דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

"חובת ההוכחה" - הסבר ודרכי התמודדות

מיכל יערון, פסיכולוגית ספורט – מנ"כלית "לעוף" פסיכולוגיית ספורט מתקדמת, רכזת קורס פסיכולוגיה של הספורט  במכללה האקדמית בוינגייט. 

ספורטאים רבים המוצאים את עצמם מול מצבי ניצחון "בטוחים" (הבקעה, קליעה וכיו"ב) מדווחים כי ברגעים אלה מפלס החרדה והלחץ עולה ונכנס לפעולה מנגנון התנהגות שלא מיטיב עם הביצועים הספורטיביים – על מי "חובת ההוכחה"?

הפסיכולוגיה של הספורט עוסקת רבות במושגים של עוררות, לחץ וחרדה. המאמר הנוכחי בא להאיר פינה זנוחה במסגרת הדיון בנושאים אלו – חובת ההוכחה במצבים מסוימים בתוך תחרויות. הפסיכולוגיה של הספורט עסקה ועוסקת באופן אינטנסיבי בחרדה ובלחץ. חרדה נתפסת כמצב מנטאלי בעל מרכיבים רגשיים (תחושת הפחד), קוגניטיביים (מחשבות שליליות), גופניים (רמת עוררות גבוהה או גבוהה מדיי) והתנהגותיים (לדוגמה ניסיון להתרחק מהסביבה מעוררת החרדה). תפיסת הפסיכולוגיה של הספורט טוענת כי שינוי בכל אחד מן המרכיבים הללו, יכול להשפיע על המערכת כולה. למשל, עבודה פסיכולוגית עם ספורטאים באמצעים של דמיון מודרך ותרגילי הרפיה על מנת להוריד את רמת העוררות הגופנית או עבודה על שינוי קוגניטיבי אצל הספורטאי, למשל המרת מחשבות שליליות בחיוביות.
 
לחץ מוגדר במקרים רבים כפער בין המשאבים שהספורטאי חושב שיש לו ובין משאבים שהוא חושב שנדרשים לצורך תחרות מסוימת. כך למשל, כאשר ספורטאי נמצא במצב מוכר ונשלט שהוא התאמן אליו, רמת הלחץ תהיה נמוכה יותר מאשר במצב חדש ומפתיע שהספורטאי אינו מאומן אליו, בדיוק כפי שאדם הנוסע בפעם הראשונה לחו"ל, יחווה יותר לחץ ממישהו שרגיל לעשות זאת כל חודש.
 
לחץ וחרדה, תלויים בין השאר באישיות הספורטאי, סוג הספורט, אופי התחרות הספציפית, מידת החשיבות שהספורטאי מייחס לתחרות ועוד. חשוב לציין שהחוויה הסובייקטיבית, מהווה מרכיב של דרך חוויית הלחץ של הספורטאי. אם נשאל ספורטאים בספורט יחידני, למשל בג'ודו, באיזה מצב הם חווים יותר לחץ? כאשר הם משחקים מול ג'ודאי המדורג מעליהם או דווקא מול ג'ודאי המדורג מתחתם? יהיו כאלו שיגידו שרמת הלחץ מול ג'ודאי טוב מהם היא פחותה כי "אין לי מה להפסיד" ולעומתם כאלו שיגידו שדווקא מול מישהו נחות מהם, הם חווים פחות לחץ מאחר והם יודעים בביטחון שהם יכולים לנצח. כלומר, תיאוריות שונות ינבאו דברים שונים בהתאם לתפיסה הסובייקטיבית של הספורטאי.
 
הרעיון של לחץ כגורם סובייקטיבי מקשר אותנו למושג של "חובת ההוכחה". מאחורי המושג עומדת התפיסה כי בתוך תחרות ספציפית ישנם מצבים שבהם רמת הלחץ עולה מאחר והספורטאי מרגיש שהוא מחויב להוכיח בהם את הצלחתו. במצבים אלו הציפייה גם של הסביבה, מאמן, צופים וכו' וגם של הספורטאי, היא להצלחה מלאה – כל מצב שהוא פחות מהצלחה ייתפס אוטומטית ככישלון, במיוחד המצבים בהם מראש יש הסתברות גבוהה להצליח – להלן מספר דוגמאות:
 
כשבוחנים דוגמאות כאלו ואחרות הדומות להן, ניתן להגיע למסקנה שהספורטאי המקצועני הוא "אשם עד שלא יוכח אחרת", כלומר מצופה ממנו להגיע לביצוע מושלם, בייחוד במצבים בהם סיכויי ההצלחה מראש הם גבוהים. ביצוע מושלם אינו זוכה בהכרח לשבח כי הלא זה מה שהיה צפוי... לעומת זאת כל נפילה מעוררת ביקורת הן של הסביבה והן של הספורטאי כלפי עצמו.
 
עיקרה של "חובת ההוכחה" היא הסלמה של רמת הלחץ המובילה בהכרח לשינוי בהתנהגות הלא מודעת של הספורטאי. אם מצטרפת ל"חובת ההוכחה" הסכנה המידית של כישלון בתחרות או בטורניר, הספורטאי נמצא במצב לא נעים ממנו הוא יעדיף להימנע. מצב כזה עלול במקרים רבים להביא להתנהגויות לא מודעות שייפגעו בביצוע.
 
