facebook tracking pixel
חיפוש סגור

להיות מדריך לרכבי שטח – מקצוע עם אדרנלין ואתגר

הורדת העמוד כקובץ- pdf הורדת העמוד כקובץ word

טיולים ברכבי שטח הפכו בשנים האחרונות אטרקציה מפתה ומאתגרת לישראלים רבים. בעבר נהיגה ברכבי שטח או בג'יפים הייתה נחלת מעטים, קציני צבא או בוגרי יחידות קרביות "משוגעים לדבר" ואילו בשנים האחרונות המהפכה בענף הרכב הביאה את רכבי השטח לציבור הרחב. רכבי השטח הפכו נגישים ופופולריים בקרב צעירים ומבוגרים, משפחות ויחידים. במקביל הוכשרו ברחבי הארץ אלפי שבילי טיול המתאימים לרכבי שטח המאפשרים למשפחות ויחידים לטייל במרחבים הפתוחים.

טיולי הג'יפים משלבים בתוכם אתגר והרפתקה. הנהג מתמודד עם אתגרי עבירות במצוקים, חציית נחלים זורמים, מדרגות סלע, מעלות קשים, חולות תוך התגברות על מכשולים באמצעות מיומנות נהיגה וניצול הפוטנציאל של רכב השטח. במהלך הטיול משלבים אלמנטים של נהיגת שטח אתגרית ותרגולות הישרדות מרתקות מצד אחד עם שהייה בטבע ובנוף הפראי מצד שני. באמצעות הנסיעה ברכבי שטח ניתן להגיע לנופים קסומים שקודם לכן הנגישות אליהם לא הייתה אפשרית. ניתן להגיע לקניונים, מצוקים ואתרים נידחים מרהיבים ביופיים ולגלות פינות בארץ שלא ידענו על קיומן.
הפופולריות של הענף הובילה לביקוש למדריכות או מדריכים לרכבי שטח 4X4. שיוכלו לתכנן את המסלול, להתאים את רמת הקושי לרמת הנהיגה של הקבוצה וליכולות העבירות של הרכב והכי חשוב להוביל בבטחה את המטיילים ללא נזקים לנפש ולרכוש.
בית הספר לתיירות אתגרית במכללה האקדמית בוינגייט זיהה את הצורך החדש ופיתח תכנית לימודים ייחודית להכשרת מדריכים מקצועיים להובלת טיולים ברכבי שטח. למסיימים בהצלחה את תכנית ההכשרה בהיקף של 225 שעות לימוד, מוענקת תעודה "מדריכים לרכבי שטח 4X4 "((Off road guide Israel מטעם המכללה האקדמית בוינגייט.
במהלך קורס מדריכים לרכבי שטח 4X4 , משפרים החניכים את מיומנויות נהיגת השטח שלהם, לומדים להוביל טיולי ג'יפים בשטח וכן רוכשים ידע מתודי ומקצועי בהדרכת נהיגת שטח. צוות המרצים בקורס כולל מדריכים מקצועיים בעלי ניסיון רב בהדרכה של נהיגת שטח ובהובלת טיולים ברחבי הארץ. חלקם רכשו מיומנויות במסגרת שירותם הצבאי ובפעילויות מוטוריות ברחבי הגלובוס ואף חלקם בוגרי המכללה.
 
אם כך מה נדרש ממדריך ג'יפים טוב?
  1. ידע וניסיון בנהיגת שטח בתנאי שטח שונים
  2. יכולת להדריך נהגים ברכבי שטח ולכוון אותם במעברים בעייתיים ומשתנים בבטיחות הנדרשת.
  3. יכולת הובלה וניהול שיירה של רכבי שטח בשטח ובכביש תוך עמידה בזמנים בהתאם לתכנית הטיול ולהנאת המטיילים.
  4. הימנעות ממצבים המצריכים חילוץ אבל גם  יכולת לפתור בעיות בשטח בזמן אמת כולל חילוץ ושימוש נכון באמצעים ובעזרים.
  5. יכולת תכנון וביצוע מסלולים לטיולי ג'יפים חווייתיים ומאתגרים והתאמתם לרמות נהיגה שונות ולרמת העבירות של הרכבים השונים.
  6. יכולת גבוהה של התמצאות וניווט תוך שימוש במפות, מכשירי ניווט ותכנות ניווט מתקדמות.
  7. הכרות טובה עם מסלולי ג'יפים בארץ ישראל על מנת לחשוף את המטיילים עם מקומות, אתרים להעשרה של חווית הטיול.
  8. הכרות עם כללי שמירת טבע ואיכות הסביבה כדי לחנך את המטיילים לשמור על משאבי הטבע והנוף של מדינת ישראל.
  9. הכרות טובה עם כללי הבטיחות על מנת לשמור על חיי אדם ושלמות כל הרכב.
  10. לבסוף, מדריך מקצועי ,בעל כושר מנהיגות והובלת קבוצות, בעל הופעה מכובדת ,ישר ואמין ,אמפטי לקבוצה ולתפקידו ומצויד כנדרש.
 
כתב: יאקי מיארה, מדריך מקצועי לרכבי שטח

ערכה: גילה זהר, מנהלת בית ספר לתיירות אתגרית, המכללה האקדמית בוינגייט

מאמרים רלוונטים נוספים

הנעת הכדור ושליטה קבוצתית במשחק הכדורגל

31/01/2013

קרא עוד

מורשת הבלאק ממבה

16/02/2020

קרא עוד

מהו אימון אישי ואיך הוא משנה חיים

26/11/2013

קרא עוד

מולטי-פוקל בקבוצות

24/07/2016

קרא עוד

תסמונת העייפות הכרונית והטיפול ברפואה הנטורופתית

07/11/2012

קרא עוד

עסוקים ופעילים

23/03/2017

קרא עוד