דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כדורסל | 28/03/2019

שימוש בטויטר בלילה וביצועים בכדורסל

מקובל להניח כי שינה בלתי מספיקה בלילה שלפני תחרות ספורטיבית עלולה לפגוע בביצועים בתחרות. קשה לבדוק את ההנחה הזו ב"עולם האמיתי". כדי לבדוק באופן עקיף  את השפעת הערות בשעות המאוחרות בלילה  אספו החוקרים את נתוני הציוצים בטויטר של 112 שחקני NBA  בין השנים 2009 ו-2016. בכל ציוץ בטיוטר רשומה השעה בה נכתב. החוקרים הגדירו את השעות 11 בלילה עד 7 בבוקר כשעות לילה מאוחרות והשוו את הביצועים של השחקנים של אותם שחקנים במשחקים שהיו בימים שאחרי לילות ללא ציוצים מאוחרים לימים בהם לא נרשמו ציוצים בשעות אלה, בלילה שלפני המשחק. כדי למתן השפעת ג'ט לג ועייפות מנסיעות נכללו בחישובים רק ביצועים של שחקנים מקבוצות במזרח ארה"ב במשחקים במזרח ושל שחקנים מקבוצות במערב ארה"ב במשחקים במערב.

התוצאות הממוצעות למשחק מוצגות בטבלה.

המשתנה

משחקים אחרי לילות ללא ציוצים

משחקים אחרי לילות עם ציוצים

נקודות

10.56

9.42

אחוז קליעה

45.35

43.65

ריבאונדים

4.50

4.01

איבודי כדור

1.47

1.31

עבירות

2.06

1.84

דקות במגרש

24.8

22.8

 

אחת הסיבות לירידה במספר הנקודות והריבאונדים היא  שהשחקנים היו על המגרש בממוצע שתי דקות פחות במשחקים שאחרי ציוצים בלילה, וייתכן שהסיבה לכך שהמאמנים הבחינו  כי השחקנים לא במיטבם ולכן שיתפו אותם פחות. זה יכול להסביר גם מדוע השחקנים ביצעו פחות עבירות והיו להם פחות איבודי כדור.
בהמשך ניתחו החוקרים את הנתונים בנפרד לגבי משחקי בית וחוץ וכאן נמצא ההפרש גדול יותר במספר הנקודות ובאחוזי הקליעה בין  משחקים אחרי לילות ללא ציוצים ללילות אחרי משחקים עם ציוצים. במשחקי הבית ההפרש בנקודות היה 0.97 ובמשחקי החוץ 1.40. באחוזי הקליעה ההפרש היה 0.76 במשחקי הבית לעומת 3.95 במשחקי החוץ. החוקרים בדקו גם את ההשפעה של  הציוצים בחלון זמן קטן יותר, בין 2 בלילה ל-6 בבוקר. כאן נמצאו נתונים רק על 51 שחקנים אך המגמה הייתה דומה, לדוגמה 10.87 נקודות ללא ציוצים לעומת 9.53 נק' במשחקים אחרי לילות עם ציוצים.
למרות הנתונים המעניינים יש לזכור כי ציוץ בטויטר מעיד על כך שהשחקן היה ער באותה שעה אך לבטח היו מקרים רבים בהם השחקנים היו ערים בלילה  ולא צייצו. כמו כן העובדה ששחקן צייץ בטויטר בשעה  12 בלילה לדוגמה, לא מעידה על מספר שעות השינה שלו באותו הלילה. מאחר שמדובר במשחק קבוצתי ייתכן בהחלט גם  כי ביצועים של שחקן אחד משפיעים על הביצועים של חבריו לקבוצה וכך למשל שחקן  שלא ישן מספיק ולכן מסר פחות  אסיסטים מוריד אפשרויות לצבירת נקודות של חבריו לקבוצה.
למרות כל המגבלות שצוינו, יש כאן גישה מעניינת לבחון קשר בין ערות בלילה לביצועים שקרוב לוודאי יש לה השלכה גם על ביצועים בתחומים אחרים כמו ביצועים בעבודה ובלימודים.

מקור:

Jones JJ, et al, Association between late-night tweeting and next-day game performance among professional basketball players, Sleep Health (2018), https://doi.org/10.1016/j.sleh.2018.09.005


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.