חיפוש סגור

הקשבה – התאים זוכרים

תינוק הגיע לעולם, איזו התרגשות, שמחה, ההורים החדשים, הסבים והסבתות, כולם מתרגשים....

עכשיו! מתחילים להכיר את האדם שהגיע. אולם, בואו נחשוב, זה שרק נולד בעצם בן תשעה חודשים כבר, את ההיכרות ניתן להתחיל בזמן ההריון. לעיתים אנשים חושבים שבזמן שהתינוק נמצא בבטן הוא אינו שומע, רואה, מרגיש וכו'.
אבל, העובר, בסביבות חודש שישי ברחם, כבר שומע, ומרגיש.


העובר שנמצא ברחם, הינו אחד עם האם, הוא חש ומרגיש את מה שהאם עוברת, שומע את המערכות הפנימיות של האם, מחובר למערכת הדם והאויר, מה שמופרש לדם של האמא, מגיע גם לתינוק, פעילות עצבית, הורמונאלית, פיזיולוגית וריגשית. מחקרים שנעשו, מוכיחים, שעוברים מגיבים לקול  חיצוני המושמע להם. תינוק שמדברים אליו בזמן היותו ברחם, בקול שקט, רגוע ושלו, צלילי פעמונים, מוסיקה שקטה עדיף מוסיקה קלאסית, כאשר התינוק יוצא לאויר העולם, כאשר הוא יימצא במצוקה פיזית או רגשית, כגון כאבי בטן, גזים, או רצון להיות במקום חמים (על הידיים) וכאשר יפנו אליו באותו קול שקט ורגוע, נשמיע לו צלילי פעמונים או מוסיקה שהוא כבר שמע, כמו בקסם, התינוק יתחיל לשים לב לתדר של הקול ויתחיל להקשיב, הצליל יעורר בו זכרון של מקום בטוח ומוגן, וכך התינוק שלנו יתחיל להירגע. כל סוג של כאב גורם לעקה (סטרס) שאינו פוסח גם על התינוק הקטן, וכך במקום להמשיך את המעגל ככדור שלג, של בכי ועוד בכי, התינוק מתחיל להירגע להרפות ולהיות קשוב יותר לסביבה הקרובה.
חשוב לציין, שגם ההורה צריך להיות בהקשבה לתינוק, לנסות להבין את מהות הבכי, ולהרגיע את התינוק. ככל שנהיה קשובים לתינוק, כך נוכל להבין, מאחר והתדר שלנו יהיה מכוונן נכון.
מומלץ לדבר אל העובר מרגע שהאם יודעת שהיא הרה, גם כאשר עוד לא רואים בטן בולטת, "התאים זוכרים", התדר עובר.


ככל שנדבר עם העובר, עם התינוק, כך גם הקשר מתחזק עם הילד, ותקשורת ממשיכה גם בגיל ההתבגרות ולאורך כל החיים. תקשורת נכונה מושתתת על הקשבה והכלה, כבוד ומרחב, וזאת יש לעשות מגיל צעיר.


מרגע הלידה, ההמלצה היא להמשיך לדבר, לספר, לשתף את הילד במה שקורה מסביבו, להקריא לו סיפורים, ועכשיו נוכל גם לגעת, מרגע שהתינוק נולד, מומלץ לגעת בתינוק, ללטף, וללטף בשילוב ויברציות קוליות, לבטא את האהבה שיש בנו כלפיו.
עיסוי, שהינו שפה נוספת, המעבירה לילד מסר של אהבה, גבולות של גופו והפרדה, אבל ממקום שלם, הילד עומד בפני עצמו, והמסר הוא, שתמיד ישנו מישהו שמקבל אותך, מקשיב לך, ואוהב אותך ללא תנאי.

השאיפה של כל הורה ומחנך, היא לאפשר לאדם לבטא את הגלום בו, בכולנו גלום הפוטנציאל, מה שקורה מסביב מאפשר לילד לבטא ועד כמה להביא את עצמו לידי ביטוי ולהיות מאושר ושמח בחייו.

יולי לובן, קורס עיסוי תינוקות ונשים הרות

 

מאמרים רלוונטים נוספים

"פסק זמן בבקשה! הוויסות החושי יצא לי מכלל שליטה"!

09/08/2018

קרא עוד

אז מה בעצם יש לאימון לתרום ל-NLP, ולהפך??

11/06/2019

קרא עוד

כיצד פעילות ספורטיבית לפני מבחן תורמת לריכוז?

06/02/2017

קרא עוד

פטנק (Petanque)

28/01/2014

קרא עוד

מסע יאכטות בקורס "מדריכים לטיפול באמצעות הרפתקה ומסע בטבע"

02/02/2015

קרא עוד

קורס מדריכי כדורגל - ענף הספורט הפופלארי ביותר במדינת ישראל

25/11/2012

קרא עוד