נדמה מצב בו ספורטאי מרגיש ש"חובת ההוכחה" היא לחלוטין עליו ובנוסף כישלון במהלך הספציפי יביא להפסד. אין ספק שזה מצב שמאוד לא נעים להיות בו. הנטייה האנושית במצבים לא נעימים היא להימנע אם אפשר או לעבור את המצב כמה שיותר מהר: אם אני מגיע הביתה ויש לי ערימת כלים ענקית בכיור או הר כביסה ענקית שממתין לקיפול, אני יכול לנקוט באסטרטגיה של הימנעות – למשל להתעלם או להגיד לעצמי שאני דוחה זאת לאחר כך (כך אני לכאורה לא ממש נמנע אני אומר שאני אעשה זאת, רק לא עכשיו) או לחילופין אני יכול לנסות לסיים עם הדבר הלא נעים הזה כמה שיותר מהר ולהתפנות לעיסוקיי האחרים.
 
במצבים יומיומיים האסטרטגיה של נסיים עם זה במהירות היא ודאי יותר יעילה מאסטרטגית ההימנעות. אך כאשר נדרשת מיומנות רבה או ביצוע של משימה מורכבת אז אסטרטגיית ה־ "גומרים הולכים" עלולה דווקא להכשיל. ניקח לדוגמה  ילד שחוזר מבי"ס ומחליט לגמור עם השיעורים, המטלה הלא נעימה, כמה שיותר מהר – סיכוי סביר שיכין אותם ברשלנות. אם נחזור לעולם הספורט המקצועני – שם אין אפשרות להימנע ולכן יש סיכוי סביר שספורטאים רבים יבחרו באופן לא מודע באפשרות של "לסיים עם זה כמה שיותר מהר", בחירה כזו עשויה לפגוע באופן משמעותי בביצוע. פרופ' רוני לידור הראה בסדרה של מחקרים שספורטאים המבצעים מיומנויות סגורות, למשל שחקני כדורסל בקליעות עונשין, אינם מנצלים את כל זמן ההכנה העומד לרשותם. מצב של "חובת הוכחה" עלול לקצר עוד יותר את זמן ההכנה ולגרום לכישלון. רעיון זה נתמך ע"י מחקר שהתפרסם בשנה האחרונה ב־journal of sport and exercise psychology. החוקרים, Geir Jordet ו־ EstherHartman, בדקו תחרויות כדורגל, כמו גביע העולם וליגת האלופות, בהם משחקים המסתיימים בשוויון מוכרעים בבעיטות 11 מטר. החוקרים ניתחו את צילומי הווידיאו של בעיטות ההכרעה והשוו בין מצב לא נעים: במונחים שתוארו לעיל, "חובת הוכחה" כבדה, למצב יותר נעים: "חובת הוכחה" קלה יותר. המצב הלא נעים, היה מצב בו אם השחקן מחטיא הקבוצה מפסידה, כלומר השחקן חייב להבקיע.
 
המצב היותר נעים, היה מצב בו אם השחקן מבקיע הקבוצה מנצחת, כלומר החטאה לא מביאה בהכרח להפסד. במצב הלא נעים, השחקנים הסתכלו פחות על השוער, נטו להכין את הכדור ואז לסובב את הגב אליו וללכת אחורה וכן התכוננו פחות ובעטו יותר מהר – כל אלו הן כמובן התנהגויות המשקפות גם הימנעות וגם עמדה של "נגמור עם זה כמה שיותר מהר". התוצאה הייתה יותר החטאות בקרב השחקנים שבעטו במצב הפחות נעים, כלומר, השחקנים שהרגישו חובת הוכחה "כבדה יותר", התכוננו פחות בעטו מהר יותר והחטיאו יותר. ללא ספק, רמת הלחץ שלהם הייתה גבוהה יותר ותפקודם היה נמוך והתבטא בביצוע מהיר ולא יעיל.
 

אז מה ניתן לעשות?

רוצים לדעת עוד על הפסיכולוגיה של הספורט ? בואו להפוך את האהבה לקריירה במכללה האקדמית בוינגייט.

http://www.lauf.co.il/

מאמרים רלוונטים נוספים

שתיית קפאין לפני אימון כושר אישי – יותר מועילה או יותר מזיקה למתאמנים?

29/06/2014

קרא עוד

וינגייט - היסטוריה מכובדת ועתיד בהיר

28/08/2013

קרא עוד

השינוי בכושר הגופני עם עליית הגיל

17/05/2016

קרא עוד

עיצוב הגוף וחיזוקו באימון על הרצפה (Floor Workout) -יתרונות וחסרונות

30/01/2013

קרא עוד

כיצד נעזור לילדים עם קשיים בוויסות חושי במעבר המאתגר מהקיץ לסתיו? טיפים להורים, מחנכים ומטפלים

13/09/2021

קרא עוד

קורס מדריכי כדורסל - לילדים ונוער

17/03/2014

קרא עוד