דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

וריאציות למשחק "חיי שרה"

כתבה: ורד מאיר

אחד ממשחקי הכדור האהובים על הילדים נקרא "חיי שרה" או  "חממות",  "שבויים" וכו'. המשחק מתבצע לרוב עם כדור ספוג.

חיי שרה

השחקנים מנסים לפסול אחד את השני על ידי פגיעה באמצעות זריקת הכדור. שחקן שנפגע יוצא מהמגרש. שחקן נפסל כאשר כדור נזרק לעברו ופגע בו באחד מחלקי גופו.  כאשר שחקן זורק כדור לעבר שחקן אחר אשר תופס את הכדור – השחקן הזורק נפסל. שחקן שנפסל חוזר למשחק  כאשר השחקן אשר פסל אותו נפסל בעצמו. מנצח השחקן שנשאר אחרון.

חיי שרה 2

כמו חיי שרה הרגיל. השינוי: במקום לשבת בצד, השחקן שנפסל יושב בישיבה מזרחית, במקום שבו נפסל, ומנסה לפסול את השחקנים שחולפים לידו באמצעות נגיעה בהם. מי שנתפס יושב בישיבה מזרחית גם כן ומנסה גם הוא לתפוס את האחרים שחולפים לידו. מנצח שחקן שנשאר אחרון, שלא פסלו אותו, ושלא נתפס.

חיי שרה 3

כמו חיי שרה הרגיל וחיי שרה 2. השינוי: בנוסף לחוקים הקודמים, שחקן שיושב בישיבה מזרחית, יכול לחזור למשחק רק לאחר שתפס כדור שנזרק באוויר (ושלא נפל על הרצפה). השחקן שזרק את הכדור לא נפסל.

אחד נגד מאה

בצידו האחד של מגרש המחניים עומד שחקן אחד. בצידו השני של מגרש המחניים עומדת כל הכיתה-"המאה". האחד מנסה לפסול את ה"מאה" כמו בחיי שרה. מי שנפסל עובר לצידו השני של המגרש ומצטרף ל"אחד" ועוזר לו לפסול את האחרים. המשחק מסתיים כשכולם נפסלים פרט לאחרון השורדים, שהופך להיות ה"אחד נגד מאה".

מתי השחקנים נפסלים ומצטרפים ל"אחד"?

1. כאשר שחקן נפגע מכדור שנזרק לעברו.

2. כאשר שחקן זרק כדור והשחקן בצידו השני של המגרש ("האחד" ואלו שהצטרפו אליו) תפס את הכדור.

3. כאשר שחקן זרק כדור לצידו השני של המגרש, אך לא עבר את קו האמצע.

ה"דוקטור" (או ה"מלך" או ה"מנהיג")

המשחק הוא שילוב של חיי שרה ומחניים: חלוקת הכיתה לחצי. כל קבוצה מתמקמת במחצית מגרש המחניים. על כל קבוצה לבחור את הדוקטור, מבלי שהקבוצה השנייה תדע מיהו  הדוקטור. מי שנפסל יושב במקום בו הוא נפסל, ומי שתפסו לו את הכדור גם כן נפסל, ויושב ישיבה מזרחית מהמקום שזרק את הכדור. תפקידו של הדוקטור להציל את השחקנים שנפסלו- היושבים בישיבה מזרחית במגרש. הוא מצילם ע"י נגיעה באחד מחלקי גופם. כדי שלא יזהו מיהו הדוקטור, כל שחקן יכול לנגוע בפסול כדי להטעות ולבלבל את היריב. לאחר נגיעת הדוקטור בלבד יכול הנפסל לקום ולהמשיך במשחק. המשחק נמשך כמה דקות (כ-3 דקות). בתום הזמן כל קבוצה צריכה לנחש מיהו הדוקטור. מנצחת הקבוצה שזיהתה נכון.

יש אפשרות לבחור שני דוקטורים או יותר. ולאחר מספר דקות לנחש מיהם. מנצחת הקבוצה שזיתה את מספר  הרב של הדוקטורים.

אפשרות נוספת – הקבוצה שזיהתה את הדוקטור והצליחה לפסול אותו – ניצחה.

רשת דייגים

כל הכיתה נעמדת על קו הרוחב של המגרש. הדייג עומד ממול הקבוצה. עליו לתפוס את ה"דגים", בזריקת כדור כמו בחיי שרה. על התלמידים לעבור לצידו השני של המגרש מבלי להיפסל. מי שנפסל יושב בישיבה מזרחית במקום שבו נפסל, ומנסה לפסול באמצעות נגיעה בשחקנים שחולפים לידו. מנצח שחקן שנשאר אחרון ולא נפסל.

מאמרים רלוונטים נוספים

מדריך חדר כושר- לפתח קריירה שאוהבים

28/08/2013

קרא עוד

שתיית קפאין לפני אימון כושר אישי – יותר מועילה או יותר מזיקה למתאמנים?

29/06/2014

קרא עוד

קורס מדריכי כדורגל - במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

17/03/2014

קרא עוד

לחוות חרדה ולהישאר מאוזנים - טיפול בלחץ וחרדה

03/08/2014

קרא עוד

טיפול בהתמכרות להימורים

02/10/2014

קרא עוד

איך נולדה היוגה? ומה הקשר שלה לילדים

15/07/2019

קרא עוד