דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

מאמן כדורסל טוב

ענף הכדורסל הינו ספורט מאוד פופולארי בישראל ואהוב על ידי רבים. לא פלא שצעירים רבים בוחרים לנתב את מסלול הקרירה שלהם דרך אותו ענף.  בסקירה מהירה באינטרנט ניתן למצוא שלל חוגי כדורסל לילדים, נוער ומבוגרים במסגרות השונות ועל כל אחד מהם מאומן סגל של הנהלה הכולל מאמן או מדריך כדורסל.

מה מבדיל בין אותם המאמנים ומדריכים המציעים את שירותיהם לקהל הרחב? ההבחנה הבסיסית ביניהם היא בהכשרה,  מדריך כדורסל הוא אדם אשר עבר בהצלחה קורס מדריכי כדורסל ומוכשר להדריך קבוצות ליגה עד גיל 16. מאמן כדורסל הוא אדם אשר צבר ניסיון בהדרכת ילדים ועבר קורס נוסף, קורס מאמני כדורסל בהצלחה וכעת אוחז בתעודת מאמן כדורסל. את שני סוגי ההכשרות ניתן לערוך באחד מהמוסדות האקדמאיים לחינוך גופני וספורט כדוגמת 'בית הספר להכשרת מאמנים ומדריכים במכללה האקדמית בוינגייט'.
 
לאחר שברורה ההבחנה בין מאמן למדריך, עולה השאלה, מה הופך מאמן כדורסל טוב לפחות טוב? האם כל מי שעבר קורס מאמני כדורסל טוב במידה שווה ויש בידו את הכלים לאמן קבוצה ברמה גבוהה? ככל הנראה התשובה היא לא.
אז מה הן הדרישות:
  1. הבנה של קהל היעד- כמו בכל עבודה למול קהל של אנשים אחד מאבני הבסיס להצלחה היא הבנה של קהל היעד, הצרכים ודרישות העבודה. אי אפשר לומר כי התנהלות והגישה למתאמנים של מאמן הכדורסל לקבוצה של שחקנים חובבים במועדון ספורט ונופש שבאים להנות מן האימון ולשפר את הכושר הגופני תהיה זהה לזה של קבוצת ליגה תחרותית.
  2. מקצוענות- נאמר כבר על ידי רבים שלא צריך להיות שחקן עבר מוצלח כדי להיות מאמן גדול. הבנה של המשחק, ידע נרחב בתורת האימון, פיזיולוגיה של המאמץ, אנטומיה, פסיכולוגיה של הספורט ועוד. הם בין  תחומי הידע בהם מאמן צריך לשלוט. אך מעבר לכך. מאמן מוצלח לא רק מלומד ובעל ידע  נרחב, אלה ידע להביא את השחקנים לידי ביצועיים גבוהים בעזרת אותו הידע.
  3. משחק הכדורסל הוא משחק קבוצתי, תפקיד מרכזי של המאמן הוא יכולת ניווט בין הפרטים בקבוצה והפיכה של כלל הפרטים האלה ליחידה אחת מתפקדת ויעילה. המאמן אחראי במידת מה על האינטרקציה החברתית והבין אישית בין חברי הקבוצה. עליו לדאוג כי יהיה שיתוף פעולה מלא על המגרש בין השחקנים ותרומה מקסימלית של כל אחד מהם למטרה המשותפת.
לסיכום, על מנת להפוך למאמן כדורסל טוב, קודם כל יש לעבור קורס מאמני כדורסל ולאחר מכן יש לצבור את הידע והכלים בשטח דרך הניסיון ולאורך כל הדרך  להיות מודע לאלמנטים אשר הופעים מאמן למאמן כדורסל טוב.

מאמרים רלוונטים נוספים

לימודי חינוך גופני- אפשרויות תעסוקה

28/08/2013

קרא עוד

הנטורופתיה – סוד הריפוי הטבעי

13/08/2014

קרא עוד

רפואה משלימה ועיסויים

22/12/2014

קרא עוד

מיתוסים בתזונה: מדוע הם כה רבים?

22/03/2017

קרא עוד

איך להיכשל בצורה מועילה?

22/08/2016

קרא עוד

לימודי פנאי אתגרי

23/03/2014

קרא עוד