דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

הדרכת ואימון כדור-סל

לא פעם מתלבטים שחקנים וחובבי כדור-סל האם וכיצד אפשר להפוך את הספורט האהוב עליהם למקור פרנסה. התשובה היא חד משמעית, אפשר להתפרנס מהספורט האהוב עליך. בשנים האחרונות נפתחו מספר אפיקים וכיוונים חדשים שאליהם אפשר לקחת את נושא האימון וההדרכה.

המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט היא אחד מהגופים המובילים בתחום הכשרת מדריכים ומאמנים. תודות לצוות מקצועי ומיומן, רוכשים המשתתפים בקורסים ידע רב בתחום ההדרכה. הלימוד מקנה להם יכולות להעברת מסרים וכלים לימודים. החניכים לומדים כיצד ללמד את יסודות הכדור-סל וכן מוכשרים לתקן טעויות מקצועית. כל חניך וחניכה יוצא בסיום ההכשרה עם ידע מקיף יותר על המשחק וכן עם יכולות ניתוח גבוהות של אימונים ומשחקים.


על מנת לעשות סדר מקצועי אסביר בקצרה על ההבדלים בין קורס מדריכים לקורס מאמנים בכדורסל:


קורס מדריכי כדורסל-

התעודה נרכשת לאחר קורס לימודי עיוני ומקצועי  שמהלכו לומדים התלמידים כ- 228 שעות. מתוכן, כ- 140 שעות מוקדשות לחלקו המקצועי של הקורס. במהלך שעות אלו רוכשים התלמידים ידע בהעברת שיעורים ואימונים, לומדים לחלק את הזמן נכון באימונים ומקבלים טכניקות של לימוד. חלק גדול מההכשרה מוקדש לנושא חינוכם של שחקנים צעירים ושיטות ללמד ולאהוב את משחק הכדור-סל. בנוסף לומד כל תלמיד כ- 60 שעות של מדעים. בקורס נלמדים כארבע מקצועות: פיזיולוגיה, אנטומיה, תורת האימון ופסיכולוגיה של הספורט. לכל חלק מדעי מוקדשות כ- 15 שעות. בנוסף, עובר כל חניך קורס בעזרה ראשונה של 28 שעות.


תלמידים שעמדו בכל דרישות הקורס יבחנו עם סיומו במבחן  מסכם. המבחן הינו בכל אחד מהענפים המדעיים, מבחן הדרכה מעשי ועמידה במספר השעות הנדרש. תעודת מדריך כדור סל מקנה לבעליה את האפשרות לאמן עד גיל נערים (16). עם סיום הקורס יכולים הבוגרים להתחיל לאמן ולהדריך. האפשרויות הן רבות ומגוונות. יש הבוחרים להתמקד בבית הספר לכדור-סל ושם הם מלמדים את הבסיס לכדור-סל, מקנים לילדים אהבת משחק ומחנכים למשמעת ולהרגלי ספורט נכונים חלק מהמסיימים נמשכים יותר לכיוון התחרותי ומתחילים לאמן בקבוצות ליגה תחרותית. לרוב יתחילו התלמידים לאמן בקבוצות צעירות בגילאי קט סל וילדים. ישנם בוגרים הבוחרים בשנה הראשונה להיצמד למאמן או מאמנת בעל/ת ניסיון ודרך שנה של עבודה כעוזרים הם לומדים  את מהות האימון. כמו בכל מקצוע, גם תחום האימון האישי הוא אפיק מקצועי היכול להוות מקור הכנסה. מאמנים ומדריכים רבים נוטים היום לכיוון האימון האישי בו הם מקבצים להם מספר מתאמנים לעבודה אישית של תיקון ופיתוח יסודות.


קורס מאמני כדורסל: 

לקורס המאמנים יכולים להגיש מועמדות רק אלו אשר סיימו בהצלחה קורס מדריכים. למעט מקרים מיוחדים , לא יכול תלמיד להתחיל את קורס המאמנים לפני שעברו כשנתיים מיום סיום קורס המדריכים  עד תחילת קורס המאמנים. קורס המאמנים הוא ארוך בהשוואה לקורס המדריכים ותכניו הם חדשים. אורכו של קורס המאמנים הוא למעלה מ-400 שעות והוא כולל בתחום העיוני מקצועות לימודים כמו אימון ילדים ,ידע בסיסי בחדר הכושר תורת האימון ועוד...בתחום המקצועי עולים התלמידים מדרגה ביחס לקורס המדריכים ולומדים על טקטיקה אישית וקבוצתית, לומדים על תפקידו של כל שחקן על המגרש , רוכשים ידע בניתוח משחקים וזוכים לספוג ידע רב מהמאמנים המובילים בכדור הסל הישראלי. במהלך הקורס יבחן כל תלמיד במבחני הדרכה ויזכה לצפייה במשחק או באימון בניהולו על ידי אחד מהמאמנים הבכירים  בקורס. בסיומו של המשחק או האימון יזכה החניך לניתוח וביקורת  על יכולות האימון שלו.


עם סיומו של הקורס ושידרגו של הידע המקצועי יקבל התלמיד את תעודת המאמן. תעודה זו תקנה לו את היכולת לאמן קבוצות נוער/נערות בוגרים ובוגרות . בקורס המאמנים יחשפו התלמידים לאפשריות מגוונות אליהן יוכלו התלמידים לפנות לאחר הקורס. רבים מהתלמידים מגיעים לקורס כדי להתקדם בנושא האימון לכיוון קבוצות נוער ובוגרים. ישנם המשדרגים את יכולתם ברמת האימון האישי ומשכללים בעזרת הידע שרכשו את יכולות האימון האישי. בעזרת לימוד הניתוח של משחקים ישנם מאמנים הפונים לתחום התמחות בווידיאו וניתוחי משחקים. אפיקים רבים כמו אימון כדור סל  על כסאות גלגלים ושילוב של אימון כדור סל עם כושר גופני נפתחים בפני המסיימים. מהותו של מאמן ומדריך כדור סל  בעלת משמעות אדירה למאמן אך גם לחניכיו. לשניהם יש היכולת האישית להתפתח כאדם דרך הספורט המועדף, להתמודד עם אתגרים אישיים וללמוד להתמודד עם לחצים אשר עוזרים בהתפתחות האישית והמקצועית. למאמן יש הזכות להשפיע ולחנך תלמידים להיות אנשים טובים ומחונכים יותר דרך מסגרת ספורטיבית.

הכותב הוא ארז ביטמן: מרצה בכיר בקורס מאמני כדורסל וקורס מדריכי כדורסל של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט.

מאמרים רלוונטים נוספים

רכיבה טיפולית על סוסים. אז, היום, ולאן

31/01/2016

קרא עוד

תגיד, אתה שלומיאל או שליימזל‼?

19/09/2021

קרא עוד

5 טיפים לשיפור בגרויות לקראת לימודים אקדמאיים

28/05/2015

קרא עוד

לימודי חינוך גופני

25/06/2013

קרא עוד

קורס מורי דרך

25/06/2013

קרא עוד

קורס מדריכים ומאמנים כחלק מהתואר

02/01/2013

קרא עוד