דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

גרשון קום | | 26/12/2011

העוצמה האמיתית

העוצמה האמיתית לא נמצאת בגוף השרירי והחטוב

מאת: גרשון קום, מרכז קורס תנועה טיפולית ב - Medi Win - ביה"ס לרפואה משלימה במכללה האקדמית בווינגייט

אנשי המזרח ידעו עוד לפני אלפי שנים שהעצמה הפיזית והמנטאלית לא נמצאת בקוביות הבטן ולא בגוף החטוב - אלא היא חבויה במעמקי הבטן.
הסינים מכנים אותה : Dan –Tien ; והיפנים : Hara .

מטבעות הלשון: "יש לי תחושת בטן שהצלחתי במבחן", או הנאמר בעת כעס: "יש לי עליך בטן מלאה" - מרמזות על קיומו של : הדאן טיין , הרה.

אף מפתחי רוב אמנויות הלחימה הבינו שבכדי ליצור פעולה פיזית עוצמתית וחסכונית יש להפיק את התנועה מתוך הבטן בעזרת הידיים . זהו גם אחד מהכללים העיקריים של טיפול שיאצו שהוא טיפול מגע ומקורו ביפן.

רעיון הדאן טיין אינו מוחשי ולכן מתקבל לעיתים בספקנות. אך אדם המוכן להכיר ברעיון קיומו של הדאן טיין יווכח בעובדה, שלאזור זה יכולת להעצים ולשפר את תפקודינו הפיזי והמנטאלי.

מרכז אנרגטי זה מכונה בפי הסינים Xia Dan Tien והוא העיקרי לצד שניים נוספים.

קיימות מספר גרסאות לגבי מיקומו המדויק של המרכז האנרגטי דאן טיין - בבטן התחתונה. אישית, מקובלת עלי גישתו של כריסטופר מרקרט שכותב בספרו 'דאן טיין, מרכז האנרגיה הסודי שלכם' (הוצאת אור עם, 2000): "הדאן טיין נמצא באזור הבטן התחתונה, ומקומו המדויק משתנה מאדם לאדם".

ניתן לתקשר עם אזור הדאן טיין שבהוויתנו, למען רווחתנו הפיזית והנפשית בעזרת שלושה אמצעים זמינים: תנועה, נשימה וחשיבה.

א. תנועה: ראיית האגן כיוזם תנועה יומיומית שגרתית; מעצם היותו ממוקם בנקודת מרכז בגופינו הוא בעל יכולת הנעה של הגוף. רעיון זה ייצור תנועה עוצמתית ויעילה ללא מאמץ.
כמו כן הפניית ההרה , הדאן טיין - לכיוון אזור פעולת הידיים לעניין כזה או אחר, יסייע לאפקטיביות הפעולה.

ב. נשימה: נשימה נכונה מסייעת לתקשר עם הדאן טיין. רעיון זה נסיק על דרך השלילה מתוך שני מקרים.
1. במצב עקה (סטרס) - הנשימה תהיה מהירה, לא סדירה - ויתכן שהיא תיעצר לרגע. יש להימנע מסגנון נשימה זה !
2. אדם שאינו מודע לגופו ואינו עוסק בפעילות ספורט או כל פעילות אחרת שאמורה להניע אנרגיה יפתח נשימה רדודה. נימנע מסגנון נשימה זה.

ג. חשיבה: ניישם את הצו - "דבוק בדברים המהותיים - רוקן פסולת תודעתית". הכוונה בעיקר לשתי נקודות:
1. הקשבה לתחושות הבטן - הדאן טיין, הקול הפנימי שמהווה חלופה ל"זעקות" האגו שדורש להחצין את עצמנו, להפגין את יכולתנו החומרית ולהתהדר באין סוף תארים.
2. ניישם גישה פרקטית יומיומית למען הזולת, למען המרחב ולמען עצמנו. אל לנו להתעכב ולהתחפר בתחושות נקמה, שנאה, יהירות שהחיים מזמנים לנו פה ושם.

הדאן טיין הוא כלי עוצמתי שנמצא אצל כולנו ובכדי להינות מיכולותיו, צריך לאמן ולשכלל את הקשר בינינו לבינו – בכדי לשדרג ולשכלל את היכולת הפיזית והמנטאלית של כל אחד מאיתנו.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.