא זה שהם גייסו כמעט אל כל צבאם למקום אחד. למחרת היום ב- 4 ביולי 1187 בצהרי היום צמאים ומותשים נכנעו כוחותיו של גי דה ליזיניאן, מלך הצלבנים, לצבא האיובי ובכך נפתח עידן חדש בתולדות הארץ...

מאמרים רלוונטים נוספים

כיצד תרגול יוגה באופן סדיר תורם לכושר הגופני?

22/12/2016

קרא עוד

לימודי רכיבה טיפולית-טיפול באמצעות חיה נאמנה

28/08/2013

קרא עוד

טניס ילדים – מתי מתחילים ואיך מתקדמים

16/12/2013

קרא עוד

ראגבי בכסאות גלגלים – ענף ספורט המפתח כושר גופני לאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות ועליונות כאחד

21/02/2017

קרא עוד

קורס מדריכי כדורסל - לילדים ונוער

17/03/2014

קרא עוד

שופכת אור על העור - ד"ר גילית שטיינר Ph.D.

03/06/2020

קרא עוד