דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

עסוקים ופעילים

פעילות גופנית ותזונה לאנשים עסוקים - טיפים בנושא של אימון ותזונה שיסייעו לאותם אנשים עסוקים לנהל שגרת חיים פעילה למרות המחסור בזמן

העידן הנוכחי מאופיין בעיסוקים רבים ולעתים קרובות במירדף אחר שעות פנאי. לעבוד במשרה מלאה ובד בבד לגדל משפחה – ממש לא קל. אם זאת, העושר הרב בכל הקשור למבחר סוגי אימונים, אזרי כושר שונים, טרנדים ייחודיים, תחרויות ומפעלי ספורט רבים מאפשרים לנו לשלב פעילות גופנית. ברם, כשמדובר באנשים עסוקים או אולי באנשי עסקים, מציאת זמן לאימון היא משימה מורכבת ומסובכת יותר. זאת מכיוון שמתמכרים לעבודה או לא מנהלים את הזמן בתבונה. איך עושים זאת?

שילוב של פעילות גופנית עם שיחות עסקיות או פרטיות

מקובל במיוחד בחו"ל (אירופה וארצות-הברית), וניתן לאמץ זאת כהרגל. ביטוי לכך יהיה בניהול שיחות פרטיות שונות או עבודה תוך כדי הליכה בפארק, או אף ריצה קלה, רכיבה על אופניים נייחות בחדר הכושר, שייט בקאיאק זוגי ועוד. כשקובעים עם בן זוג לאימון, הסיכוי לאי-התמדה באימונים פוחת.

ביצוע אימונים קצרים ועצימים באופן יחסי 

בשל מגבלות הזמן מומלץ לבחור באימונים קצרים: 4-3 אימונים כאלה בשבוע לכל היותר, באורך 20 עד 30 דקות בעצימות גבוהה. הגברת הפעילות היום-יומית חשובה ביותר, בין שלא ממש אוהבים להתאמן ובין שמתאמנים על בסיס קבוע. יש לכך משמעות רבה מאוד בהיבטים של שמירה על משקל, היקפים, שיפור המצב הבריאותי ועוד.

שילוב אימון אירובי ואנאירובי באותו אימון

כמובן שכך ניתן לשפר יכולת גופנית בזמן קצר ממש. הרי אימון על מחזורי, המאופיין בתחנה של תרגיל התנגדות כלשהו (למשל: שכיבת סמיכה) ולאחר מכן ריצה על מסילה למשך 2 דקות וחוזר חלילה לתרגיל התנגדות אחר, יסייע מאוד לשיפור היכולת הגופנית הן האירובית והן האנאירובית. פעילות זו כרוכה באיבוד קלוריות רבות.

הצטרפות לקבוצת אימון

לא פשוט להתאמן על בסיס קבוע לבד, לכן מומלץ, אם יש קושי בהתמדה, להצטרף לקבוצה.

שילוב גאדג'טים ומוזיקה באימון

עשוי להשפיע באופן משמעותי על סיכויי ההתמדה באימון. נמצא קשר חיובי בין הקשבה למוזיקה לבין משך האימון או העלאת עצימותו ולכן מומלץ לנצל את היתרון הזה.

הקפדה על תפריט תזונתי מושכל ומקצועי

בשאיפה, כ-7 יחידות ירק מדי יום, 1-2 פירות ביום, כמובן שתלוי בסוג התפריט, בסך הקלוריות היומי, במטרת המתאמן ועוד. חשוב לצרוך חלבון איכותי בהתאם לסוג האימון. יש להקפיד על אכילה נכונה לפני האימון ולאחריו כדי למקסם את התוצאות ולהגביר את קצב חילוף החומרים בגוף. מומלץ להקפיד על מספר ארוחות רב יחסית (5-6 ביום) ולשים לב למספר הקלוריות היומי המומלץ. צריכת נוזלים מספקת חשובה (מים בעדיפות ראשונה או משקאות דיאט – בלית ברירה).

ד"ר איתי זיו הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", ויחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח".

מאמרים רלוונטים נוספים

שיטות חדשניות לאימון ה"ליבה", החיזוק והיציבה

26/11/2015

קרא עוד

תזונה נטורופתית

10/09/2012

קרא עוד

מחשבה קטנה בדרך אל האושר

03/02/2015

קרא עוד

חינוך גופני- מה התואר כולל?

28/08/2013

קרא עוד

איך שגלגל מסתובב לו

06/01/2015

קרא עוד

אימוני קרוספיט (Cross Fit) בבתי אבות ובדיור מוגן – הדבר הבא

16/02/2020

קרא עוד