חיפוש סגור

לחשוב תנועה ולא שריר !

באופן כללי המשותף לכל ההגדרות היא ההסכמה כי, יציבה היא היכולת הגופנית להיות בתנועה. יציבה טובה באה לידי ביטוי כשהגוף יודע לנוע, בצורה יעילה וחסכונית. השאלה הנשאלת מהי צורה יעילה וחסכונית? כיצד נוכל לכמת, לראות ולשפוט כי תנועה של אדם אחד יעילה, ושל השני לא. כתשובה לכך, ניתן להניח כי כאשר אנו מצליחים להשיג שיווי משקל במנחי גוף שונים ובסביבות משתנות, היציבה של גופנו היא טובה נכונה ויעילה. מסיבות רבות תנועות גופנינו לעיתים, אינן מסונכרנות, התיאום והקואורדינציה והשליטה המוטורית לוקים. מערכת העצבים "שוכחת" את מה שהיא יודעת לעשות הכי טוב- אינטגרציה !  תיאום ! בעקבות זאת אנו עלולים לראות קשיי יציבה בתנוחות שונות, תנועות שאינן פונקציונאליות דיין, בזבוז אנרגיה, פציעות, כאבים וכדומה.

תיקון היציבה, התנועה, לא יגיע מביצוע תרגילים בצורה "סטרילית" או מתוך מחשבה שאם שריר כזה יהיה חזק יותר, או ארוך יותר נמצא את הפיתרון. אין זה נכון לרשום מרשמים לחיזוק שרירים בבואינו לתקן יציבה או לשפר תפקודי שלד שריר. הדרך לשקם את האינטלגנציה התנועתית הטמונה בנו מיום היולדינו היא דרך "תבניות" של תנועה. זה היום יום שלנו. אנו נעים בתבניות תנועה שונות ומגוונות. לביצוע תבניות תנועה נדרשת עבודה שרירית מתואמת מכל צידי המפרק, נדרשים טווחי תנועה מתאימים במפרק ונדרש פיקוח ושליטה של מערכת העצבים.

הדרך להערכה ולהשגת יציבה אופטימלית היא דרך תנועה בתבניות תנועה וזאת בהתאם לגישה הנוירו התפתחותית.

תנועה בגישה זו נותנת מענה לטיפול, לשיקום ולטיפוח החזקת הגוף.

כמו גם לשיקום פציעות, ומניעת בעיות במערכת התנועה.

הקורסים בתחום האימון הגופני המשקם, מכשיר מדריכים שיש בידם לתת מענה לאנשים המראים קושי תנועתי וזאת על רקע אורטופדי או נוירולוגי. אנשים שסיימו טיפולי פיזיותרפיה יקבלו מענה ממדריכים שיוכשרו לאימון גופני משקם. מדריכים אלה מתמחים בבניית תוכניות אימון לשיפור התנועה, שיקומה וטיפוחה.

מאמרים רלוונטים נוספים

להפוך חלום למציאות

11/10/2012

קרא עוד

התנסות בהוראת החינוך הגופני בבית-ספר 'חנה סנש' אור-עקיבא – ייחודיות וערכים

28/01/2014

קרא עוד

ספורט למיוחדים במינם

19/11/2014

קרא עוד

קורס לתכנית רג"ב בשיתוף Google

28/01/2014

קרא עוד

הרצאה של רן בן שמעון

12/12/2013

קרא עוד

התעמלות במים לשיפור הכושר הגופני

23/12/2015

קרא עוד