דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

רכיבה טיפולית על סוסים. אז, היום, ולאן

תחום הרכיבה הטיפולית, אף כי לא נקרא כך בעבר, היה בשימוש כבר במאה שעברה. לאחר מלחמות העולם הראשונה והשנייה, בשל ריבויי נפגעי המלחמות, יזמו בעלי מרכזי רכיבה, כדרך של עזרה לקהילה מפגשים של פצועים, מלווים על ידי הצוות הרפואי. המטרה הייתה שיפור איכות החיים של הפצועים ולאו דווקא תהליך טיפולי מסודר ומתוכנן.

לישראל הגיע תחום הרכיבה הטיפולית לפני כשלושה עשורים, דרך מערכת הביטחון כאמצעי טיפולי בפצועי צה"ל במערכותיו.  הטיפול ניתן בעיקר לנפגעים פיזיים ומוטוריים והחל  דרכו של הטיפול התהליכי שאנו מכירים היום. חשוב לומר כי למטופלים מוטוריים בהגדרתם, כמעט תמיד ישנה גם פגיעה רגשית המלווה כל מוגבלות פיזית כזו או אחרת.

בעולם המודרני השכילה  מערכת הבריאות לחבק ולהכיל את כל אותן אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים אשר בתוכנו, ולהפנותם לטיפולים נוספים שאינם תרופתיים. כך נוצרה  "רפואה משלימה". תחום הרכיבה הטיפולית מתמקם במקום מכובד ביותר בקטגוריה זו. בשנים האחרונות השתנתה הגישה הטיפולית בתחום והטיפול מוצע לא רק ל"שונה" ..."למוגבל"... כפי שהיה מאות רבות של שנים, אלא גם ל"חלש"... ול"מתקשה".

במדינת ישראל בשני העשורים האחרונים ובמיוחד בעשור האחרון הונגש הטיפול  דרך כל הקופות הגדולות, כאשר הגורם המפנה הוא מרכזי התפתחות הילד בפריסה ארצית. זו דוגמא שאין לה אח ורע בשום מדינה אחרת בעולם, מעבר לכך גורמים רפואיים בכירים כמו פסיכולוגים פסיכיאטרים אורטופדים מכירים ביכולות הטיפוליות של תחום הסוסים, העשייה הרצופה והתהליכית, הוסיפה מוסיפה ותוסיף לניסיון המקצועי של העוסקים בתחום.

כיום ילדים הינם הקהל המוביל בצריכת טיפול ברכיבת סוסים וסוגי הבעיות המופנות לטיפול מתחילות בבעיות קשב וריכוז, לקויות למידה, בעיות התנהגותיות ונגמרות בבעיות מוטוריות קלות עד קשות. לא נוכל בלי לומר כמה מילים על הכלי הטיפולי הנפלא אשר מסייע בידנו – הסוס.

לסוס, חיה מהגדולות והחזקות בטבע יכולות תרפויטיות מיוחדות אותן אנשי המקצוע מבליטים בתהליך הטיפולי, נוסיף ונגיד כי גם המרחב הטיפולי הקרוב ומקרב אל הטבע, מוסיף ערכים נוספים וחשובים לתהליך. המכללה האקדמית לספורט בוינגייט מובילה כבר למעלה משני עשורים בהכשרת מטפלים ברמה הגבוהה ביותר ומפנה אל מרכזי הטיפול כל שנה כמה עשרות של מטפלים,  הזוכים להערכה רבה ותגמול הוגן ומכובד.

המכללה האקדמית לספורט בוינגייט מסמיכה מטפלים, בניהולו האקדמי של פרופסור רפי קרסו וצוות מנחים מהותיקים והמובילים בתחום.

בברכה גלעד בן דוד

מרכז קורס מורים לרכיבה טיפולית

לפרטים 5009*

המכללה האקדמית לספורט בוינגייט

מאמרים רלוונטים נוספים

לימודי נטורופתיה- אופציה אלטרנטיבית

16/06/2014

קרא עוד

לימודי רכיבה טיפולית-טיפול באמצעות חיה נאמנה

28/08/2013

קרא עוד

טיפים והארות בתחום האימון ואורח החיים הבריא לקראת השנה החדשה - ד"ר איתי זיו

09/10/2016

קרא עוד

איך להימנע מפציעות ספורט?

28/10/2014

קרא עוד

השפעת החימום, המתיחה הקבועה והמתיחה התנועתית על הגמישות והביצוע הספורטיבי

25/11/2014

קרא עוד

הקשר בין ריצות ארוכות והצלחה תעסוקתית

31/10/2016

קרא עוד