דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

לימודי רפואה בחו"ל

אחד מהמקצועות הנחשבים ביותר, גם בגלל היותו סמל סטטוס להצלחה וגם בגלל הקושי בקבלה ללימודים ובסיומם הוא מקצוע הרפואה. הקושי בקבלה ללימודים נובע בעיקר מהדרישות הגבוהות שיש לקבלה ללימודים בישראל, וממספר המועט של הפקולטות ללימודי רפואה בישראל מה שמוביל לכמות נמוכה של תלמידים בבתי הספר לרפואה בארץ.

בכדי להתקבל ללימודים, על מועמד להציג תעודת בגרות עם ציון שמעל ל-100 בממוצע, ועם ציון פסיכומטרי של 740 ומעלה, כאשר לאחר זאת יש גם מבחנים ספציפיים כמו מבחן יע"ל בתוך הפקולטות השונות וועדות קבלה ללימודים.

בנוסף, מי שמעוניין ללמוד רפואה מוכרח להתחיל את הלימודים עם תמיכה כלכלית איתנה, כאשר מעטים הסטודנטים שמצליחים לשלב עבודה עם לימודי הרפואה, ואורכם של הלימודים מקשה מאוד על שגרה למעט שגרת הלימודים.

בעקבות מספר המקומות המועט בישראל, ישראלים רבים בוחרים לצאת אל עבר לימודי רפואה בחו"ל, בין אם זה עבור רפואת שיניים, רפואת חירום או וטרינריה. באירופה ניתן למצוא כבר כיום מאות ישראלים אשר התקבלו לאוניברסיטאות השונות ומסיימים את הלימודים בכדי לחזור ולעסוק ברפואה בישראל או בכל מקום אחר בעולם.

בנוסף ללימודי הרפואה אשר אורכים 6 שנים ברוב האוניברסיטאות בחו"ל, הטרנד בשנים האחרונות הוא ללמוד בחו"ל גם לימודי רפואת שיניים, וגם לימודי וטרינריה.

לימודי וטרינריה:

בארץ קיים מעט אפשרויות למי שמעוניין ללמוד וטרינריה, כאשר רק עשרות מקומות נפתחים בכל שנה ללימודי וטרינריה מטעם האוניברסיטה העברית. עקב ביקוש גדול לעומת החוסר במוסדות אקדמיים בתחום, רוב הוטרינרים יוצאים ללמוד בחו"ל.

לימודי רפואת שיניים

עקב מיעוט המקומות עבור לימודי רפואת שיניים בישראל והקושי להתקבל אליהם, בוחרים ישראלים רבים לפנות אל לימודי רפואת שיניים בחו"ל. לימודים אלו פתוחים בפני ישראלים במדינות רבות באירופה, כאשר חלקם מתקיימים בשפה האנגלית, ומאופיינים בתוכנית אקדמית איכותית המוכרת בארץ ובמדינות רבות במערב. כמו כן, קיים ביקוש רב ללימודים בחו"ל בתחומי הרפואה הכללית, וטרינריה, פיזיותרפיה ורוקחות.

תנאי קבלה ללימודי רפואת שיניים בחו"ל

תנאי הקבלה עבור לימודי רפואה בחו"ל ולימודי רפואת שיניים בפרט מורכבים לרוב מתעודת בגרות מלאה, הכוללת ארבע יחידות באנגלית ושני מקצועות בתחומי המדעים כמו פיסיקה, כימיה או ביולוגיה. כמו כן, יש לעבור מבחני קבלה פנימיים בשפה האנגלית או המקומית, ומבחני ידע מקצועיים בתחומי המדעים. מלבד זאת נדרש המועמד  להתייצב לראיון אישי עם נציגי האוניברסיטה.

תוכנית הלימודים

השנים הראשונות של לימודי רפואת שיניים בחו"ל מוקדשות להקניית ידע בסיסי ברפואה, וכוללות נושאים תיאורטיים ומעשיים כדוגמת אנטומיה, עזרה ראשונה, אנגלית רפואית, ביולוגיה, כימיה, ביופיזיקה, רפואת חירום וכימיה אורגנית.  בשנים הבאות מתמקדים הלימודים בהתנסויות מעשיות ובהתמחויות פתולוגיות וקליניות ברפואת שיניים, כאשר השנה האחרונה מוקדשת לסטאז' בתחום התמחותו של התלמיד. 

היתרונות של לימודי רפואת שיניים בחו"ל

חשוב לדעת כי במרבית האוניברסיטאות באירופה אורכים לימודי רפואת השיניים חמש שנים במקום שש שנים הנהוגות בישראל. כמו כן, מרבית האוניברסיטאות הקולטות סטודנטים זרים מספקות רשת תמיכה נרחבת, הכוללת סיוע פרטני וקבוצתי בלימודים, סיוע במציאת מקום דיור הולם במעונות או בסביבה הקרובה למוסד, וכן סיורים במדינה והיכרות עם מקומות בילוי ותרבות.

אפשרויות תעסוקה בגמר הלימודים

בוגרי לימודי רפואת שיניים אשר למדו במוסד מוכר בחו"ל, ותעודתם מוכרת באירופה ובישראל, יכולים להשתלב בארץ בעבודה כרופאי שיניים בקליניקות פרטיות או בקופות החולים. 

מאמרים רלוונטים נוספים

סדנת צ'י קונג טיפולי של המגמה להכשרת מורים – בנווה שלום

12/07/2017

קרא עוד

חומות של תקווה

28/01/2014

קרא עוד

רכיבה טיפולית על סוסים

11/02/2013

קרא עוד

גוף גמיש - ראש גמיש - חיים גמישים

28/07/2013

קרא עוד

קורס מדריכי חדר כושר במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

25/06/2013

קרא עוד

"היד החמה" בכדורסל – אמת או אשליה?

01/09/2013

קרא עוד