דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | פעילות גופנית בגיל הזקנה | 28/03/2015

זמן צפייה בטלוויזיה ויכולת גופנית

תקציר מחקר שבוצע בבריטניה

ההמלצות המקובלות לפעילות גופנית לאוכלוסייה המבוגרת הן לבצע 150 דקות בשבוע של פעילות גופנית מתונה עד נמרצת  ולפחות פעמיים בשבוע תרגילי כוח לחיזוק השרירים. אולם, גם אלה העומדים  בהמלצות יכולים לבלות שעות ארוכות מאד בישיבה או בשכיבה בשעות הערות שלהם.  יש הטוענים כי הזמן בו שוהים בישיבה או שכיבה במשך היום והוצאת האנרגיה היא קרובה להוצאה הבסיסית (לא יותר מאשר 1.5 MET) הוא גורם סיכון עצמאי לבריאות (הגברת הסיכוי להשמנה, בעיות קרדיו –מטבוליות ותמותה) ללא קשר לכמות הפעילות הגופנית המתבצעת במשך היום.

צפייה בטלוויזיה היא הפעילות היושבנית (סדנטרית) המצויה ביותר בבריטניה. מטרת המחקר הייתה לבדוק את הקשר בין זמן הצפייה בטלוויזיה לאורך עשר שנים עם מהירות הליכה וכוח לחיצת כף היד.

8623 נשים וגברים בטווח הגילים 92-48  היוו את מדגם  המחקר. הם היו חלק ממדגם גדול יותר של כ-25,000 אנשים שנבדק לראשונה (1H)  שנבדקו לראשונה בשנים  1993-1997. אותם אנשים זומנו לבדיקה שניה (2H) בשנים 2000-1998 ולבדיקה השלישית (3H) בשנים 2007-2006.

בכל אחת מהבדיקות הם ענו על שאלון לגבי זמן הצפייה בטלוויזיה שלהם האפשרויות היו: פחות משעה ביום, 2-1, שעות, 3-2 שעות, 4-3 שעות יותר מ-4 שעות.  מתוצאות שלוש הבדיקות חושב זמן צפייה ממוצע.

מהירות הליכה  חושבה מהזמן שלקח לנבדקים לעבור מסלול של 4 מטרים וכוח לחיצת כף היד נמדד בדינמומטר. הנבדקים ענו גם שאלון  אישי ובו נדרשו לפרט בין היתר הרגלי פעילות גופנית, עישון, וצריכת אלכוהול.

נמצא כי מהירות הליכתם של אלה שצפו בטלוויזיה פחות משעתיים ביום הייתה גבוהה ביותר מ-4 ס"מ לשנייה מאלה שצפו בטלוויזיה למעלה מ-4 שעות ביום. בקרב הנשים ההפרש היה 4.34 ס"מ לשנייה ובקרב הגברים 4.09. נמצא כי כל שעת צפייה נוספת  הורידה את מהירות ההליכה ב-ס"מ לשנייה. ההבדלים האלה הם אחרי תקנון לגבי מספר משתנים כמו גיל, פעילות גופנית ובעיות בריאות.

לא נמצא קשר בין זמן הצפייה בטלוויזיה וכוח לחיצת כף היד.

אנשים שצפו הרבה שעות בטלוויזיה היו מאופיינים גם בגיל מבוגר יותר, משקל גופם היה גדול יותר, הם עישנו יותר, צרכו פחות אלכוהול והיו להם יותר בעיות בריאות.

מאחר שכשליש מהאוכלוסייה המבוגרת של בריטניה צופה בטלוויזיה למעלה מ-4 שעות ביום, עלולות להיות לכך השלכות בריאותיות נרחבות. זמן צפייה ממושך עלול להיות קשור גם להרגלים אחרים כמו אכילה לא מסודרת.  אלה שצפו בטלוויזיה פחות מ-2 שעות היו "צעירים" בכ-4 שנים מבחינת יכולת תפקודית מאלה שצפו למעלה מ-4 שעות ביום  וזאת מאחר שמהירות הליכה רגילה היא  מרכיב חשוב ביכולת התפקודית של האוכלוסייה המבוגרת.

מקור:

KEEVIL, VICTORIA L.; WIJNDAELE, KATRIEN; LUBEN, ROBERT; SAYER, AVAN A.; WAREHAM, NICHOLAS J.; KHAW, KAY-TEE. Television Viewing, Walking Speed, and Grip Strength in a Prospective Cohort Study. Medicine & Science in Sports & Exercise.: Volume 47(4), April 2015, p 735–742


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.