דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

סדנת ניווט - רכבי שטח

זהו סיפור קצר על מפגש אחד מיני רבים במהלך קורס מדריכים לרכבי שטח 4X4 במכללה האקדמית בוינגייט. בקורס, אשר ראוי יותר לקרוא לו, 'חוויה', משפרים החניכים את מיומנויות נהיגת השטח שלהם, לומדים להוביל טיולי ג'יפים בשטח וכן רוכשים ידע מתודי ומקצועי בהדרכת נהיגת שטח. צוות המרצים בקורס כולל מדריכים מקצועיים בעלי ניסיון רב בהדרכה של נהיגת שטח ובהובלת טיולים ברחבי הארץ. חלקם רכשו מיומנויות במסגרת שירותם הצבאי ובפעילויות מוטוריות ברחבי הגלובוס ואף חלקם בוגרי המכללה.

התחלנו ביום חמישי, שיעור עיוני במכללה בכיתה ממוזגת ומוארת. מחדדים את עקרונות הניווט, ועוברים על הצירים שהוכנו. החניכים קיבלו מבעוד מועד נקודות ציון בשטח ממדריך הניווט עופר אוגש (אי שטח ותיק ומוכר בתחום). לאחר ש"דקרו" את הנקודות במפה הם בונים ציר ניווט ומכינים "סיפור דרך". 

בעבר, היו מגיעים לקורס זה בעיקר יוצאי צבא שהתגעגעו לרכב השטח, ו"משוגעי הנהיגה". כיום רואים יותר חובבי שטח ומדריכי טיולים, אנשים שמכירים את האדמה, אוהבים את האתגר האמיתי ומעוניינים להתפתח.

לעת ערב יוצאים להתנסות: שיעור קצר על כוכבים ויציאה לשטח. מתחלקים לצוותים-זוגות, יוצאים לחוד לאתר את הנקודות הדרושות. הלילה לא מקל  עלינו.  בשלב מסויים מתחיל ערפל כבד שמקשה מאד על ההתמצאות בשטח. תקלות כמו שקיעות בשטח בוצי, חילוצים ועוד. הם מתגברים על הכל, לימדנו אותם היטב. 

מלבד הקניית מיומנויות קיום בטבע, הסטודנטים לומדים כיצד להתמודד בסביבה לבד וכיצד להדריך קבוצות. אין ספק כי מדובר בחוויה בעלת עוצמות גבוהות וחוויות שונות ממה שכולנו רגילים, במיוחד כיום כשההתמודדות שלנו מתנהלת במקומות סגורים ואנחנו לא תמיד יודעים כיצד להתנהל בשטח. מאחר שהלימודים משלבים התנסות מעשית והתנסות לימודית, הסטודנטים לומדים את התחום מכל כיוון ומבינים על בשרם כיצד לנהוג בכל סיטואציה.

לעת לילה מגיעים לנ.צ. האחרון – חניון לילה. הרכבים מסודרים כנדרש, מדורה, ארוחת ערב מדהימה. לילה קצר בשטח. לאחר ארוחת בוקר מפוארת יוצאים לניווט יום. ברמת השופט שיא היופי – כל  פלגי הנחל זורמים בשפע, כל המעיינות נובעים במרץ. ופריחה מדהימה בכל מקום.

החניכים מנווטים לנקודות פחות ידועות אך מתגברים על כל המכשולים. רוצים לחלוק את החוויה?

הצטרפו לקורס מדריכים לרכבי שטח 4X4 במכללה האקדמית בוינגייט

מאמרים רלוונטים נוספים

סיכום הצמדה

28/01/2014

קרא עוד

פעילות גופנית וחילוף חומרים כתורמים לירידה במשקל

18/06/2014

קרא עוד

מכון איילון (גבעת הקיבוצים) – ציונות בבטן האדמה

12/05/2015

קרא עוד

התנסות מודרכת בהוראה עפ"י דגם של "בית ספר לפיתוח מקצועי" - Professional Development School

09/12/2014

קרא עוד

שיווק וספורט- איך זה עובד?

01/09/2014

קרא עוד

לימודי ספורט

09/01/2014

קרא עוד