דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | | 17/03/2012

כושר מצמצם סיכוני השמנה

מחקר שפורסם ב- The Journal of the American College of Cardiology בחן את השאלה האם שמירה על כושר אירובי מקטינה את הסיכוי ללקות בגורמי הסיכון למחלות לב. בוצע מעקב על 3148 אנשים בריאים שערכו שלושה מבדקים תקופתיים במרכז האירובי של קופר בדאלאס, טקסס. כושרם האירובי נמדד באמצעות מבחן על מסילה שפותח במרכז בו נבדק הזמן בו "שורד" הנבדק מאמץ רצוף בעוצמה מתגברת. כמו כן נערכו מבדקים אחרים שכללו לחץ דם, מדדי השמנה וכולסטרול בדם. רוב הנבדקים היו בשנות ה – 40 לחייהם בתחילת המעקב. כולם היו בריאים (לחץ דם תקין, כולסטרול בתחום הנורמלי). כאשר הגיעו לבדיקה השנייה, שנתיים -  שלוש אחרי הבדיקה הראשונה, עדיין לא נצפו אצל הנבדקים גורמי סיכון למחלות לב. נמצא עם זאת שרבים מהם עלו במשקל וגם שפרו את כושרם הגופני. חשוב לזכור שמדובר באנשים החברים במועדון כושר המבצע למנוייו גם בדיקות בריאות.
 כשש שנים אחרי הבדיקה השנייה נמצא אצל 752 נבדקים לחץ דם גבוה, ל – 597 היו ערכי כולסטרול גבוהים מהנורמה ו – 426 הוגדרו כבעלי "התסמונת  המטבולית" (כמה תסמינים המגבירים את הסיכון ללקות במחלות לב ובסוכרת: יתר לחץ דם, סוכר גבוה בדם בצום, היקף מותניים גבוה, רמה גבוהה של שומנים בדם, רמה נמוכה של "הכולסטרול הטוב" בדם).
אלה ששמרו על כושרם היו בסיכון נמוך יותר ללקות בכל המדדים שנבדקו: יתר לחץ דם -  26% (28% הפחתה בסיכון אם העלו את כושרם),  כולסטרול גבוה – 26% (30%) והתסמונת המטבולית – 42% (52%).
לא מפתיע היה למצוא כי גורמי הסיכון נמצאו יותר אצל אלה שירדו בכושר וגם השמינו. שמירה על כושר או שיפור שלו סיפקו הגנה מסוימת מפני ההשלכות הבריאותיות השליליות של ההשמנה: אלה שהשמינו אך גם העלו את כושרם היו בסיכון נמוך יותר ללקות בגורמי הסיכון. גם ירידה באחוזי השומן סיפקה הגנה מסוימת בפני הסכנות שבירידה בכושר אך מספר אלה שנצפתה אצלם ירידה באחוזי השומן היה זעום.
החוקרים מסכמים ואומרים כי   אנשים לא מעטים מנסים לרדת במשקל כדי להיות בריאים יותר אך הורדת אחוזי השומן היא משימה קשה מאד לגבי רבים. שמירה על כושר אירובי חשובה לא פחות ויתכן שזו מטרה קלה יותר להשגה.
 

המחקר:

Lee DC, Sui X, Church TS, Lavie CJ, Jackson AS, Blair SN. J Am Coll Cardiol. 2012 Feb 14;59(7):665-72. Changes in fitness and fatness on the development of cardiovascular disease risk factors hypertension, metabolic syndrome, and hypercholesterolemia


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.