חיפוש סגור

מרכיבי הכושר הגופני

המכללה האקדמאית בוינגייט מעניקה שלל תעודות בחינוך גופני לבוגריה , המסיימים לימודים במסלול האקדמאי ה-4 שנתי. בין התעודות המרכזיות שהיינן הכרח בתכנית הלימודים הינו קורס מדריכי כושר גופני ובריאות (קורס מדריכי חדר כושר).

מה הוא למעשה הכושר הגופני? כושר גופני מורכב מכושר גופני כללי וספציפי. כושר גופני כללי היא היכולת לבצע מגוון פעילויות גופניות,בכל דרגות המאמץ,שביצוען אינו דורש, פיתוח מרכיב אחד ייחודי מבין מרכיבי הכושר הגופני. כושר גופני ספציפי הינו היכולת לבצע פעילות גופנית מאומצת תוך  התמקדות בפיתוח רכיב אחד או יותר ממרכיבי הכושר הגופני.

כלומר, למעשה כל ענף ספורט, שחייה, ריצה, אגרוף, קפיצה לגובה ועוד, מורכב ממס' כשרים גופניים ספציפיים ממוקדים.
מהם הם למעשה מרכיבי הכושר הגופני?
1.סיבולת לב ריאה-מתבטא ביכולת של האדם להתמיד בפעילות אירובית קלה עד בינונית  לאורך זמן מבלי להתעייף, בפן הפיזיולוגי, הסיבולת היא כמות החמצן  שהלב, הריאות והדם מסוגלים להעביר לשריר והיכולת של השריר לצרוך את החמצן בזמן מסוים.
2.כוח- יכולת השריר לבצע פעילות כנגד התנגדות גבוהה.
 ישנם כמה סוגים של כוח: כוח מתפרץ (שילוב של מרכיב כוח ומהירות)-יכולתו של השריר להתאמץ באופן מרבי בפרק זמן קצר. הדבר מתבטא באופן בו האדם מבצע פעילות גופנית במאמץ מקסימאלי ובזמן קצר. סוג שני של כוח, הינו סבולת כוח: יכולתו של השריר להחזיק בתנוחה מסוימת לאורך זמן או לחזור על תנועה מסוימת מספר פעמים, בד"כ עם התנגדויות קלות עד בינוניות לאורך זמן.
3. מהירות- יכולת התגובה של השריר לביצוע פקודה של מערכת העצבים. הקצב המינימאלי בו האדם מגיב להוראה מכיוון המבקש והזמן המינמלי בה לוקח לו לבצע.
תת סוג של מהירות היא הזריזות: מהירות תוך כדי תנועה
4. גמישות- היכולת של האדם להניע את המפרק לטווח התנועה המקסימאלי שלו, משקף את מצב הרצועותף הגידים והמבנה האנטומי של השלד.
5. קואורדינציה- היכולת לשלב מספר פעולות מוטוריות לכדי פעילות מוטורית אחת מורכבת תוך תיאום עצבי שרירי.
במכללה האקדמאית בויינגיט מוכשרים הסטודנטים לאימון אנשים מכלל גווני האוכלוסיות לשיפור הכושר הגופני הכללי בהתאם למטרות איתם הגיע אליו המתאמן.  שיפור כושר גופני כללי וגם ספציפי ניתן להשיג גם בחדר כושר  תוך תוכנית אימונים מדויקת ומותאמת  וגם באימונים בחוץ, באצטדיון, בטיילת או בפארק.

בוגרי קורס כושר גופני וחדר כושר מאת המכללה האקדמית בוינגייט, יהיו בעלי הידע להפעיל חדר כושר ולהתאים תוכנית אימונים , למתאמנים מתחילים, מתקדמים וספורטאים עם מטרות מאוד ספציפיות.

מאמרים רלוונטים נוספים

פיזיולוגיה של המאמץ ופעילות גופנית לאורח חיים פעיל ובריא

04/09/2017

קרא עוד

השפעתו ועיצובו של שחקן צעיר כאדם על ידי מאמן הכדורסל

18/04/2013

קרא עוד

אימוני קרוספיט (Cross Fit) בבתי אבות ובדיור מוגן – הדבר הבא

16/02/2020

קרא עוד

השמנת ילדים

18/04/2013

קרא עוד

שחיקת סחוס בברכיים? אין דבר כזה!

05/08/2013

קרא עוד

הרשתות החברתיות הן פלטפורמה יעילה לקידום העסקים

11/06/2017

קרא עוד