דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שמואל גולדברג | טניס | 16/10/2017

טניס: חבטת גב יד באחיזה של יד אחת

כתב: שמואל גולדברג, פיסיקאי, מחבר הספר Elements of a Powerful Tennis Stroke, 2013

חבטת גב יד באחיזה של יד אחת היא די נדירה היום. חבטת גב יד בשתי ידיים היא המקובלת. יחד עם זאת, מספר שחקני צמרת משתמשים דווקא בה, למשל, רוז'ר פדרר וסטאן ואוורינקה. מטרת מאמר זה להסביר את מרכיביה בהסתמך על שחקני צמרת.

גם חבטה זו מתוארת מסורתית כאוסף של פעולות רבות, החל מעמידה ואחיזת מחבט, ועד לסיום התנועה לאחר החבטה. במאמר זה חבטה זאת תתואר כפעולה משולבת אחת שמרכביה הם:

  1. יצירת תנועה סיבובית בגוף גדול, שזה גופו של השחקן,
  2. האצת התנועה,
  3. העברת התנועה לגוף קטן, המחבט, הפוגע בכדור.

כמו בכל חבטת טניס, גם כאן החשיבות היא בהעברת תנועה מגוף גדול לגוף קטן, מה שתמיד גורם למהירות הגבוהה של הגוף הקטן. זאת הפיזיקה של שימור התנע ושל שימור התנע הזוויתי.

באיור 1 חבטת גב יד מוצגת על ידי תמונות מהסרטון של פרננדו גונסאלס, טניסאי צ'יליאני, שזכה במדליית הארד האולימפית באתונה ליחידים ובמדליית הזהב לזוגות. מקורו של הסרטון באתר http://www.procomparetennis.net/

המספרים הם המספרים הסידוריים של התמונות בסרטון.

חבטת גב יד באחיזה של יד אחת

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

איור 1- חבטת גב יד של פרננדו גונסאלס

תמונות 44 – 48 מציגות את שלב ההכנה, בו השחקן:

  • מסובב את פלג גופו העליון נגד כיוון השעון ועל ידי כך מייצר מתח במותניים ובכתף יד ימין, מעין טעינת אנרגיה,
  • מייצר "גוף גדול" בכך שהוא "מרחיב" את גופו על ידי עמידה רחבה, כיפוף ברכיים והרחקת ידיים עם המחבט מהגוף.

סיבוב פלג גוף העליון יחד עם "הרחבת" הגוף הם התשתית ליצירת תנועה סיבובית משמעותית של הגוף "הגדול" בהמשך, בשלב החבטה. המהירות הגבוהה של הכדור נוצרת מהעברת תנועה זאת (התנע הזוויתי) לגוף קטן, במקרב זה הזרוע, ובעיקר - האמה עם המחבט.

תמונות 50 – 51 מציגות את תחילתה של החבטה. כאן רואים שחרור האמה במרפק, המתבטא בנחיתת ראש המחבט. מרגע זה המחבט ייגרר וינוע רק בזכות התנועה שתועבר אליו מגופו של השחקן, ללא יצירה של שום כוח ושום תנועה נוספת.

המתח שנצבר במותניים ובכתף יד ימין של השחקן, בתוספת הסיבוב שהשחקן מייצר בתחילת החבטה, מיצרים את התנועה הסיבובית של גוף השחקן, הגוף "הגדול". זאת הנעת החבטה.

תמונות 50 – 55 מציגות האצת החבטה, שהיא תוצאה של הצרות גופו של השחקן. ההצרות מתבצעת על ידי יישור ברכיים, מתיחת הגוף מעלה וקירוב יד שמאל לגופו. זאת בדיוק העברת התנע מגוף גדול לקטן, גוף שהיה גדול והצטמק, דבר הגורם להאצת הסיבוב. (בשפה מדעית, השחקן מקטין את מומנט האינרציה של הגוף שלו. כיוון שנשמר התנע הזוויתי, "הפיצוי" לתנע בא מהגדלת מהירות הסיבוב של הגוף.)

לקראת הפגיעה בכדור סיבוב הגוף עובר ברובו לסיבוב האמה עם המחבט במרפק (יישור הזרוע במרפק, תמונה 52).

בתמונות 52 והלאה ראו את מיקומו של הקו האנכי בצד ימין של חולצת השחקן. פלג גופו העליון לא זז! סיבוב של גוף השחקן נעצר. כלומר, התנועה הסיבובית עברה לגוף אחר. לפי אותו החוק של שימור התנע הזוויתי, התוצאה היא תנועה מהירה מאוד של העמה עם המחבט.

אחרי הפגיעה בכדור, השחקן מרחיב את גופו מחדש על ידי פריסת ידיים, דבר הגורם להאטת הסיבוב עד לעצירה.

חבטת גב יד של רוג'ר פדרר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

איור 2- חבטת גב יד של רוג'ר פדרר

עם שינויים לא משמעותיים ניתן לזהות את אותם האלמנטים בחבטה של רוג'ר פדרר. ראה איור 2.

חבטת גב יד באחיזת יד אחת דורשת זהירות. מכה בכדור במהירות גבוהה, כאשר האמה עם המחבט מהווים מנוף משמעותי, עלולה לגרום לנזק למרפק. טכניקה מדויקת, זהירות ושרירים חזקים יכולים לשמר מפני פגיעה במרפק, הידועה כ-Tennis Elbow.

קישורים

שמואל גולדברג, דוא''ל mu6sys@netvision.net.il


המאמרים בסדרה:


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.