דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

הסבת מקצוע - לגוף ולנפש!

תוחלת החיים המודרנית מאפשרת לכל עובד לבצע הסבת מקצוע לפחות פעם אחת בחיים. הסיבה הפופולארית ביותר להסבה מן הסוג הזה היא תחושת שחיקה, המלווה בדרך כלל את מי שרגיל לעבוד רק במסגרת אחת קבועה ומשעממת. יחד עם זאת, לאחרונה החלו עובדים להבין גם את היתרונות הכלכליים של הסבה: אפשר לבצע אותה בשלבים שונים של החיים, לרענן את השגרה ולהיחשף אל שורה ארוכה של אתגרים חדשים. יש מסלולי לימוד והכשרה המבטיחים מעבר מהיר בין משרות, תפקידים וקריירות. 

מעבר לכך, אדם יכול למצוא אחר דרכים חדשות לממש את עצמו באמצעות הסבה להוראה והתמקדות בתחום של חינוך גופני וספורט.

היתרונות של עיסוק בהוראה וחינוך גופני

לימודי חינוך גופני וספורט מספקים כלים לעיצוב דור העתיד. בניגוד לתחומים הומאניים או מדעיים אשר נלמדים כתוצאה מהכרח וחובה, בחינוך גופני וספורט הדגש העיקרי הוא על העשרת היכולות האישיות, שיפור הביטחון העצמי ועידוד תחרותיות. עובד המרגיש שחוק בעבודה יכול לשנות לחלוטין את הסביבה שלו. במקום לעבוד במשרד ולהתחייב ללוח זמנים בנאלי, הוא יכול ללמוד את עקרונות הפיזיולוגיה, הביולוגיה והאנטומיה, ולקחת על עצמו אחריות של חינוך גופני וספורט. שיעורי החינוך מתחילים בבתי הספר היסודיים וממשיכים עד סיום התיכון. המשמעות היא השתלבות בצמתים מרכזיים בחייהם של הילדים ובני הנוער.

אפילו מבחינה כלכלית מתחילים הפערים להצטמצם: משרד החינוך, גופים פרטיים וארגונים נוספים תורמים למעמד המורה והמחנך. סביר להניח כי בשנים הקרובות יושוו תנאי המורים הוותיקים והמוצלחים לעובדים אחרים במשק הפרטי. עוד כדאי להזכיר את ההטבות המלוות הסבת מקצוע להוראה, כגון חופשות ארוכות, שנת שבתון, קביעות ועוד.

מדוע חשוב להתייעץ עם מישהו לפני שבוחרים מקצוע?

הדרך הנכונה עבור בחירת מקצוע או הסבה מקצועית היא קודם כל להתייעץ עם גורם אובייקטיבי ומנוסה. גורם כזה יכול לספק פרספקטיבה חיצונית על הנושא של הסבת מקצוע, לספר על היתרונות והחסרונות של כל תחום ולתת לעובד כלים לבחירה מושכלת. בנוסף, לאחר פגישת ייעוץ מן הסוג הזה קל יותר להבין מה המאפיינים של לימודי חינוך גופני וספורט. רובנו מכירים את התחום רק מהצד של התלמידים ולא מהצד של המחנך. מי שבאמת רוצה ליהנות מהמקצוע חייב לשלב ייעוץ קריירה עוד לפני ההרשמה ללימודים. זהו השלב הראשון בתהליך הכולל לימודי חינוך גופני וספורט, תקופת סטאז' והתנסות מעשית מול כיתות בבתי ספר או תיכונים. הייעוץ הוא למעשה הפלטפורמה עליה ניתן לבנות פירמידה שלמה של ציפיות, העדפות וצרכים. ככל שהבסיס יהיה יציב ומאוזן יותר, כך מובטח תהליך מוצלח של הסבת מקצוע עבור הגוף והנפש.

הסבת מקצוע בקרב אקדמאים

אין צורך ברקע מקצועי ספורט על מנת להיות מחנך טובה ומורה לחיים. הסבה להוראה ובעיקר התמקדות בתחום של חינוך גופני וספורט נפוצים בכל רחבי העולם. בעיקר ניתן לזהות את המגמה הזו בקרב אקדמאים, המגלים עם סיום התואר הראשון או השני שהמציאות מעט שונה ממה שדמיינו. בוגרים משכילים אלו מחפשים אחר דרך לבצע תפקיד עם נוכחות ומשמעות. הסיפוק האדיר אותו מקבל מורה לספורט וחינוך גופני לא משתווה לאף פידבק מקצועי אחר.

לסיכום, צעד של הסבת מקצוע מציע הרבה יתרונות אותם כדאי להכיר. אף על פי כן, כל התהליך מתחיל בייעוץ קריירה. לא כדאי לקבל החלטות באופן לא מושכל או על בסיס תחושת בטן בלבד. יש כיום גורמים מקצועיים העוסקים בייעוץ ויכולים לחסוך בפני עובדים מתוסכלים שורה ארוכה של אפשרויות השתלבות בתחום ההוראה, החינוך וההדרכה.

במידה ואתם מעוניינים בפרטים על הסבת אקדמאים להוראה

רוצים ללמוד עוד על חינוך גופני?

מאמרים רלוונטים נוספים

מדוע טיפול קבוצתי מבוסס LI/CBT?

25/12/2019

קרא עוד

איך משפרים את הספורט בישראל?

04/02/2015

קרא עוד

פסח - מעבדות לחרות

24/03/2013

קרא עוד

להחזיר את האמון בין הגוף לנפש

15/01/2014

קרא עוד

קורס: "הספורט כמגשר בין תרבויות – מחקר מודרך"

28/01/2014

קרא עוד

תכנית להכשרת מטפלים באמצעות תנועה ואמנויות ממוקדת שיקום בקהילה

11/06/2017

קרא עוד