דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

השמנת ילדים

מאת: מרון רובינשטיין

אתה לא חייב להיות מדריך חדר כושר כדי לדעת שהשמנת יתר הינה בעיה בריאותית משמעותית ההולכת ומחריפה באופן ניכר באזורים רבים בעולם.

מנתוני סקר מצב בריאות ותזונה לאומי שנערך לאחרונה בישראל עולה כי 39.3% מהנדגמים הינם בעלי משקל עודף (BMI בין 25 ל -30) וכי 22.9% מהנדגמים לוקים בהשמנה (BMI גדול מ-30).

עודף משקל והשמנה מגבירים באופן משמעותי את הסיכון לפתח מצבי בריאות כלחץ יתר, שבץ, מחלות נשימה, סכרת מסוג II, שיגדון, מקרי סרטן מסוימים, מגוון הפרעות במערכת השלד-שריר בכלל ובגפיים התחתונות, במיוחד.
 
התופעה של משקל עודף בקרב ילדים וצעירים מצריכה התמקדות במניעת התופעה. הניסיון להגביר את מידת הפעילות הגופנית עשוי לענות על צורך זה, אולם יש לתת את הדעת על מרכיבי הפעילות הגופנית: סוג, כמות ותדירות, בכדי שהתערבות תנועתית תהיה יעילה ומועילה ולא תגרום להעמסה מזיקה.
 
בכדי למנוע ולצמצם את ההשפעה החמורה של עומס מכאני רב על מפרקים, יש לבחון ולטפל בכל תופעה תנועתית שאינה תקינה ובכל מערך מבני שעלול לגרום להגדלת העומסים על מפרקי הגוף.
 
תכניות התערבות לטיפול תנועתי בשמנים נדרשות לתת את הדעת על מידת הפעילות, עצמתה ותדירותה ולספק מדדים תנועתיים אינדיבידואליים שעשויים לסייע רבות בתכנון תכנית ההתערבות. הבנת התנועתיות של ילדים שמנים עשויה לתרום רבות לתכנון והערכה של מהלך תכניות ההתערבות ושל ההסתגלות התנועתית החלה בעקבותן. כאן נכנס לתמונה מדריך חדר כושר.
 
מבנה כף הרגל בטרום-מתבגרים שמנים שטוח באופן משמעותי בהשוואה ללא שמנים, קיימת קריסה של הקשת האורכית של כף הרגל ועומס גדול בבהונות. כתוצאה מכך עולה שטח המגע של כף הרגל עם הקרקע וגדל הסיכון לשינויים מבניים ותפקודיים, בעלי משמעות פתולוגית, בכף הרגל. אגב, גם כאן יוכל לסייע מדריך חדר כושר.
 
ילדים שמנים עלולים להיות בסיכון גבוה בפיתוח פתולוגיות בכף הרגל כשברי מאמץ ופצעים בעור כף הרגל. פעילות גופנית המתוכננת לילדים אלו, צריכה להתחשב במרכיב של חוסר נוחות בכפות הרגליים הנלווה לפעילויות נושאות משקל בילדים שמנים ולהתאים את מידת העומס ליכולת ההסתגלות של כף הרגל למאמץ ולא מעבר לכך. תוכניות אלה ואחרות נלמדות ומיושמות בקורסי ההסמכה של מדריכי כושר גופני ובריאות (מדריך חדר כושר) במכללה האקדמית בוינגייט ובשלוחותיה.

מאמרים רלוונטים נוספים

החיים אחרי הקורונה - התמודדות עם פיטורין: 5 צעדים להתמודדות וצמיחה

03/06/2020

קרא עוד

לימודי פנאי אתגרי

23/03/2014

קרא עוד

אימון הוליסטי רוחני בשילוב פסיכודרמה

23/12/2015

קרא עוד

LI-CBT

26/03/2019

קרא עוד

חמישה מיתוסים על פעילות גופנית והריון

06/08/2014

קרא עוד

בואו...נווסת את החושים ונעצים את הפסיכומוטוריקה

19/05/2021

קרא עוד