דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

רכיבה טיפולית על סוסים בישראל

בעולם הרפואי נעשה שימוש במשך אלפי שנים בשכבות העם החלשות והחזקות, במשאבים מן הטבע, קרי החי והצומח. הדמויות הבולטות בעולם העתיק והחדש ידעו לזהות את הסגולות הרפואיות של הצומח והחי ולגייסם לטובת שיפור איכות החיים של אוכלוסיות שונות, תחום הסוסים נמצא תחת כותרת בעלי החיים שהאדם ביית ורתם לצרכיו הקיומיים היום יומיים וכן בטיפול בבעיות רפואיות שונות.יחודו של תחום הסוסים בולט בתכונות הפיזיות וההתנהגותיות של בעל חיים זה.

בעולם המודרני גויס הסוס למתן מענה הן בתחום הפיזי-מוטורי והן בתחום ההתנהגותי רגשי. בתחום הפיזי-מוטורי נרתם הסוס למתן עזרה לנכים ומוגבלים ברמות תפקוד שונות, תוך תרומה בתנועה תלת ממדית של הסוס, שהיא קדימה-אחורה, ימינה-שמאלה ולמטה-למעלה. הרוכב אשר רוכב על גב הסוס קולט באופן תת מודע את התנועה של הסוס ומשתלב באופן מודע ותת מודע עם תנועת הסוס. אנשי הטיפול אשר נעזרים בסוסים מייצרים תרגילים פיזיים מוטורים על גב הסוס להשגת מטרותיהם הטיפוליות.

מגוון התרגילים נותנים מענה לאוכלוסיות נפגעות מוטורי, מוגבלי תנועה כתוצאה ממחלות, נכויות מולדות, טראומות של תאונות למיניהן ומלחמות. בטיפול הרגשי התנהגותי, תופס הסוס מקום מכובד במתן עזרה ללקויות  שונות ומגוונות, דווקא בעשורים האחרונים גברה מודעות הממסד הרפואי הקונבנציונלי, בצורה משמעותית. במדינת ישראל קופות החולים הגדולות והקטנות, וגורמי הסיעוד והרווחה הממשלתיים הכניסו טיפול זה לסל התרופות אשר נותנות למטופליהן באופן שוטף ורציף כתהליך טיפול לחיזוק והעצמה. מגוון הגדלים, הצבעים והגזעים פותחים קשת של אפשרויות טיפול ויכולת להגיע לילדים מהגיל הרך ועד לאוכלוסיות בוגרות.

גורמי הרפואה המאבחנים בעיות תקשורת והתנהגות מפנים יותר ויותר לטיפול באמצעות רכיבה טיפולית על סוסים, מתוך הכרה ביכולות הטיפוליות הנמצאות בעולם הסוסים. מדינת ישראל הפכה לחלוצה ופורצת דרך בעולם כולו, בכך שטיפול בעזרת סוסים מומלץ על ידי הגורמים הרפואיים המפנים מנוירולוג, אורתופד, קלינאי תקשורת, עובדים סוציאליים פסיכולוגים וכיו"ב. התהליך הטיפולי בעזרת סוסים לשני התחומים, גם הרגשי- התנהגותי וגם הפיזי-מוטורי מתנהל תוך מתן כבוד ושמירת כבודם ורווחתם של בעלי חיים יקרים אלו.

כיום במדינת ישראל מוסדות ההסמכה של מטפלים הכניסו לתוכניות ההכשרה והלימודים קורסים מקצועיים, ומסמיכים כל שנה עשרות רבות של מטפלים ברכיבת סוסים מצפון הארץ ועד דרומה. ברחבי הארץ פרוסות חוות סוסים המהוות מרכזי טיפול למתן מענה לאוכלוסיות אלה ולציבור הרחב, תוך הפגנת מסירות, אהבה ומקצועיות. מגמה זו הינה מהפך אשר הולך ומתגבר ככל שהשנים עוברות ותוצאות הטיפול הייחודי והמוצלח מגיעות לכל שכבות החברה.

מאמרים רלוונטים נוספים

מה חשוב לדעת על לימודי נטורופתיה לפני הרשמה

10/09/2012

קרא עוד

פחמימות מורכבות בחורף

30/11/2014

קרא עוד

טכניקות אימון, הכושר הגופני ותפקידו של מדריך בהורדת ידיים

09/01/2020

קרא עוד

באילו גורמים מתמקדת פסיכולוגית ספורט

24/03/2013

קרא עוד

המלצה לטיול באתרי מורשת עולמית בישראל שהוכרו על ידי ארגון אונסק"ו

23/06/2015

קרא עוד

השפעת שגרת הקורונה על ילדים עם הפרעה בוויסות חושי: הצעות להתאמות

03/06/2020

קרא עוד