דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

מה היא נטורופתיה ?

מאת: אראלה וילנסקי נטורופתית סופהרב - סולגאר

נטורופתיה הינה שיטת ריפוי טבעית הוליסטית, העוסקת בראש ובראשונה בחיזוק מנגנוני ההחלמה הפנימיים והטבעיים של הגוף, אשר ע"פ תפיסה זו מצויים בכל אחת ואחד מאתנו. הנטורופתיה כוללת קשת רחבה של שיטות וגישות שונות לטיפול במצבי חולי ומניעתם.

הטיפול הנטורופתי מושתתת על יכולת הקשבה התבוננות ואבחון מקיף, הנעשה ע"י המטפל בעזרת כלים שונים כגון אנמנזה ,כירולוגיה ,אירידיולוגיה או רפלקסולוגיה ,בד בבד עושה הנטורופת שימוש בתזונה טבעית , תמציות אנרגטיות ,שמנים אתריים ובצמחי המרפא תוך כדי הבנה מעמיקה שיש לטפל באדם כמכלול על מנת לחולל שינויים באורח החיים הכללי ולהגיע לאיזון גופני נפשי ורוחני.

עקרונות היסוד של הרפואה הנטורופתית

 

הנטורופת כמורה דרך

ע"פ הגישה הנטורופתית הנטורופת הינו מחנך מורה דרך ומכוון למידות טובות ולאורח חיים בריא, הנטורופת יעודד את המטופל לקחת אחריות על מצבו הבריאותי תוך כדי הכוונה לתזונה נבונה ,העלאת המודעות ושינוי תפוסי החשיבה.

התבוננות באדם כשלם

ישנם גורמים רבים המשפעים על האדם ועל מצבו הבריאותי. במהלך הטיפול יתייחס הנטורופת לאורח חייו של המטופל, בין היתר להיבטים חברתיים, פסיכולוגים, תורשתיים ופיזיולוגים, מתוך הבנה כי קיימים יחסי גומלין בין הגוף לנפש ובין מערכות הגוף השונות .

טיפול בשורש הבעיה

ע"פ הגישה הנטורופתית יש לחפש אחר מקור הבעיה ולאתר את הסיבה להתעוררות סימפטומים כאלו או אחרים הנגרמים כתוצאה ממצב של חסר איזון פנימי, וזאת בכדי לטפל בבעיה משורשה ולמנוע מצב חוזר .

שימוש בכלי אבחון וטיפול טבעיים

הנטורופת משלב כליי אבחון הוליסטים כגון תשאול מקיף, כירולוגיה, רפלקסולוגיה ואירידיולוגיה. עם כליי טיפול טבעיים כגון תוספי תזונה, שמנים אתרים, צמחי מרפא, ותזונה טבעית, כמו כן ישתמש הנטורופת בפרחי באך ,מדיטציה ודמיון מודרך עלמנת לתמוך ולאזן את המצב הרגשי.

 

מהן שיטות הטיפול של הנטורופתיה?

 

תזונה

תזונה היא אחד הכלים העיקריים של הנטורופת,הנטורופתיה רואה בתזונה כלי טיפולי בעל חשיבות גבוה ומרכזית .

תזונה נכונה היא חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא, תזונה נבונה ומתוכננת כהלכה,תחזק את המערכת החיסונית ,תקנה מרץ וחיוניות,תעודד עיכול תקין ובמקביל תמנע ואף תטפל במצבי חולי כגון יתר ל"ד ,סוכרת, כולסטרול, השמנה, חולשה עייפות ועוד...

הנטורופת יתאים תפריט תזונתי עבור המטופל בהתאם למצבו הבריאותי ובהתאם ליעדים ומטרות משותפות אשר נקבעו מראש תוך כדי התייחסות להעדפותיו וטעמו האישי של המטופל.

פעילות גופנית
צמחי מרפא
תוספי תזונה
ארומתרפיה
טיפולי מגע

לסיכום

ע"פ השקפתה ההוליסטית של הנטורופתיה יש להתיחס לאדם כמכלול,כאשר כל מערכות הגוף עובדות בהרמוניה נוצר איזון,כאשר מופר האיזון ,יש תחילה להבין את שורש הבעיה ולהתיחס לגוף ולנפש כאחד ולטפל באדם כשלום ע"י עידוד תהליכי הריפוי הפנימיים,תוך כדי שימוש בכלים טבעיים  והבנה כי גם למחשבות,רגשות,ואמונות, יש השפעה על דפוסי התנהגותינו ומצבינו הבריאותי .

הכתבה באדיבות סולגאר ישראל

מאמרים רלוונטים נוספים

אל הכדורעף התחרותי מעל גשר הכדורשת

18/04/2013

קרא עוד

GIVE ME MOR

25/07/2019

קרא עוד

מרכיבי הכושר הגופני

15/01/2013

קרא עוד

קורס התפתחות מקצועית למדריכים - Mind in motion

05/08/2015

קרא עוד

מהו אימון אישי ואיך הוא משנה חיים

14/11/2013

קרא עוד

היי, שמי דליה מנטבר

04/02/2015

קרא עוד