דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

טיפול בהתמכרות להימורים

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר המכורים הפונים לטיפול בעקבות בעיית הימורים. אנחנו, שמטפלים בהתמכרויות ומכורים, יודעים להעיד שההתמכרות להימורים היא לא פחות מ"מכת מדינה". זאת התמכרות קשה ביותר, עם השלכות הרסניות למכור עצמו ולכל מי שנמצא בסביבתו.

מהמר כפייתי אינו עונה בהכרח לסטריאוטיפים המקובלים של מכור. לרוב מדובר באנשים אינטליגנטים, לוקחים סיכונים, רובם בעלי הישגים מקצועיים מרשימים. חלק נכבד מהם מתפקד כהורים וכאנשי משפחה ברמה גבוהה, לפחות למראית עין. הסובבים אותם חשים שהם לא זמינים רגשית, אך המהמר מקרין סמכות, יכולת בביצוע משימות והתנהגות שנראית אחראית. מהמרים רבים הם בעלי משאבים פיננסיים ובאים מרקע ניהולי, צבאי או ספורטיבי. הם רגילים לתפקוד גבוה במצבי לחץ, וחשים בנוח כל עוד מבחינתם הכוח והשליטה בידיהם. אחת מקבוצות הסיכון המובהקות להתמכרות להימורים היא ספורטאים מהשורה הראשונה.  

ג' הגיע אלי לטיפול לאחר הפסד של מעל מיליון שקל במהלך תקופה קצרה של כמה חודשים. אשתו ידעה שהוא מהמר אבל כשגילתה את גודל הבור הכספי שנוצר איימה עליו בגירושים וחשיפת הבעיה באמצעי התקשורת. וכמו שהוא עצמו מעיד: "לא הייתה לי ברירה. או טיפול או לעוף מהחיים שלי, ומהליגה."

ג' משחזר את הכניסה להתמכרות: "אני על המגרש מהיום שאני זוכר את עצמי. בגיל 15 כבר התאמנתי עם קבוצה מסודרת והיו הרבה ציפיות ממני. אבא שלי היה בד"כ מסיע אותי לאימונים ובדרך הביתה היינו עוצרים בתחנת הטוטו והוא היה מתעקש למלא טפסים. כל שבוע הוא היה בטוח שהשבוע "אנחנו לוקחים בענק". ואמנם לפעמים הרווחנו, אבל רב הפעמים הפסדנו. למרות שזה לא היה שלי אלא של אבא, הלב שלי דפק בכל פעם שהיינו משלמים על הטפסים. לימים חברים בקבוצה ספרו לי על הבֶטים (מהמילה bet באנגלית שפירושה הימור) והבטיחו ששם זה כמעט בלי סיכון וכסף גדול. יש גם אשליה שזה מתבסס על ידע. וכך התחלתי את הרומן שלי עם הבֶטים. כשהרווחתי, חשבתי שאני בלתי מנוצח ורק רציתי לשחק ולהרוויח עוד. כשהפסדתי, אמרתי לעצמי שזאת רק תקלה קטנה והכפלתי את הסכום כדי להרוויח את הכסף שלי חזרה פלוס רווח. כמובן שזה לא עבד, המשכתי לצבור חובות בקצב מסחרר." ג' ממשיך ומסביר: "אתה במצב שאתה חייב המון כסף. אתה מבין שאתה בצרות צרורות, אבל אתה לא מצליח להפסיק. יום ג' (יום גביית התשלום) הפך להיות היום הכי נוראי בשבוע. כשהשליח היה מגיע הייתי מרגיש שעולמי חרב. היו ימים שלא הצלחתי לצאת מהמיטה וברור שלא הגעתי לאימון."

מחלת ההתמכרות היא מחלה שבאה לידי ביטוי בכל הרבדים של הקיום האנושי – הפיזי, הנפשי והרוחני ולכן הטיפול בהתמכרות חייב לתת מענה לכל הרבדים הללו. אנו שואפים להפסיק את הדפוס ההתמכרותי (ההימורים), נשאף לבדוק יחד עם המהמר את הרגשות והנסיבות שדוחפים אותו לשימוש (נפשי/רגשי) ונרצה למצוא עבורו משמעות ויעוד בחייו (רוחני).

בשלב ההתחלתי של הטיפול בטאותרפיה (פסיכותרפיה מבוססת על תכנית 12 הצעדים) אנו משתדלים לחבר את המטופל לחוסר האונים שלו מול ההתמכרות ומציפים כמה שיותר את המחירים שהוא משלם בכל תחומי חייו על ההתמכרות שלו. החיבור לסבל מעצים את הרצון לטפל בבעיה וממחיש עד כמה המחלה פעילה בכל מקום, לא רק בהימורים עצמם.

ההתמכרות להימורים מאופיינת ע"י דפוסי התנהלות דומים אצל מרבית המכורים: הם שתלטנים וכוחניים,  רוב המהמרים הכפייתיים חוו בעבר זכייה גדולה שהייתה מלווה בתחושות של אושר, סיפוק, ניצחון והרגשה כללית של ריגוש אדירה, והכמיהה לחוות זאת שוב מושכת את המהמר באופן בלתי נשלט.  ככל שהזמן עובר המחיר שהם משלמים בכל תחומי החיים גם הוא הולך וגדל  - החשדות כלפיהם, רגשות האשמה והבושה, הסודיות והבידוד שבחייהם, מתח נפשי שעם הזמן מתבטא בהידרדרות במצבם הבריאות, והזנחה בתחומים רבים של החיים. הם נוטים להיות בעלי "פתיל קצר", התפרצויות זעם ואיומים כצורה לביטוי הכעס. העיסוק בספורט ברמה גבוהה מאפשר הכנסה גדולה והיעדרויות על בסיס קבוע מהבית. לכן, בהרבה מקרים לוקח הרבה זמן עד שהבעיה נגלית לעיני הקרובים למכור.

בהמשך הטיפול בטאותרפיה חשוב לתת למהמר הרבה כוח ותקווה המתבססים על ניסיונם של מהמרים כפייתיים שהצליחו להיגמל ונשארים נקיים לאורך שנים. ההימנעות מהימורים תאפשר התחלת הבדיקה של האישיות ההתמכרותית, הרקע וההיסטוריה האישית והמשפחתית כמו גם דפוסים התמכרותיים בחיי היומיום בחלק מתחומי החיים.  

נכתב על ידי דליה פלג, מסגל הקורס שיטת 12 הצעדים לטיפול בהתמכרויות, במכללה האקדמית בוינגייט

מאמרים רלוונטים נוספים

מתי התגלגלתם לאחרונה?

10/02/2015

קרא עוד

אבל מה עדיין חסר לנו כמדריכים

24/09/2015

קרא עוד

אימון פונקציונאלי

03/03/2014

קרא עוד

גאדג'טים לתחום הספורט

16/06/2014

קרא עוד

ווריאציות למשחק המחניים

28/01/2014

קרא עוד

איך נולדה היוגה? ומה הקשר שלה לילדים

15/07/2019

קרא עוד