דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

איך להימנע מפציעות ספורט?

המודעות של כולנו לחיים בריאים יותר העלתה אצלנו את הרצון לבצע פעילות ספורטיבית באופן שוטף וכמעט יומיומי. טרנד הבריאות לא מותיר לבדו את המזון הבריאותי אותו אנו משתדלים להכניס לגוף ומצרף אליו את הפעילות הספורטיבית, מרכיב חשוב מאין כמוהו במטרה להפוך את הגוף שלנו לבריא יותר. אך לצד הניסיון שלנו להשיג חיים טובים ובריאים הרבה יותר, דווקא הסיכוי לפגיעה בגוף הולך ועולה. מדוע?

מה הדבר החשוב ביותר עליו יש להקפיד בטרם מתחילים בפעילות ספורטיבית?

בעת שאנו עושים פעילות ספורטיבית ובייחוד אם אנו מתחילים פעילות מאומצת לאחר זמן רב בו בקושי התאמנו או בו לא התאמנו כלל, ישנם מספר דגשים עליהם חשוב להקפיד, אחרת לא רק שלא נשפר את אורח חיינו ולא נהפוך אותם לחיים הרבה יותר טובים, אלא בדיוק להפך, אנו עלולים לפגוע בנו ולהזיק לעצמנו. אחד הדברים החשובים ביותר אותם יש לזכור בטרם מתחילים כל אימון מכל סוג שהוא הינו לעשות מתיחות. בין אם אנחנו מתאמנים בפעם הראשונה ובין אם אנו עושים זאת כבר מספר שבועות רצוף, ביצוע מתיחות בטרם אנו ניגשים לתחילת האימון הינו חיוני ביותר על מנת למנוע או לפחות להפחית את הסיכון לסבול משרירים תפוסים. הדברים נכונים בעיקר לגבי החורף אז בשל הקור השרירים עשויים להיתפס אף מהר יותר, אך גם בקיץ יש להשתדל ולעשות מתיחות כמו שצריך על מנת שתוכלו לא רק לבצע את האימון באופן חד פעמי ולאחר מכן לסבול משרירים תפוסים והתכווצויות במשך ימים או שבועות, אלא כדי לחזור על האימון שוב ושוב.

כיצד מתמודדים עם פרטנר לאימון?

עוד דבר חשוב אותו יש לזכור קשור לפרטנרים שלכם לריצה. אם הנכם מתכוונים להתאמן לבדכם, עליכם לדאוג שאתם אכן שומרים על קצב התקדמות גבוה ולא מתקדמים מהר מדי. דבר זה אפילו חשוב יותר כאשר אתם מתאמנים עם מישהו נוסף, שכן מתאמן מנוסה שעבר כבר כברת דרך, סביר להניח שירוץ יותר זמן מכם ובמהירות גבוהה יותר, או לחילופין ידחוס משקל גבוה יותר מכם, אך עליכם להיות שקולים וסבלניים ולזכור שאתם עדיין לא באותה הרמה לבצע בדיוק את אותם הדברים. דבר נוסף אותו חשוב לציין, בעיקר אם מדובר בריצה, הוא ביצוע הפוגות קצרות ולא לשחוק את עצמכם עד תום כבר באימונים הראשונים, כלומר להקפיד על ריצות נפח ולא על ריצת טמפו, ששמה דגש הרבה יותר גדול על הקצב הקבוע של הריצה.

האם עדיין יכול להיווצר מצב בו נסבול מכאבים לאחר ביצוע הפעילות הספורטיבית?

אך עדיין יכול לקרות מצב בו למרות ההקפדה על כל הדברים הללו, עדיין נאלצים להתמודד עם פציעה, כשלעיתים מדובר בפציעה קלה ולעיתים דווקא בפגיעה טורדנית. שרירים תפוסים, כאבי גב וכאבי מפרקים וצוואר הם כאבים שכיחים מאוד, שלפעמים חולפים תוך זמן קצר ומאפשרים חזרה לשגרת האימונים ולפעמים הופכים לכאב מתמשך, מה שמחייב פנייה לייעוץ רפואי או טיפול של רופא מוסמך. 

מאמרים רלוונטים נוספים

על דרכי ריפוי לגוף ולנפש

15/11/2015

קרא עוד

חינוך גופני

02/12/2012

קרא עוד

לימודי תיירות במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

17/10/2012

קרא עוד

עסוקים ופעילים

23/03/2017

קרא עוד

פסיכולוג ספורט – לא רק לספורטאים!

24/03/2013

קרא עוד

ביטוח מאמני ספורט

11/06/2015

קרא עוד