דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

מיוחדות קוסמית

משולחנה של מנחת קבוצות, מהבית של המסלול האינטגרטיבי להכשרת מנחי קבוצות:

לא פעם עולות בי תהיות או יותר נכון מחשבות כפירה סביב היכולת שלנו להיות אנשים מנחים, להיות שם באמת לצדם של אנשים כאשר חייהם מתערבבים, מתפרקים ובעיקר מכאיבים...
מחשבות הכפירה עולות בי במיוחד כאשר אני בהבנה שכל הכלים, הגישות הטיפוליות אינן עושות את העבודה ואיפשהו ברור לי שאני צריכה לחפש בתוכי את המשהו הזה מעבר שייתן לי ולאחר את ההרגשה הברורה  ש"הנה אני רואה אותך..." ורואה אותך זה לא את מה שאתה עושה, אומר, או חושב אלא רואה אותך במיוחדותך הקוסמית.
המונח הזה " מיוחדות קוסמית" הוענק לנו ולעולם במתנה מידיו של ארנסט בקר. בקר זוכה פרס פוליצר לשנת 1974 חשף את המונח הזה בספרו " הכחשת המוות". בקר טען שבבסיסה של אישיות מגובשת, נפרדת הבוטחת בעצמה נמצאת ההכרה של האדם במיוחדותו הקוסמית. ללא קשר למה אנחנו עושים, כמה אנחנו מועילים  או מהי תרומתנו לעולם ...העובדה היא שבין מיליארדי האנשים בעולם אין שניים שהם אני, אין שניים שהם זהים, יש רק אחד ממני בכל העולם...
היכולת הזו לזהות את מיוחדותם הקוסמית של האחרים היא לכשעצמה מיוחדת במינה ובעולם של הנחייה, טיפול וחינוך המיוחדות הזו עושה את כל ההבדל.
לעיתים קרובות אנשים מרימים גבה על האמונה שהמיוחדות הקוסמית נמצאת גם אצל האדם השגרתי ביותר, זה שמיוחדותו מוחבאת כל כך עמוק שנדרשת התנסות והתמחות  בארכיאולוגיה כדי לחלצה .

התלמידים שלי בתכנית ההכשרה למנחי קבוצות לעיתים מתלוננים על שעות " החפירה" הרבות בהן אנחנו נמצאים... אבל ככל שהזמן בתכנית מתקדם הם מגלים שדווקא שם מסתתרת האפשרות, הנס הזה שהם רואים את מיוחדותם דווקא כשהיא משתקפת מעיני האחר.

ללמוד להיות לצידם של אחרים בתהליכי שינוי זו לא רק עבודה זו באמת אומנות. איך לומדים, מה לומדים ועם מי תציצו באתר המסלול האינטגרטיבי להשכרת מנחי קבוצות שבמכללה האקדמית בוינגייט.

כתבה מילי שטוקפיש, מנהלת המרכז הישראלי להנחיה אינטגרטיבית בקבוצות

מאמרים רלוונטים נוספים

הכל אישי: הדור החדש של מאמני הכושר

26/01/2017

קרא עוד

קורס מדריכי התעמלות

25/11/2012

קרא עוד

מחשבה קטנה בדרך אל האושר

03/02/2015

קרא עוד

קורס מאמני כדורסל

19/11/2012

קרא עוד

להוריד במידה של המכנס מבלי להוריד במשקל

02/02/2015

קרא עוד

תרומה שאינה נמדדת במילים

29/12/2013

קרא עוד