דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

טאותרפיה – לימודי פסיכותרפיה | טיפול בהתמכרות להימורים בספורטאי

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר המכורים הפונים לטיפול בעקבות בעיית הימורים. אנחנו, שמטפלים בהתמכרויות ומכורים , יודעים להעיד  שההתמכרות להימורים היא לא פחות מ"מכת מדינה". זאת התמכרות קשה ביותר, עם השלכות הרסניות למכור עצמו ולכל מי שנמצא בסביבתו.  מהמר כפייתי אינו עונה בהכרח לסטריאוטיפים המקובלים. לרוב מדובר באנשים אינטליגנטים, לוקחים סיכונים, רובם בעלי הישגים מקצועיים מרשימים. חלק נכבד מהם מתפקד כהורים וכאנשי משפחה ברמה גבוהה, לפחות למראית עין, חלקם ספורטאים מצטיינים וכוכבים. הסובבים אותם חשים שהם לא זמינים רגשית, אך המהמר מקרין סמכות, יכולת בביצוע משימות והתנהגות שנראית אחראית. מהמרים רבים הם בעלי משאבים פיננסיים, ובהתאם לכך גודל הרווחים וגודל ההפסדים. מהמרים רבים באים מרקע ניהולי, צבאי או ספורטיבי. הם רגילים לתפקוד גבוה במצבי לחץ, וחשים בנוח כל עוד מבחינתם הכוח והשליטה בידיהם. אחת מקבוצות הסיכון המובהקות להתמכרות להימורים היא ספורטאים מהשורה הראשונה.  

ג' הגיע אלי לטיפול לאחר הפסד של מעל מיליון שקל במהלך תקופה קצרה של כמה חודשים. אשתו ידעה שהוא מהמר אבל כשגילתה את גודל הבור הכספי שנוצר איימה עליו בגירושים וחשיפת הבעיה באמצעי התקשורת. וכמו שהוא עצמו מעיד: "לא הייתה לי ברירה. או טיפול או לעוף מהחיים שלי, ומהליגה."

ג' משחזר את הכניסה למעגל ההתמכרות: "אני על המגרש מהיום שאני זוכר את עצמי. בגיל 15 כבר התאמנתי עם קבוצה מסודרת והיו הרבה ציפיות ממני. אבא שלי היה בד"כ מסיע אותי לאימונים ובדרך הביתה היינו עוצרים בתחנת הטוטו והוא היה מתעקש למלא טפסים. כל שבוע הוא היה בטוח שהשבוע "אנחנו לוקחים בענק". ואמנם לפעמים הרווחנו, אבל רב הפעמים הפסדנו. למרות שזה לא היה שלי אלא של אבא, הלב שלי דפק בכל פעם שהיינו משלמים על הטפסים. לימים חברים בקבוצה ספרו לי על הבטים (הימורים לא חוקיים ) והבטיחו ששם זה כמעט בלי סיכון וכסף גדול. יש גם אשליה שזה מתבסס על ידע. וכך התחלתי את הרומן שלי עם הבטים. כשהרווחתי חשבתי שאני בלתי מנוצח ורק רציתי לשחק ולהרוויח עוד. כשהפסדתי, אמרתי לעצמי שזאת רק תקלה קטנה והכפלתי את הסכום כדי להרוויח את הכסף שלי חזרה פלוס רווח. כמובן שזה לא עבד, המשכתי לצבור חובות בקצב מסחרר. אתה במצב שאתה חייב המון כסף. אתה מבין שאתה בצרות צרורות, אבל אתה לא מצליח להפסיק. יום ג' הפך להיות היום הכי נוראי בשבוע. כשהשליח היה מגיע הייתי מרגיש שעולמי חרב. היו ימים שלא הצלחתי לצאת מהמיטה וברור שלא הגעתי לאימון."

מחלת ההתמכרות היא מחלה שבאה לידי ביטוי בכל הרבדים של הקיום האנושי – הפיזי, הנפשי והרוחני ולכן הטיפול בהתמכרות חייב לתת מענה לכל הרבדים הללו. אנו שואפים להפסיק את הדפוס ההתמכרותי (ההימורים), נשאף לבדוק יחד עם המהמר את הרגשות והנסיבות שדוחפים אותו לשימוש (נפשי/רגשי) ונרצה למצוא עבורו משמעות ויעוד בחייו (רוחני).

בשלב ההתחלתי של הטיפול בטאותרפיה אנו משתדלים לחבר את המטופל לחוסר האונים שלו מול ההתמכרות ומציפים כמה שיותר את המחירים שהוא משלם בכל תחומי חייו על ההתמכרות שלו. החיבור לסבל מעצים את הרצון לטפל בבעיה וממחיש עד כמה המחלה פעילה בכל מקום, לא רק בהימורים עצמם.

ההתמכרות להימורים מאופיינת ע"י דפוסי התנהלות דומים אצל מרבית המכורים:

בהמשך הטיפול בטאותרפיה שזהו טיפול אינטגרטיבי המשלב את הגישות הדינאמיות, המזרחיות ואת גישת 12 הצעדים, חשוב לתת למהמר הרבה כוח ותקווה המתבססים על ניסיונם של מהמרים כפייתיים שהצליחו להיגמל ונשארים נקיים לאורך שנים. ההימנעות מהימורים תאפשר התחלת הבדיקה של האישיות ההתמכרותית, הרקע וההיסטוריה האישית והמשפחתית כמו גם דפוסים התמכרותיים בחיי היומיום בחלק מתחומי החיים.

המטפלים בטאותרפיה רוכשים כלים ייחודיים יצירתיים להעניק לספורטאים ידע נשגב אשר יעזור להם למצוא משמעות מעבר לריגושים המידיים שהספורט המקצועני מעניק, כסף ,הצלחה, תהילה, תקשורת, נשים, גברים, אנו משלבים ידע ייחודי ונדיר לכדי שיטה ייחודית אשר תמנף את הטיפול בכל סוגי ההתמכרויות.

מאת מזרחי אברם, דליה דובשני פלג – סגל לימודי טאותרפיה במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט

מאמרים רלוונטים נוספים

למה כדאי לעשות קורס של מדריכי טיולים מאורגנים דווקא במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)?

22/06/2021

קרא עוד

אימוני כוח אצל נשים – השפעה על חילוף חומרים במנוחה והרכב הגוף

30/11/2016

קרא עוד

קורס מאמני כדורסל

19/11/2012

קרא עוד

קורס לתכנית רג"ב בשיתוף Google

28/01/2014

קרא עוד

השינוי בכושר הגופני עם עליית הגיל

17/05/2016

קרא עוד

רכיבה טיפולית על סוסים

11/02/2013

קרא עוד