חיפוש סגור

ווריאציות למשחק המחניים

מתוך: הכשרתון 20

כתב: אודי כספי, מורה מאמן בבית ספר "איינשטיין" חיפה

 

הקדמה

משחק המחניים המקורי כשלעצמו מפתח מיומנויות ויכולות של זריקה ותפיסה, מהירות תגובה, זריזות, כח מתפרץ, התחמקות מפגיעה ועוד.

במהלך שנות עבודתי למדתי מספר משחקי מחניים וחיברתי אחרים בעצמי.

למשל, במקרה של שינוי מבנהו הארגוני של המשחק. אין חובה לשחק את המשחק בין 2 מלבנים, ניתן לשחקו בתוך מלבן אחד החצוי על-ידי אלכסון לשני משולשים ישרי זוית. באופן שכזה ניתן ללמד גם הנדסה (מושגים כגון: משולש ישר זוית, זוית ישרה, משולשים חופפים וכד'). או לחילופין, בתוך מעגל החצוי לשניים על-ידי קוטרו (מושגים כגון: רדיוס, קוטר, היקף מעגל, שטח מעגל וכד').

וריאציה למשחק המחניים - מחניים קונוס

רציונאל - המשחק מתפתח מהר מאד למשחק המעודד ראייה מרחבית והבנת תנועה יעילה במרחב.

מצב תחילת המשחק

שתי קבוצות למחניים, אחת מול השניה. במרכז שטחה של כל קבוצה מונחים 2 קונוסים, רחוקים אחד מהשני.

חוקים - מקווי האורך של המגרש, ניתן לפגוע אך ורק בקונוסים, לא ניתן לפגוע בשחקנים ואילו מקווי הרוחב ומקו האמצע המקביל לקו הרוחב וחוצה בין 2 הקבוצות ניתן לפגוע בשחקנים, אך לא בקונוס.

מטרת המשחק - מנצחת הקבוצה שהפילה את 2 הקונוסים שבמגרש יריבתה, או זו שפסלה את כל השחקנים של הקבוצה היריבה (כמו במחניים רגילים).

לימוד אסטרטגיה - המטרה ללמוד להבחין בין שמירה על הקונוס כשהכדור בידי השחקנים המוצבים על קו האורך של המגרש (במקרה זה, אי אפשר לפסול שחקנים), לבין הימנעות / התחמקות מפסילה עת שהכדור מצוי בידי השחקנים המוצבים על קווי רוחב המגרש. עת שכדור עבר אל שחקני קו רוחב המגרש, עלי להזהר שלא יפגע בי, אך "שווה" לי יותר לנסות לתפוס אותו.

אם כך נוצר מצב בו שחקנים ירוצו לקו האורך על-מנת לשמור על הקונוס שלא יפול (כי מקו זה לא ניתן לפגוע בהם), ומיד כאשר הכדור יעבור לקו הרוחב הם יברחו ממנו, או ינסו לתופסו.

מאמרים רלוונטים נוספים

קורס מדריכי שחייה

09/01/2014

קרא עוד

הרחקת סרטן בבעלי חיים באמצעות צמחי מרפא - פיתוח ישראלי ייחודי

08/02/2015

קרא עוד

פעילות גופנית וכאבי גב כרונים לא ספציפיים

04/02/2013

קרא עוד

מדריכי כדורגל- בוינגייט שואפים למצוינות

28/08/2013

קרא עוד

הכנסת צעצוע לפה - למה זה חשוב?

09/08/2018

קרא עוד

מה הקשר בין קרפעלך לבודהא

29/03/2015

קרא עוד