דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שיטות טיפול נטורופתיות: אירידיולוגיה

המושג נטורופתיה הינו מושג שפחות או יותר מוכר אצל רבים מאתנו. גם אם רבים לא ידעו את הפירוש המדויק יצא להם פה ושם לשמוע עליו. אבל אירידיולוגיה, נשמע קצת כמו קללה. מה זה בכלל?

אז בא נעשה קצת סדר במושגים. נטורופתיה היא פן ברפואה המשלימה הלא קונבנציונלית הדוגלת בשיטות ריפוי טבעיות. על פיה מקרה של מחלה הוא כתוצאה מחוסר איזון בין המערכות בגוף שהוא גוף-נפש. טיפול במקרה של חוסר איזון על פי הנטורופתיה הוא קודם כל אבחון המקור. הטיפול עצמו יהיה כנגד אותו גורם חוסר  איזון ולא כטיפול לתסמין.
אחד מהטיפולים היותר מוכרים בנטורופתיה הינו האירידיולוגיה, שיטת טיפול זו היא למעשה כלי אבחוני  דרך קשתית העין למצבו הבריאותי של האדם. לפי שיטה זו, קשתית העין מכילה מידע כולל על מצבו הבריאותי והנפשי של אותו אדם, אם זה מחלות פיזיות ונפשית, חסרים, נטיות גנטיות וכמעט הכל. לפי האירידיולוגיה קשתית העין היא מעין מפה אורגנית לכל גופו ונפשו של אותו אדם.
 מומחי אירידיולוגיה מסוגלים למפות באמצעות תצפית בקשתית העין את אזורי הגוף השונים, על פי שיטת אבחון זו חולי/טראומה נפשית או גופנית משאירה סימן בקשתית העיון ועל כך יכול המטפל לאתר את מקור הבעיה. עוד מומחים שונים מקשרים בין מצבים פיזיים שונים למצבים נפשיים שונים. בהמשך להנחה הבסיסית של הנטורופתיה לקשר בין גוף-נפש. על פי מומחים המקור הבלעדי למחלות מסוימות הן נפשיות. לדוגמא עצירות  וקושי בעיכול מבציע על עצירות נפשית. בעיות בברכיים מסמלות פחד במפה הרגשית.
עוד האירידיולוגיה חושפת בפנינו את רמת החסינות של האדם בפני מחלות על ידי מארג הסיבים שבקשתית. ככל שהמארג פחות צפוף כך רמת החסינות של האדם יותר נמוכה. עוד על פי האירידיולוגיה, הדוף והנפש מתעצבים כבר מרגע פגישת הזרע את הביצית. אילו רגשות  היו בעת המפגש משפיע על ההתפתחות הרגשית העתידית של הילד. בהמשך. גם לרגע הלידה ולימים שאחריו יש ביטוי בקשתית העין.
מעבר לאבחון עצמו של קשתית העין  מנהל המאבחן שיחה ארוכה עם המטופל ועל בסיס אלה נקבע הטיפול. הטיפול יפעל למען ניקוי הרעלים שהתרכזו בגוף וגרמו לחוסר האיזון. בין השיטות השונות ישנו צום מיצים, תפריטי תזונה, ניקוי מעיים ועוד.

שיטת האבחון האירידיולוגיה היא אחת מבין שיטות האבחון הטבעיות הנלמדות בלימודי הנטורופתיה במוסדות האקדמאיים לרפואה משלימה כגון לימודים 4 שנתיים ברפואה משלימה   במכללה האקדמית בוינגייט. רק מטפל מוסמך אשר סיים לימודים והכשרה מלאה מוסמך לאבחן ולטפל בתחום.

מאמרים רלוונטים נוספים

"חובת ההוכחה" - הסבר ודרכי התמודדות

23/04/2013

קרא עוד

כיצד פעילות ספורטיבית לפני מבחן תורמת לריכוז?

06/02/2017

קרא עוד

הקשבה – התאים זוכרים

05/02/2013

קרא עוד

מאלף, מטפל התנהגותי ווטרינר התנהגותי – מה ביניהם?

05/02/2013

קרא עוד

קורס מורי דרך כהמלצה לחייל המשוחרר

09/09/2012

קרא עוד

פסח - מעבדות לחרות

24/03/2013

קרא עוד