דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

אומנות כחינוך בבתי הספר

סטודנטים רבים שמעוניינים ללמוד לימודי אומונת סקרנים ומעוניינים לדעת מה היא התפיסה האמנותית בבתי הספר לפי הנחיות משרדי החינוך. לתחום האומונת חשיבות רבה לקידום היצירתיות וההבנה התרבותית של התלמידים. חוקרים רבים טוענים כי יש לקדם ולהעביר למרכז החשיבות את תחום האומונת בארץ ובעולם, לימודים תורמים רבות לחינוך ולהתפתחות של תלמידים ומורים.

חלק חשוב מליבת החינוך

לימודי אומנות מהווים חלק חשוב מ"ליבת החינוך", כמו כן, רבות מדובר על חשיבות ליבת החינוך ויש להרחיב ולהשקיע בה בכדי שלימודים בבית הספר באמת יקנו תרבות ואופקים רחבים ורגישות ויכולת הסתכלות טובה ושלמה יותר של ילדים ונוער על העולם ועל עצמם.

 

במהלך לימודי האומנות עולות בכיתה שאלות חשובות שתלמידים מכול הגילים עוסקים בהם. לימודי אומונת מביאים את התלמידים להיפתח ולספר מצפונות ליבם ולהעלות נקודות אשר מציקות להם, מציפים שאלות וסוגיות כמו מהות ומשמעות החיים, לידה וצמיחה, מוות ואבדן, זהות, מוסר, ערכים, לקיחת אחריות על עצמך ועל האחר -  מקומך ביקום ועוד ומעצבים את אישיותם על התלמידים ונותנים להם כוח ועוצמה.

חשיבות המורים לאמנות

חשוב שהמורים לאומונת יהוו כתובת ומקום לתלמידים לבטא את המחשבות והרגשות שלהם. ליצור אצל התלמידים רגישות, לחזק רגשות חיוביים, אופטימיות, ועוצמה פנימית כאשר לימודי אומונת מהווים בסיס ונקודת מוצא לרגשות ומחשבות אלה.

פיתוח אינטליגנציות

לימודי אומונת יכולים לחדד אינטליגנציה רגשית ואינטליגנציה רוחנית כפי שכותבים חוקרים ומחנכים רבים. לא כול מקצוע יכול להוות בסיס לפיתוח אישי עוצמתי של תלמידים. בנוסף, לימודים על אומונת בבתי הספר יכולים להוות בסיס חשוב להעצים את האינטליגנציה הרגשית והרוחנית של תלמידים. אינטליגנציות אלה חשובות לא פחות מידע אשר נרכש בכיתה אינטליגנציות אלה משפיעות על הנעות מחשבות ורגשות של תלמידים בהווה ובעתיד.

אומנות כעיסוק פילוסופי

באומונת יש עיסוק פילוסופי ומבט פנימה וכן אלמנטים אסתטיים. חשוב להקנות לתלמידים אשר לומדים לימודי אומונת יכולות אלה שבמיוחד בעת האחרונה קצת מאבדות מחשיבותן. עולמנו הופך יותר חומרני מעשי ורציונאלי. וחשוב שיהיה מקום גם לרגש, מבט פנימי, פילוסופיה אישית ועוד שניתן לקבל בעזרת לימודי אמנות.

חלק חשוב מחברה תרבותית דמוקרטית

חשוב לציין כי לימודים מסוג זה הם חלק חיוני וחשוב בתוך חברה תרבותית ודמוקרטית. כמו כן, הם חשובים לפרט ולחברה. חשוב כי ליבת החינוך תכלול לימודי אומונת כדי להעשיר אותה בערכים ובמשמעות. הלימודים האלו מסייעים להקנות לתלמידים ערכים חינוכיים. אם מערכת החינוך שמה דגש על מטרות מעשיות כמו הישגים במבחנים חשוב כי מערכת החינוך תשים לה כמטרה גם משימות כמו התפתחות רגשית, רוחנית ואמנותית של תלמידיה. אומונת מאפשרת התפתחויות רגשית ורוחנית שגם תורמות במישרין ובעקיפין למטרות מעשיות יותר כמו הישגים בציונים ולקיחת אחריות על משימות רציונאליות ומעשיות.

מאמרים רלוונטים נוספים

המרוץ לזכרו של עמיצור שפירא במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט

30/01/2013

קרא עוד

הוראות הפעלה לגוף –מדוע זה כל כך חשוב?

10/08/2014

קרא עוד

קורס מדריכי שחייה במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

03/03/2014

קרא עוד

נפלאות התנועה

01/01/2013

קרא עוד

לימודי נטורופתיה- אופציה אלטרנטיבית

16/06/2014

קרא עוד

לימודי נטורופתיה במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

05/03/2014

קרא עוד