דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: ענבר בן מרגי | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 17/10/2018

כאבים בחזה בזמן ריצה

השאלה:

שלום,

אני מורה לחנ"ג בתיכון ומאמנת את חלק מהתלמידים לריצה ארוכה לשם תחרות ספורטיבית ולמרוץ של 5 ק"מ.  הבנות מעשנות וחלקן מדווחות לי במהלך האימון על כאבים בלב. חיפשתי מידע באינטרנט ולא מצאתי תשובות ברורות המקשרות כאבים בחזה למאמץ גופני אצל נערות שאינן בכושר גבוה. אני רוצה לדעת אם לומר לתלמידה לעצור באימון אם כואב לה בחזה או להמשיך לדרבן אותה או לחילופין לדרוש ממנה ללכת לרופא למרות שיתכן שזה בעיקר ילחיץ אותה...

תודה רבה,

ענבר בן מרגי

התשובה:

משרד החינוך לא מקיים תחרויות לבנות למרחק של למעלה מ-3 ק"מ, מכאן אני מסיק שאת מכינה את הבנות למרוץ שלא במסגרת המפעלים של משרד החינוך. אין כל סיבה שבנות ישתתפו במרוץ ל-5 ק"מ אם הן לא מעוניינות בכך.

במהלך אימוני ריצה, יכולים להופיע כאבים בחלקים שונים של הגוף. כהנחיה כללית אפשר להגיד לתלמידות לעבור להליכה ברגע שמופיעים כאבים ואם אחרי כמה מאות מטרים הכאבים חולפים, להתחיל שוב בריצה.   לפעמים אין ברירה אלא להפסיק את האימון לחלוטין ואם הכאבים חוזרים ומופיעים בכל אימון, יתכן בהחלט שיש להמליץ על בדיקה רפואית.

השאלה היא מהי החשיבות שהתלמידות מייחסות לאימונים. אם האימונים חשובים להן, סביר להניח שירצו להמשיך את האימונים ואז המעבר להליכה ואחר כך המשך הריצה יהיה הפתרון הטוב. יתכן שיש גם לעבוד עם התלמידות על חלוקת הקצב בריצה, כדי שיפתחו את הריצה בקצב המתאים ליכולתן ולא בקצב שלא יאפשר להן להשלים את כל הריצה. אם לדוגמה, זמן המטרה של חלק מהבנות ל-5 ק"מ הוא 30 דקות, הן צריכות לתרגל קודם כל ריצה של  ק"מ אחד ב-6 דקות. אם הן הצליחו במשימה אפשר לנסות 2 ק"מ ב-12 דקות ובהדרגה להמשיך ולהגדיל את המרחק הריצה באותו הקצב שבדוגמה הוא 6 דרות לק"מ. אם חלק מהבנות לא מצליחות בכך אפשר לעדכן את זמן המטרה  להישג אחר, למשל 33 דקות ל-5 ק"מ ואז הן יצטרכו לעבור ק"מ אחד ב-6:36 דקות, שני ק"מ ב- 7:12 דקות וכן הלאה.

אם האימונים פחות חשובים לתלמידות יתכן גם שהכאבים הם בשבילן מעין תרוץ להפסיק את אותם.  לעישון יש השפעה מזיקה לטווח קצר ולטווח ארוך. אם הבנות מעשנות פחות משעה לפני האימון אפילו סיגריה אחת, הדבר עלול בהחלט להשפיע על הביצועים שלהן באימון ולכן רצוי שתשוחחי עם הבנות ותסבירי להן שרצוי מאד שלפחות לא יעשנו בשעה לפני האימון, אם הן לא מסוגלות להפסיק את העישון כליל.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.