דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שיר המעלות

לאחר שלושה ימים של עבודת כפיים בשמש הקופחת ובאבק המדבר הגיע רגע של נחת.

קורס מדריכים בכירים להובלה ונהיגת שטח חזר מסדרת השטח שנמשכה שלושה ימים ושני לילות.

הקבוצה שמנתה שבעה עשר ג'יפאים בכירים ושלשה מדריכים מקצועיים, הוכיחה יכולת גבוהה בנהיגת שטח, שליטה ברכב, יכולת חשיבה ותכנון ויותר מכל עבודת צוות יוצאת מן הכלל.

בפני הסטודנטים עמדו ארבעה אתגרים, כל אתגר הוא מעלה המציב רף גבוה של נהיגת שטח ומיומנות הדרכה והובלה. מעלה עשוש, מעלה ורדית, מעלה כיפה והקינוח מעלה רמון.

משתתפי הקורס הגיעו עם רכבי השטח שברשותם. רכבי 4X4 מכל הסוגים ללא שיפורים, סטנדרטיים לחלוטין (למעט 3 רכבים משופרים יותר). בין הרכבים היו: איסוזו טרופר, ג'יפ ליברטי, איסוזו די מקס, לנד רובר דיפנדר, לנד רובר דיסקברי, טיוטה לנד קרוזר ומצובישי פאג'רו.

עליית המעלה ברכב שטח היא אתגר לא פשוט אולם לא זה העיקר. המטרה של הקורס הייתה לאמן את המשתתפים בהובלה והעברה נכונה של כל כלי הרכב תוך תכנון מדוייק, חשיבה מקצועית ומיומנות גבוהה כך שכל רכב עלה את המעלות ללא תקלות, תוך שמירה על בטיחות הרכב והנוסעים.

שני חוקי ברזל נקבעו בתחילת הסדרה: הסדרה כולה תתקיים בשטח למשך שלושה ימים רצופים כולל לינת שטח וכמובן שכולם מסיימים את הסדרה בשלום.

שתי המטרות הושגו וכל הסטודנטים השתתפו בהפקה ועשו זאת כמשימה לאומית.

האתגר הראשון מעלה עשוש:

מעלה רם ומזדקר בתוך גבעה מסולעת. הקבוצה בליווי המדריכים עולה ובוחנת את התוואי וקובעת את הכללים לביצוע המשימה. מתחילות עבודות מע"צ (בניה והכנת השביל), הדבר כרוך בסידור אבנים במקומות המיועדים לפורענות. רק לאחר הכשרת המעלה נורת יריית הפתיחה והרכב הראשון תוקף את המעלה, קפיצות והחלקות הכוונה נכונה והראשון למעלה.

החום והשמש היוקדת לא מרתיעים את הסטודנטים מלסיים את המשימה הראשונה בסדרה ולקבל ביטחון למשימות הבאות. לאחר טיפוס המעלה מתבצע נוהל שיירה לכיוון חניון הלילה בנחל ברק.

האתגר השני מעלה ורדית כיפה:

השכמת בוקר מוקדמת, ארוחה קלה קביעת סדר הנסיעה ויוצאים. עם אור ראשון עומדת הקבוצה מול עלייה תלולה משופעת במדרגות סלע אכזריות. יוצאים מכלי הרכב, בוחנים, קובעים נתיב עלייה. הקבוצה למודת הניסיון ממעלה עשוש אינה חוששת ויוצאת למשימה בהצלחה רבה. הקהל תופס מקומות ישיבה ותצפית ולומדים את התורה. וכך עולה רכב אחר רכב במיומנות מקצועית אין הרוגים אין פצועים אין נזקים ומסמנים וי על עוד מעלה מיתולוגי אחד.

לסיום עולים להר כיפה לתצפית על שמורת עשוש קפה ולחניון לילה השני בנחל נקרות.

האתגר השלישי מעלה רמון:

מעלה רמון הינו תוואי דרך ארוך ומתפתל . יש מדרגות סלע ויש בולדרים לאורך המעלה הארוך הזה, מראש המעלה נשקף נוף מדהים של מכתש רמון. החבורה נחלקת לארבעה קבוצות, ומתחילים בטיפוס לראש המעלה.

הבוקר האחרון הביא עמו משב של שמחה, הסדרה הראשונה הגיע לסיומה.

לצד הגאווה לא היה אחד שהיה מתנגד לעוד כמה ימים בשטח.

הקבוצה התפנתה לסיכום ולתכנון הסדרה הבאה שתתקיים בצפון הארץ.

לאחר שלושה ימים בשטח חזרו כל הג'יפים  ליעדם בשלום.

כתב: יעקב מיארה, מדריך לרכבי שטח, קורס מדריכים בכירים להובלה והדרכת נהיגת שטח, בית הספר לתיירות אתגרית במכללה האקדמית בוינגייט

שיר המעלות

 

 

 

 

 

 

שיר המעלות

 

 

 

 

 

שיר המעלות   

מאמרים רלוונטים נוספים

בריאות הציבור, לא רק בידי הרופאים- מסתבר

29/07/2015

קרא עוד

הנחיות תזונתיות לעליה במסת שריר

04/03/2013

קרא עוד

לחיות בריא - ”גילו של אדם כגיל עורקיו“

13/09/2016

קרא עוד

נטורופתיה

06/09/2012

קרא עוד

הוראות הפעלה לגוף –מדוע זה כל כך חשוב?

10/08/2014

קרא עוד

צ'י קונג ככלי טיפולי בעל עוצמה

06/02/2015

קרא עוד