דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: סלע לווינשטיין | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 08/06/2017

כבדות ברגליים בריצה

השאלה:

רציתי לדעת למה ב-10% מהריצות שלי אני מרגיש כבדות ברגליים? אני אכלתי טוב באותו יום וגם ישנתי טוב במשך כל התקופה לפני זה ולא התאמצתי בתקופה לפני זה יותר מדי והאימונים שלי מבוצעים בהדרכת מאמן מוסמך (לו אין תשובה ברורה לזה) אז למה זה קורה? מה זה יכול לנבוע?

בתודה מראש....

התשובה:

מאחר שאתה כותב שהרגשת הכבדות ברגלים מופיעה רק בחלק קטן מהאימונים הרי שכנראה לא מדובר בבעיה המצריכה ברור אצל רופא. יתכן שהרגשת הכבדות נובעת ממה שעשית באימון הקודם. יש אימונים המעמיסים יותר על הרגליים ואימונים אחרים הם  לא קשים במיוחד לרגליים אבל תובעניים יותר כלפי מערכות הובלת החמצן (מערכת הנשימה ומערכת הדם). אימונים  שאחריהם יכולה להופיע ההרגשה של כבדות ברגליים:

הגדלת מרחק ריצה -  אם בתקופה האחרונה רצת מרחקים בסביבות 5 ק"מ ואז יצאת לריצה של 10 ק"מ, יתכן בהחלט שביום הבא או אפילו בכמה ימים הבאים תרגיש כאבים ברגליים.

אימונים בתנאי שטח משתנים – אם אתה רגיל לרוץ בשטח שהוא מישורי ברובו  והחלטת לצאת לריצה בתנאי שטח הכוללים  יותר עליות וירידות, צפוי גם כן שתרגיש את הדבר למחרת ברגליים.

אימוני ניתורים – אם הוספת לתכנית האימונים שלך גם אימוני ניתורים, זו גם כן יכולה סיבה להופעת כבדות ברגליים ביום שלמחרת.

אימוני משקולות – כנ"ל.

ביצוע אימונים אחרים כמו למשל רכיבה על אופניים. אם אתה  רוכב על אופניים למרחק גדול יחסית אחרי תקופה ארוכה בה לא רכבת מרחק כזה ויוצא למחרת לריצה, צפויה בהחלט להופיע הרגשת כבדות ברגליים בריצה.

 כל דבר שהוא בבחינת " יציאה מהשגרה" לרגליים דורש מהן תקופת הסתגלות ולכן בימים הראשונים אחרי אותם אימונים יכולה להופיע תחושת כבדות. אין זאת אומרת שצריך להימנע מאותם אימונים. יתכן רק שצריך לעשות את השינויים בצורה הדרגתית יותר:  הוספה מתונה יותר של מרחק ריצה, פחות מרחק באימונים הכוללים הרבה עליות וירידות, פחות ניתורים בתחילת ביצוע אימונים אלה ופלות חזרות באימוני המשקולות בתחילתם.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.