דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

איך עובדים ולומדים? טיפים לשילוב עבודה ולימודים

מזל טוב! החלטתם להתחיל ללמוד לתואר אקדמי או לימודי תעודה. מעבר ללבטים של מה תרצו ללמוד ואיפה, נכנס גורם נוסף ומשמעותי והוא: איך תממנו את הלימודים ואת עצמכם כסטודנטים/ות? יוקר המחיה בישראל מעמיד את הסטודנטים במצב לא פשוט, שכן מצד אחד קיים הרצון להשקיע בלימודים ככל שניתן, אולם מצד שני בכדי לממן עצמם (ואת הלימודים) אין להם ברירה אלא לעבוד ברוב זמנם הפנוי.

נתחיל במעט נתונים יבשים. התאחדות הסטודנטים בישראל עורכת בכל שנה את סקר הסטודנט בנושאי רווחה. מהסקר שנערך ב-2013 על ידי מכון "מאגר מוחות", בקרב 9,268 סטודנטים, נמצא כי כ- 55% מקרב משתתפי המדגם נעזרים כלכלית בהוריהם במהלך תקופת הלימודים, כאשר הסיוע הממוצע מגיע לכ-15,000 ₪ בשנה. עוד נמצא כי 78% מהסטודנטים עובדים במהלך הלימודים ומשתכרים בממוצע כ-2,800 ₪. גובה ההוצאות על דיור, מחיה ותחבורה עומד על כ-3,000 ₪ בחודש. חישוב מהיר מצביע על כך שסטודנט ממוצע כנראה יתחיל את החודש עם מינוס בחשבון הבנק.

בעבר, האופציה של עבודה במהלך הלימודים האקדמיים הייתה כמעט בלתי אפשרית. אולם, עם השנים החלו מוסדות הלימוד להכיר בצורך של הסטודנטים לכלכל עצמם במהלך הלימודים וכיום ישנן אופציות רבות המאפשרות לשלב עבודה ולימודים. חלק מהן כוללות לימודי ערב, ריכוז ימי לימוד ארוכים יותר רק בחלק מימות השבוע, פריסת התואר לתקופת זמן ארוכה יותר או לימודי קיץ. כל אלו הגיעו מתוך הבנה שכדי שלסטודנט יהיה ראש שקט ללימודים - הוא גם צריך יציבות כלכלית.

שלוש ארבע ולעבודה:

כאמור, בתור סטודנט שעות העבודה הן מוגבלות ולכן העבודות האידיאליות יהיו מהשתיים כנראה עבודה במשרה חלקית, עבודה לפי שעות או עבודה במשמרות. עבודה במשרה חלקית כוללת עבודה של כמה שעות ביום, לדוגמה עבודות אדמיניסטרטיביות במשרדים בשעות הצהריים והערב או עבודה כטלרים בבנקים. אופציה נוספת היא עבודה במשמרות. היתרון בעבודה מסוג זה היא שהשעות נוחות וגמישות וניתן להתאים אותן ככל האפשר למערכת השעות ולמועדי הבחינות. המשרות הנפוצות בקרב סטודנטים/ות הן מלצרות, מוקדי שירות טלפוני, שירות לקוחות, מכירות, אבטחה, דיילות או שליחויות. רבות מהמשרות הללו אף מתגמלות שכן מעבר לשכר הבסיס מקבלים גם בונוסים או טיפים. אופציה נוספת שיכולה להתאים לסטודנטים/ות היא עבודה מהבית, לדוגמה בביצוע סקרים, כתיבת תוכן וכדומה.

השילוב האידיאלי בין עבודה ולימודים הוא חיפוש משרה בתחום הלימודים שלכם. חברות רבות, למשל בתחום ההיי-טק, מאפשרות עבודה של יומיים או שלושה בשבוע ובכך מאפשרות לצבור ניסיון בתחום. השתלבות בשוק העבודה הרלוונטי טומן בחובו ערך מוסף גבוה, הן לידע ולניסיון הנצבר והן לקורות החיים. מעסיקים רבים יעדיפו לקלוט בוגרים עם ניסיון תעסוקתי כלשהו אשר מעיד בין היתר על אופיו של המועמד ומראה על מוטיבציה ואמביציה. נוסף על כך תמיד קיימת האפשרות שאפשר יהיה להתקדם בחברה ולהיקלט לעבודה גם לאחר סיום הלימודים, במשרה מלאה.

כדי להצליח לשלב טוב בין עבודה ללימודים, מומלץ להגדיר מראש לוחות זמנים ולהחליט כמה שעות בשבוע תרצו ותוכלו להקדיש לעבודה ועל פי זה לבחור את המשרה המתאימה.
כמו כן חשוב ליידע את המעסיק מראש במידה וישנן תקופות לחוצות בהן תזדקקו ליותר גמישות בשעות העבודה (למשל בתקופות מבחנים). כאמור, כדאי ורצוי אם אפשר לחפש משרות בתחום הלימודים אשר מאפשרות להכיר, להתנסות ולרכוש מיומנויות שיעזרו לכם בעתיד, ובעצם יהוו מקפצה ויתרון יחסי על פני בוגרים אחרים.

בכל מקרה – בהצלחה בלימודים!

המאמר נכתב באדיבות אתר הדרושים ג'ובנט - המציע מגוון גדול של משרות לסטודנטים

מאמרים רלוונטים נוספים

סמינר שואה 2012, הוויה חדשה בצל הטראומה

28/01/2014

קרא עוד

שחיקת סחוס בברכיים? אין דבר כזה!

05/08/2013

קרא עוד

רשלנות רפואית ברפואת ספורט

20/01/2016

קרא עוד

אימונים הכרוכים בכאב למתאמנים כבדי משקל – מומלצים? מאת ד"ר איתי זיו

11/08/2015

קרא עוד

תכנית להכשרת מטפלים באמצעות תנועה ואמנויות ממוקדת שיקום בקהילה

11/06/2017

קרא עוד

עזרה בדרך: כמה עזרים טכנולוגיים מתקדמים לשיקום לאחר אירוע מוחי

27/01/2014

קרא עוד