דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

רפואה משלימה בפרות

דיקור בבקר הנה שיטה רפואית שנשתמש בה לאבחון וטיפול במגוון בעיות שונות בקבוצת הבקר. יסודות התחום הרפואי הנ"ל מתועדים מזה אלפי שנים בארצות המזרח הרחוק (סין, הודו, יפאן וכדו'). בעשרות השנים האחרונות תחום פעילות זה עובר מחקר בארצות המערב, ותיעודו מוגש בדפים אלו.

לאבחון נפעיל לחץ על איזורי האיבחון השונים:Back Shu Pts, Mu Pts (לעיתים נשתמש באותם נק' גם לטיפול). יש לקחת בחשבון שאיזור נק' הדיקור (לאבחון וטיפול) בפרות גדולות יותר מחיות אחרות (אך יחסית למשקלן לעומת חיות בית, הנק' בגודל "נורמלי", אך הן גדולות יחסית לאמצעי האבחון שלנו, כלומר אנו נלחץ באותה אצבע שלנו על גב כלב או גב פרה) ויש להפעיל יותר לחץ לקבלת תגובה, רגישות. הנק' הרגישה תהייה כזו ביחס לנק' האבחון האחרת הנמצאת לפניה או אחריה וכדו'. למרות הכל, הנק' ביחס לחיה אחרת במשקלי גוף זהים, כמו סוס, תהייה פחות רגישה. יתכן והתופעה נובעת מהאופי השונה בין החיות : סוס הוא מין חיה בעלת אופי "ביתר", ואילו הפרה היא חיה ממין אופי יותר "בחסר".

לבד מלחיצות ניתן לאבחן מצבים שונים בפרות ע"י בחינת מצבי האנרגיה השונים בפרה בבחינת דפקים. בטיפול נהוג לדקר את הנק' הרגישות, נק' Master Pts., Influential Pts., נק' מרוחקות על אותו מרידיאן, רשימת הנק' האמפריות וכדו'. ניתן לבצע דיקור "יבש", דיקור עם החדרת תמיסות שונות (Aquapuncture), דיקור חשמלי (Electropuncture). נהוג להשתמש במחטי 21G באורך אינץ וחצי. התמיסה המקובלת ביותר היא ויטמין B-12, בריכוז של  3000 mcg/ml, לתמיסה מס' יתרונות ( אין בעיות של מניעת חליבה,שחיטה,שימוש בבשר החיה,צבע אדום מרשים,אי-פגיעה בנק' הדיקור, ופעמים רבות ערך רפואי מוסף לחיה הנמצאת בחוסר הויטמין הנ"ל ). כמו כן ניתן להוסיף לתמיסה זו גם תמיסת לידוקאין  0.5%  , ביחסי נפח 50:50.

ניתן לדקר גם עם תמיסות הומיאופטיות סטריליות, וחשוב שאלו יהיו מהולות בתמיסת מלח סטרילית (כמו סליין 0.9%), ולא אלכוהול. בחירת התמיסה ההומיאופטית נעשיית בהתאם למצב בחיה. גם כאן יש היתרונות שציינו לגבי תמיסת הויטמין, אך ללא נושא הצבע, ותוסף הויטמין לשעצמו, ולפיכך יש המבצעים עירוב של הויטמין + התמיסה ההומיאופטית +\- לידוקאין 0.5%.

ניתן גם להזריק לנק' הדיקור תמיסות רפואיות (כמו הורמונים שונים או תרופות נגד כאבים\חום), אך יש להמנע מהזרקת תמיסות הפוגעות בנק' הדיקור (אנטיביוטיקה הפועלת לזמן ארוך,מושהה, כמו טטרה-ציקלינים מסויימים).

נכתב ע"י ד"ר שגיב בן-יקיר, מרכז הקורס לרפואה משלימה לבעלי חיים במכללה האקדמית בוינגייט

מאמרים רלוונטים נוספים

לימודי רפואה סינית במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

16/06/2014

קרא עוד

פעילות גופנית ומים- איך זה רץ ביחד?

27/05/2014

קרא עוד

כיצד הופכים להיות מטפל בהבעה ויצירה בישראל 2013 ?

24/09/2013

קרא עוד

קורס עיסוי במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

16/06/2014

קרא עוד

פיברומיאלגיה והטיפול ברפואה הנטורופתית

07/11/2012

קרא עוד

ברכיים – שימור, שיפור ושיקום

20/11/2014

קרא עוד