דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שיטת שלהב, טיפול בטלי

עבודה ב"שיטת שלהב" עם טלי בת השנה שלא הצליחה לעבור לזחילה על שש

בהצגת מקרה של טלי מתואר כיצד שיטת שלהב – Child'Space משלבת את ההיבט המוטורי, הפסיכולוגי והתקשורתי שבין הורה לתינוק.

סופי הגיעה אליי עם טלי, בתה בת השנה שנולדה כפגה. בחודשי חייה הראשונים היא אושפזה לתקופות ארוכות בבית חולים בשל קשיים בנשימה ובבליעה. כשהגיעה אליי היא עדיין זחלה על גחונה ולא הרימה את מרכז גופה מהרצפה. בכל פעם שהחל לימוד של תפקוד חדש טלי הגיבה בבכי, ואמה נטתה לקחתה מיד על הידיים כדי להרגיעה, מבלי לאפשר לה להתנסות ולו לרגע בחוויה החדשה בשל החשש שהתסכול מזיק לה סופי ציינה כי היא חוששת שתחושת תסכול עשויה לגרום לטלי בעיות רגשיות בעתיד.
לאחר מספר שיעורים נוכחתי כי טלי מסוגלת לשבת בתמיכה מבלי לבכות, ואף ליהנות. העובדה שהיא מסוגלת להישאר במצב זקוף, לרגעים ספורים, גרמה לי לחשוף אותה לעמידה על הברכיים והידיים, כדי שתוכל, בהמשך, לזחול ולהתיישב בכוחות עצמה.
העברתי אותה לעמידה על הברכיים, בעודה נשענת בידיה על שרפרף שהנחתי לפניה. תמכתי בה באגן כדי שתחוש ביטחון. היא הורידה את האגן לעבר העקבים ואני הרמתי אותו מעט, ולאחר כמה חזרות על תנועה זו היא יזמה את התרוממות האגן ועשתה זאת בכוחות עצמה, תוך מלמול קולות של הנאה.
לנתינת יציבות וחופש תנועה בפלג הגוף העליון הובלתי את ידיה לתופף על תוף שניצב על השרפרף. צליל התיפוף ותחושת הנפילה של היד גרמו לטלי הנאה רבה. להפתעת כולנו, היא נשארה במצב זה כמה דקות, תוך שהיא מתופפת וצוחקת.
בשלב מסוים היא התעייפה והחלה לבכות. האם, במבט של רחמים, אספה אותה אליה ואמרה: "מסכנה שלי, בטח כבר כואבות לך הברכיים".
תיאור זה מדגים כיצד הורה יכול להתעלם משורה שלמה של הישגים ולהתמקד בקשיים ובכך לקבע את חותם המסכנות של ילדו ואף שלו עצמו. היה מתאים יותר, שהאם תיקח את ילדתה ותאמר לה: "איזה יופי היה לראות אותך עומדת על הברכיים ומשחקת עם התוף. אני גאה בך. עבדת יפה, וודאי התעייפת, נלך הביתה כדי שתוכלי ללכת לישון". באופן זה ישנה התייחסות להישג ולהעצמתו, ולא לבכי.

הקורס למורים ללווי התפתחותי בשיטת שלהב "Child'Space" כולל:

• שיעורים בתנועה הכוללים מעבר על כל שלבי ההתפתחות  - רכישת ידע מעמיק בהבנת התנועה תוך התנסות עצמית, ורכישת כישורי אבחון.
• צפיה בעבודת הורה ותינוק בהתאם לשלבי ההתפתחות הנלמדים עם קשת מקרים, החל מתינוקות עם התפתחות תקינה, עיכוב התפתחותי ומקרים נוירולוגים.
• הרצאות עיוניות.
• לימוד הנחיית עבודה בסדנאות  ועבודה מעשית בכיתה ובמעונות.

קורס ליווי התפתחותי בשיטת השלהב Child'Space

שיטת שלהב – Child'Space לליווי התפתחותי לתינוקות שנלמדת בבית הספר להשתלמויות במכללה האקדמית בוינגייט נלמדת ומיושמת מזה מספר שנים ברחבי העולם וזוכה להערכה בקרב הורים, רופאי ילדים, פסיכולוגים התפתחותיים ואנשי חינוך. שיטת שלהב מתמקדת בקשר בין התפתחות מוטורית, קוגניטיבית, פסיכולוגית וחברתית. השיטה ומשלבת את כל הערוצים, בו זמנית. 

מאמרים רלוונטים נוספים

הר געש שפתחו סגור והוא שורף את הפרח- אני הוא הפרח...

01/01/2013

קרא עוד

מדריך למסע על שביל ישראל

04/02/2014

קרא עוד

הדרכת ואימון כדור-סל

30/01/2013

קרא עוד

נפלאות הסו-ג'וק

11/08/2013

קרא עוד

פעילות גופנית והדימוי העצמי שלנו

14/06/2015

קרא עוד

התפתחות מוטורית במעגל

31/10/2021

קרא עוד