דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

אילוף כלבים

לימודי אילוף כלבים הם למעשה תהליך של למידה, תקשורת והבנה בין הכלב ובין בעליו במטרה ליצור ביניהם קשר של שליטה ושותפות. בתהליך האילוף חייבים להבין שדפוסי ההתנהגות של הכלב שונים בתכלית מדפוסי ההתנהגות האנושיים, האופן שבו הכלב מבין דברים,שונה לחלוטין מהאופן שבו אנו מבינים דברים.

לדוגמה, כאשר כלב רץ אחרי חתול, ובעל הכלב קורא לו שיבוא אליו, הוא רוצה שכלבו יבוא אליו מייד. דוגמה זו מהווה למעשה את שיא השליטה בכלב, כיוון שהוא דורש שהכלב יציית לו במצב שאין בידיו רצועה או כל אמצעי אחר לשלוט בו. הכלב רץ אחר החתול וכל חושיו ממוקדים בחתול, ובחתול בלבד.

ובמצב כזה אנו מצפים ממנו הוא יחזור אל בעליו מייד כאשר הוא ישמע את קריאתו. כל מי שאילף בעבר כלב, יודע כמה קשה לכפות על הכלב לציית תחת הפרעה שכזו,לשם כך על הכלב ובעליו לעבור תהליך כדי להגיע לרמת שליטה ושותפות, הוא שאמרנו: "אילוף".

במסגרת לימודי אילוף כלבים, לומדים למעשה, שתהליך האילוף אמור להתחיל כאשר הכלב עדיין גור, זאת כדי ליצור שפה משותפת בין הבעלים ובין הכלב, על מנת שיוכלו לחיות יחד בשקט בשלווה תוך שמירה על כללי התנהגות המוסכמים. 
כללים אלו אף יעזרו לשמור על חייו ובריאותו של הכלב וכך ביכולתם למנוע מצבים לא נעימים, בנוסף, לשמור על בריאותו הנפשית של הכלב, ללמוד לצפות את התנהגות הכלב ולהבין את שפת גופו ואף לאבחן אופיו של הכלב, איתור בעיות התנהגות, הגדרתן, בדיקת אפשרויות לפתרונן או קבלת כללים כיצד להתנהג עם כלבים בעייתיים.  

בכדי לדעת מדוע יש צורך לאלף כלבים, צריך תחילה להבין את אורח חייו כיצור חברתי בלהקה מסודרת והתנהגותו של הכלב אשר חי בטבע. הכלב חייב להיות חלק מלהקה, שבה אחד תומך ונעזר ברעהו .
הלהקה בנויה ממספר כלבים אשר ממוקמים בסדר הירארכי של שליטה. בכל להקה ישנו שליט, בדרך כלל זהו הזכר החזק והדומיננטי ואחריו מסתדרת כל הלהקה בסולם הירארכי יורד. ההירארכיה בלהקה מגדירה למעשה מי יכתיב את דפוסי ההתנהגות ביום יום ובשגרה. ובדיוק כך קורה גם כאשר הכלב חי עם משפחה, רוב הכלבים מסתגלים היטב, כאשר לאט לאט הם מנסים לשפר את מצבם בסולם ההירארכי. האינסטינקטים והגנים של הכלב העוברים בירושה, גורמים לו להרגיש ביטחון ורצון לבסס את מעמדו במשפחה, כאשר הכלב מגלה חוסר ביטחון או ויתור מצד הבעלים, כלומר, חבריו ללהקה הוא ינסה לשפר את מעמדו במשפחה, שיפור זה יכול לבוא לידי ביטוי על ידי גילוי אגרסיביות, חוסר משמעת ופריקת עול ולעיתים אף איום על בני המשפחה. לשם כך מטרת לימודי אילוף כלבים והאילוף עצמו היא לקחת את אוסף האינסטינקטים והגנים של הכלב ולתעל אותם בצורה מבוקרת על מנת להגיע לרמת משמעת טובה.האילוף יוצר אצל הכלב משמעת, אהבה, וכבוד לבני המשפחה.

מאמרים רלוונטים נוספים

מהו אימון באמצעות (NLP (Neuro Linguistic Programming

23/06/2013

קרא עוד

חרדת בחינות - טיפול קוגניטיבי התנהגותי קבוצתי

09/12/2014

קרא עוד

איך נולדה היוגה? ומה הקשר שלה לילדים

15/07/2019

קרא עוד

פעילות התנדבותית ביום "המעשים הטובים" – קבוצת המצוינים להוראה

28/01/2014

קרא עוד

שתיית מים בפעילות ספורט

25/06/2015

קרא עוד

טיפול בהתמכרות להימורים

02/10/2014

קרא עוד