דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

הנעת הכדור ושליטה קבוצתית במשחק הכדורגל

לא אחת אנו שומעים את אנשי המקצוע מציינים לשחקני הקבוצה "הכדור הוא החשוב ביותר יש לעשות הכול כדי לשמור עליו ולא לאבד אותו ליריב" הנעת הכדור הקבוצתית תוך שמירה שלא לאבד אותו תיתן תשובה לשליטה במשחק עם כי לא תמיד תהיה זו ערובה לניצחון. בקורס מאמני כדורגל לומדים אחרת. כדי לשלוט במשחק ולבצע את הנעת הכדור בצורה מושלמת חייבים השחקנים לשלוט באופן מושלם במסירה,בכדרור, ביצירת מצב לקבלת הכדור ע"י תנועה וכל זאת תוך תאום ותזמון בין המוסר למקבל הכדור. השחקנים חייבים לדעת להתמסר בצורה בטוחה ומגוונת, מסירות מדויקות ותשלובת מהוות בסיס טכני אישי וקבוצתי, בסופו של דבר יש צורך לשלוט במצבי המשחק גם בקצב גבוה ביותר ומול לחץ של היריב. השליטה בכדור בכל מצב במשחק היא עיקרון בסיסי של הקבוצות הטובות ולשם כך דרושה קודם כל יכולת אישית ברמה הגבוה.

יכולת טכנית מושלמת של השחקן והצוות בזמן אמת יתנו את התשובה הנדרשת לכל מהלך במשחק והמטרה להביא את השחקנים ליכולת זו.
בקורס מאמני כדורגל, לומדים כי למסירה שהיא אחת הפעולות החשובות במשחק יש מספר כללים בעלי חשיבות כמו  "דיוק המסירה"  "כיוון המסירה"  "עוצמת המסירה" "תזמון והבנה בין המוסר למקבל",  "הסוואת הכיוון" וכו'...


מסירה לקויה פוגמת במשחק הקבוצתי גורמת לחוסר בטחון והסיכוי להצלחה קטן.
המסירה הקצרה היא למעשה הקלה ביותר מאחר וליריב יש זמן קצר לתגובה, אבל כאשר שחקן אינו מסוגל לדייק למרחק קצר על אחת כמה וכמה לא יוכל לדייק למרחק גדול, יחד עם זאת מסירה ארוכה שהיא מהלך קשה יותר כאשר תבוצע בדיוק ובתזמון הנכון היא יעילה ביותר.
המסירה שמבוצעת למעשה בכל תחומי המגרש יוצרת שליטה במגרש ולכן חייבת להיות תנועה תמידית של השחקנים כדי ליצור שטח יעיל לקבלת הכדור וקבלתו תתבצע ברגע שהמקבל מוכן ומבצע תנועה אל הכדור.השחקן חייב לצאת מנקודת הבנה שהכדרור המהיר ביותר לא יכול להשתוות למהירות הכדור במסירה, מנקודה זו יש לפתח את ההתמודדות עם היריב למרות שלכדרור יש חשיבות לא פחותה וקבוצה משוואת לשחקני כדרור מושלמים.


יכולת מסירה מדויקת + תנועה נכונה + כדרור ושליטה = הצלחה !


עוצמת המסירה חייבת להיות כזאת שהכדור יגיע במהירות ולכתובת הנכונה אבל כך שמקבל הכדור יכול להשתלט עליו או להמשיך במסירה. קיימת אפשרות של מסירה המכוונת אל השחקן לגוף או אל השחקן לשטח והדבר תלוי כמובן במטרת המסירה והיכן היריב.
הכדרור הוא מטכניקות היסוד החשובות ביותר, כפי שהדבר נלמד בקורס מאמני כדורגל של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט. הלחץ והצפיפות יוצרים עובדה שמרחב הכדרור הולך וצר, כדי להמשיך ביכולת שליטה תחת לחץ של היריב נדרשים שחקנים בעלי יכולת גבוה המסוגלים לשמור על הכדור ולהוביל למהלך היעיל. כאשר השחקן לא נמצא בלחץ הוא יכול לכדרר בביטחון תוך ראיית שדה המשחק או במצב שני כאשר הוא מנסה לפרוץ לתחומי התקפה במטרה לבנות מצב הבקעה או להתגבר על יריב,כאשר לקבוצה יש את השחקנים המתאימים לכך אפשר לנצל זאת ליתרון במשחק.

הכותב הוא אמנון רז, מרכז קורס מאמני כדורגל במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט.

מאמרים רלוונטים נוספים

עבודה בתחום הספורט- פעילות גופנית מותאמת

02/01/2013

קרא עוד

חשיבות הספורט הטיפולי בקבוצה על הדימוי העצמי של הילד

04/08/2015

קרא עוד

המלצות למתמחה בשנה"ל תשע"ד

28/01/2014

קרא עוד

רפואה משלימה בפרות

15/10/2012

קרא עוד

למה צריך מאמן כושר אישי?

05/09/2012

קרא עוד

קורס מדריכי כדורסל - לילדים ונוער

17/03/2014

קרא עוד