דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

תסמונת העייפות הכרונית והטיפול ברפואה הנטורופתית

תסמונת הכאב הכרונית מאופיינת כשמה בעייפות מממושכת שאינה חולפת בעקבות מנוחה. התסמונת הוגדרה בשנת 1988 והקריטריונים לאבחונה עודכנו שוב בשנת 1994. החולים לרוב מאופיינים בעייפות שאינה מאפשרת להם לבצע תפקודי יום יום, לדו' הכנת אוכל,התלבשות,רחצה וכו'. ההתסמונת מערבת מס' רב של מערכות בגוף. החולים מתאפיינים בשינה לאורך שעות רבות של היממה אך, השינה אינה משנה את תחושת העייפות. המחלה לרוב נמשכת כמס' חודשים עד מס' שנים. כלומר אין משך זמן קבוע או ניתן לצפייה לתקופת המחלה

כיום, לא ידוע על הגורמים הישירים להתפרצות התסמונת. ישנם גורמים אפשריים כגון: גורם נגיפי הקודם למחלה כגון זה הגורם למחלת הנשיקה, בעיות בבלוטת התריס, בעיות בתפקוד הכבד, מצבי לחץ נפשי ופיזי, כשלים וליקויים במערכת החיסון וההגנה של הגוף ועוד. וכן ישנם מצבים בריאותיים העלולים להביא לזרז לידי התפרצות התסמונת כמו: סוכרת,מחלות לב, מחלות ריאה, קנדידה, אנמיה, היפוגלקמיה ועוד אפשרויות.
כיום, אין לרפואה הקונבנציונלית מענה לתסמות העייפות הכרונית, לרוב ,הטיפול הוא בסימפטום ולא בגורם. ועל כן, ניתנות תרופות לטיפול בסימפטומים כגון כאב, עייפות, דיכאון. בעקבות כך חולים רבים בתסמונת מוצאים את עצמם פונים לרפואה המשלימה ובתוכה לתחום הנטורופתיה. אז מה הוא למעשה הטיפול בתסמונת?
 
נטורופתיה מתבססת על האמונה כי האדם הוא מכלול שלם. מכלול שלם הפועל על ידי איזון כלל המערכות. במידה וישנו חוסר איזון, נוצר מצב של חולי בגוף, על כן כדי לרפא מחלה או כל חסר בריאותי יש לאתר את המקום בו הופר האיזון בגוף ולפעול על מנת לתקנו. הנטורופתיה מתרכזת בחיפוש אחר שורשי הבעיה, כלומר המקורות לאותם סיפטומים אשר מופיעים כלפי חוץ. עוד, על פי הנטורופתיה, לגוף יש יכולת לאזן את עצמו בחזרה, כלומר לרפא את עצמו.
 
על פי הנטורופתיה לתסמונת העייפות הכרונית יכולים להיות מס' גורמים בלעדיים או שילוב של כמה ביחד. בין הגורמים ניתן למצוא תזונה קלוקלת ולא מאוזנת המשפיעה על חוסר איזון בגוף ובכך גם על קשיים במערכת העיכול. עוד אפשרות היא תשישות נפש כתוצאה מלחץ נפשי מתמשך, טראומה נפשית או פיזית ועוד גורמים נוספים שיכולים להיות מאותרים בטיפול עצמו.
הטיפול עצמו הלכה למעשה מותאם לידי כל מטופל על ידי מטפל הנטורופתיה. הטיפול לרוב משלב התערבות בתחום הנפש והן בתחום הפיזי, כך שיש בחינה וטיפול של הגוף כמכלול. יש לודא כי המטפל מוסמך בתחם ובעל הכשרה אקדמאית בתחום לימודי הנטורופתיה המוצעים בשלל המוסדות אקדמאים. כדוגמת בית הספר לרפואה משלימה במכללה האקדמית בוינגייט.

מאמרים רלוונטים נוספים

סיכום הצמדה

28/01/2014

קרא עוד

הנעת הכדור ושליטה קבוצתית במשחק הכדורגל

31/01/2013

קרא עוד

קורס מדריכי חדר כושר ולימודי עיסוי

07/11/2012

קרא עוד

לב הדיאלוג בין התנועה לבין המוזיקה

16/05/2016

קרא עוד

אכילה ואימון התנגדות

02/12/2014

קרא עוד

גוף ונפש שניים שהם אחד

05/09/2012

קרא עוד