חיפוש סגור

לימודי תעודה בניתוח התנהגות

המכללה האקדמית בוינגייט מציעה מסלול לימודים ייחודי שהיינו, לימודי תעודה בניתוח יישומי של התנהגות- לימודי יסוד. התכנית מכשירה אנשי חינוך שישתלבו במסגרות השונות. הבית ספריות והפרטיות. הרגילות והמיוחדות. התוכנית בוינגייט מעניקה לבוגרים ידע עיוני והכשרה מעשית לעבודה בקבוצות ועבודה פרטנית, לתכנון ויישום של תוכניות לשיפור המוטיבציה והלמידה במסגרות השונות הטיפוליות ובמשפחה.

מה הוא למעשה ניתוח התנהגות?

ניתוח יישומי של התנהגות הוא מדע צומח, אשר התפתח ב60 שנה האחרונות לאורך עבודותיו של סקינר. הוא מתבסס על מצע של עקרונות ומונחים ביהביוריסטים לחוקרי התנהגות. ניתוח התנהגות מציע פילוסופיה ומתודולוגיה ישומית המאפשרת להסביר את היחסים בין התנהגות הפרט לסביבה. מה קובע אותה, מה משמר אותה ומה משנה אותה. ניתוח התנהגות יישומי, הוא מדע, המשמש ככלי לכל העוסקים בחינוך, הוראה טיפול ועוד, באופן יישומי לבחון מגוון רחב של התנהגויות של הפרט ושל הפרט בקבוצה. ככלי לדרך עבודה (אבחון, מעקב אחר שינוי, תכנית טיפול,תוצאות) באותם מטופלים על מנת להגיע לתוצאות. הכלי ידוע שנעשה בשימוש לאכלוסיות עם קשיים התנהגותיים, ילדים צעירים עם התפתחות לא נורמלית בעלי התנהגויות לא רצויות וילדים ומבוגרים מהספקטרום האוטיסטי.


העקרונות הבסיסים של ניתוח התנהגות יישומי הם (מתוך מתי"א):


1. איסוף הנתונים- באמצעות איסוף הנתונים בודקים ועוקבים אחר השתנות ההתנהגות בעקבות ההתערבות
2. חיזוק- תוצאות חיוביות הן המניע (מוטיבציה) להגברת התנהגות, במקביל תפקיד המחזק הוא גם למנוע התנהגות לא רצויה או לא אותה.
הגדרת התנהגות-מהן ההתנהגויות  הנצפות, האם הן כאלה הנרצה לחזק או להעלים?
המכללה האקדמית בוינגייט מעניקה הכשרה אקדמית בהכשרה מקצועית במסלול דו שנתי. התעודה מתאימה למעומדים בעלי תואר ראשון לפחות. לימודי היסוד אורכים 360 שעות. כאשר היקף שנת הלימודים הראשונה הינה 210 שעות (7 ש"ש).
תכנית הלימודים כוללת תכנים עיוניים שונים כגון בשנה א': ניתוח התנהגות –עקרונות יסוד ואוכלוסיות מיוחדות. התמודדות עם קשיי התנהגות במסגרות שונות ועוד. בשנה ב':  לימודי הרחבה וקורסי התמחות נוספים.
את  התכנית במכללה האקדמית בוינגייט, מנהל  ד"ר משה אופנהימר, בעל התמחות בפסיכולוגיה של ילדים והתפתחות, עם התמקדות בניתוח התנהגות.
 מלבד התעודה לניתוח התנהגות, המכללה האקדמית בוינגייט מציעה מגוון רחב של לימודי תעודה והשתלמות לעובדי הוראה הן במסגרת החינוך הפורמלי והן במסגרת החינוך הבלתי פורמלי. חלק מן הקורסים מוכרקים על ידי קרנות ההשתלמות כלימודי חובה וכלימודי רשות בשנת שבתון וחלק מקנים גמול השתלמות עם ציון או בלעדיו לעומדים בדרישות הקורס.

מאמרים רלוונטים נוספים

פסיכולוג ספורט – לא רק לספורטאים!

24/03/2013

קרא עוד

השפעת הפעילות הגופנית על קשיים בקשב ובריכוז

09/03/2016

קרא עוד

מיוחדות קוסמית

28/08/2013

קרא עוד

אמנויות לחימה טיפוליות

24/06/2013

קרא עוד

"קשב ושלווה באהבה" - אסטרטגיות ואימון להתמודדות עם הפרעות קשב ותפקוד

05/07/2017

קרא עוד

התנסות מודרכת בהוראה עפ"י דגם של "בית ספר לפיתוח מקצועי" - Professional Development School

09/12/2014

קרא עוד