דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

נפלאות התנועה

כתב: רועי באר

"לעשות את הבלתי- אפשרי לאפשרי, את האפשרי לנוח ואת הנוח לקל ואלגנטי" (ד"ר משה פלדנקרייז)
 
שיטת פלדנקרייז היא תהליך לימודי המאפשר לאדם לממש את יכולתו דרך פיתוח המודעות לגופו. השיטה מציעה דרך להכרת אפשרויות הלמידה הטמונות במערכת העצבים ; באמצעות רצף תנועות עדינות, הדומה  לדרך למידתו הטבעית של התינוק, מתאפשרת למידה של מערכת העצבים לביצוע תנועות ביתר קלות ולהרחיב את האפשרויות התנועתיות הקיימות. שיפורים תנועתיים אלה ישפיעו גם על יכולתיו הרגשיות, השכליות והתחושתיות של האדם.
השיטה פותחה ע"י ד"ר משה פלדנקרייז, פיזיקאי, מהנדס ואמן לחימה, באמצע המאה ה- 20. זוהי שיטה מהפכנית ומקורית בגישתה לתפקוד האנושי בדגש על למידה ותנועה. השיטה עוסקת בלמידה ובהשתכללות אישית דרך תנועה.
 
השיטה נלמדת בשני אופנים:
 
שיעורי "מודעות דרך תנועה"  (ATM) Awareness through Movment
בשיעורים אלה המורה מנחה את התלמידים באופן מילולי לביצוע של תהליך תנועתי  המכוון להרחבת המודעות לאופן התנועה. במהלך השיעור התלמידים חוקרים את התנועות ולומדים לארגן את עצמם לתנועה ופעולה באופן מיטבי. השפעת השעורים עמוקה ותלמידים רבים מרגישים שיפור הדרגתי ביכולת התנועה וברווחה האישית.
 
שיעורי "אינטגרציה תפקודית" Functional integration (F.I)
בשיעורים אלה, המתקיימים תמיד במתכונת של מפגש אישי, המורה מניע את התלמיד באמצעות ידיו, ומחפש אחר דרכי תנועה קלות, חדשות ויעילות עבור התלמיד.

במהלך השיעור המורה בודק אופני תנועה שונים של התלמיד ו"מציע" בעזרת ידיו דרכי תנועה חדשות ומשופרות.
 
התנועות שאותן בוחר המורה לשפר והדרכים בהן הוא בוחר לשפרן, מותאמות תמיד לצרכיו וליכולותיו של התלמיד ומכוונת ליצירת תקשורת עם מערכת העצבים באופן כזה שיאפשר לה ללמוד כיצד לארגן את השלד והשרירים(או יותר נכון, את כל ה"עצמי") לתנועה קלה ויעילה יותר. השיעורים מתקיימים במגוון תנוחות (שכיבה על הגב, על הצד, על הבטן, כריעה, ישיבה וכדומה), בהתאם לצרכיו ויכולותיו של התלמיד כמובן, על-מנת להכליל את דפוסי הפעולה החדשים באופן יעיל יותר למערכת העצבים.
 
מה נלמד בלימודי פלדנקרייז?
אימון בהוראת "מודעות דרך תנועה" לקבוצות – ATM; אימון בהוראת שיעורים אינדיווידואליים – FI; הרצאות בנושאים: אנטומיה, פיזיולוגיה, פסיכולוגיה, נירו-פיזיולוגיה, התפתחות התינוק ועוד. כל תלמיד/ה בקורס יקבלו  12 שיעורים אישיים במהלך הקורס מצוות המורים.
 
צוות ביה"ס מורכב מהמורים המקצועיים ביותר ובעלי ניסיון מעשי של שנים רבות בתחום. הלימודים נערכים תחת קורת גג אקדמית.
 בסיום לימודי פלדנקרייז במכללה האקדמית בוינגייט, יוסמכו התלמידים כמורים מוסמכים לשיטת פלדנקרייז ויקבלו תעודה המוכרת ע"י מוסדות הפלדנקרייז בארץ ובעולם.

מאמרים רלוונטים נוספים

מדריכי כדורגל

28/08/2013

קרא עוד

מדוע כדאי ללמוד קורס מדריכי כדורסל

19/11/2012

קרא עוד

LI-CBT

26/03/2019

קרא עוד

ראגבי בכסאות גלגלים – ענף ספורט המפתח כושר גופני לאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות ועליונות כאחד

21/02/2017

קרא עוד

ביטוח אחריות מקצועית

04/02/2014

קרא עוד

המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

25/06/2013

קרא עוד