דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

"הכל מתחיל ונגמר בניהול"

את ביטוי זה אנחנו שומעים כל הזמן בארגונים מצליחים. בארגונים פחות מצליחים אפשר לשמוע במסדרונות, ומסביב את המשפט ההפוך "נו טוב, הניהול לא טוב, הדג מסריח מהראש".

הספורט הישראלי עבר בתחילת שנות ה- 90 למודל שונה מזה שהיה נהוג בעבר. המודל כיום הוא של בעלות פרטית, בעיקר בקובצות הכדורגל, שם מגיעים אנשי עסקים כדוגמת יעקב שחר, שהיה הראשון שהעביר את קבוצתו למודל של ניהול בידיים פרטיות, כשרכש את קבוצת הכדורגל מידיה של אגודת מכבי חיפה.

שחר איש עסקים בולט, העביר את הניהול בקבוצה לניהול אמיתי. לא עוד חברים שמתכנסים ומקבלים החלטות בהצבעה, אלא בעלים שמתווה מדיניות המבוצעת על ידי המנהלים שהוא מינה. במכבי חיפה יש כיום מנכ"ל, מנהל מחלקת נוער (אדמיניסטרטיבי ומקצועי), מנהל מתקנים, מנהל אדמיניסטרטיבי, מנהל קבוצה בוגרת, מנהלי כספים, שיווק ועוד. המודל הוא כמו בחברה עסקית- המנהלים עובדים תחת המנכ"ל, שמוציא לפועל את מדיניות הבעלים.

במקומות אחרים בספורט הישראלי עדיין קיים מודל של הנהלה מתנדבת. הנהלה זו ממנה תחתיה מנכ"ל, בדרך כלל שכיר. הבעייתיות קיימת כשההנהלה המתנדבת לא רק מתווה מדיניות אלא מתערבת באופן לא מסודר בעבודתו של המנכ"ל. ישנן אגודות ואיגודים בהם עבודת המנכ"ל וההנהלה מסודרת- ישיבות קבועות, אנשי קשר בהנהלה לכל נושא ונושא, ועבודה שוטפת מול יושב הראש.

מה אתם יודעים על לימודי מנהל עסקים?

במכללה האקדמית בוינגייט זיהו את המורכבות הרבה בניהול ספורט בישראל והקימו לפני שמונה שנים את קורס מנכ"ל בכיר בספורט. קורס זה משמש מוקד ידע ולימוד למנהלים בספורט הישראלי, ומקיף את כל המודלים השונים לניהול בספורט הישראלי, על המורכבות הרבה שבכל אחד ואחד ממודלים אלה. בקורס נלמדים יסודות ניהול: ניהול עסקי, ניהול תקציבי, בניית תכניות עבודה, ניהול כח אדם וסדנאות ניהול.

מעבר לכך אנו שמים דגש מיוחד על הסביבה המקיפה את ארגוני הספורט בישראל: מרכזי הספורט, משרד הספורט, רשם העמותות, רשויות מקומיות, המועצה להסדר ההימורים בספורט (טוטו ווינר). פרק מיוחד בקורס מנכ"ל בכיר בספורט של המכללה האקדמית בוינגייט מוקדש לנושא התדמית, התקשורת, השיווק, המיתוג והמדיה החברתית- בשוק של היום ובסביבה הדינמית המקיפה את הספורט הישראלי אנו רואים חשיבות רבה לנושאים אלה, ומומחים בתחום מגיעים למכללה על מנת להעביר סדנאות תקשורת, וללמד שיעורי מדיה חברתית, שיווק ומיתוג.

הקורס מקיף את מכלול תפקידיו של מנהל בספורט הישראלי, מעניק כלים מעשיים למנכ"ל מכהן וכזה שרוצה לעסוק בניהול ספורט בישראל, על מנת שהספורט הישראלי יונהג על ידי מנהלים בעלי ידע והכשרה בניהול בספורט.

מאת: גיל לבנוני, מומחה למיתוג אישי, ייעוץ תקשורת וניהול תדמית, E-mail: gil@Lgc.co.il

רכז קורס מנכ"ל בכיר בספורט במכללה האקדמית בוינגייט

מאמרים רלוונטים נוספים

תוכנית חדשה להכשרת מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים (CBT) במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)

04/08/2013

קרא עוד

אז מה אם יורד גשם בחוץ ?!

02/12/2012

קרא עוד

טיפול באמצעות הרפתקה

25/02/2013

קרא עוד

מדריכי אירובי בנשמה

25/01/2017

קרא עוד

אבל מה עדיין חסר לנו כמדריכים

24/09/2015

קרא עוד

הרצאה של צביקה שרף – היבטים מנטאליים באימון

12/12/2013

קרא עוד